در جستجوی شغل دوم و سوم؛

یک شغل کفاف زندگی را نمی دهد!

یک شغل کفاف زندگی را نمی دهد! البرز نماینده کارگران در شورای عالی کار و رییس کانون شورای اسلامی کار البرز اظهار داشت: فاصله تورم با خط فقر و حداقل حقوق کارگران بسیار زیاد است. دیگر کارگران با یک جا کار کردن نمی توانند زندگی خودرا بگردانند و به دنبال شغل های کاذب هستند.علی اصلانی در گف وگو با ایسنا در مورد پایین بودن حقوق کارگران اظهار داشت: مشکل از زمان جنگ به وجود آمد که نمایندگان کارگران قبول کردند حقوق کارگران افزایش پیدا نکند و پس از جنگ دولت ها جبران کنند و به سبب جبران نشدن، فاصله بین خط فقر و حداقل حقوق کارگران این فاصله زیاد شده است. در صورتیکه اگر افزایش حقوق در هشت سال دفاع مقدس هم اتفاق می افتاد حالا حداقل حقوق کارگران ۹ میلیون تومان بود.

وی افزود: اگر فاصله خط فقر با تورم جبران نشود در آینده نزدیک هیچ کارگری دیگر انگیزه کار در کارخانه ها را نخواهد داشت.

اصلانی اضافه کرد: حالا بیشتر کارخانه ها به دنبال کارگر هستند. این مساله در استان البرز و در سراسر ایران صادق است. دیگر کارگران با یک جا کار کردن نمی توانند زندگی خودرا بگرداند و به دنبال شغل های کاذب هستند.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار تنها دغدغه کارگران داشتن بازنشستگی و بیمه نیست بلکه داشتن درآمد کافی در مقابل هزینه های سنگین زندگی برای کارگران اهمیت دارد.

اصلانی اظهار نمود: یک کارگر با هشت ساعت کار و یک سال سابقه و حق اولاد چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می گیرد که از خط فقر حدود شش میلیون تومان فاصله دارد. بدین سان رغبتی برای کار کردن در کارخانه ها ندارند. همین طور فرهنگ کار در کشور ما به خوبی تعریف نشده و ارزش کارگری و کار جا نیافتاده و بیشتر شغل های غیر مولد ایجاد می شود. جوان امروزی دیگر تن به بسیاری کارها نمی دهد.

وی در مورد پیگیری افزایش دستمزدها توسط جامعه کارگری اظهار داشت: هنوز خیلی از مشاغل و صنایع ما تا ۷۰ یا۸۰ درصد دولتی است و بزرگترین کارفرمای کشور فعلا دولت می باشد. در شورای عالی کار دولت همکاری نمی نماید. تنها سه نفر در شورای عالی کار از نمایندگان کارگران هستند. وقتی مشکلات اینچنینی ایجاد می شود نماینده کارفرما با دولت یکی شده و کار به رای گیری می رسد و در نهایت کارگران راه به جایی نمی برند.

وی افزود: حتی یکبار در شورای عالی کار صورتجلسه نهایی را امضا نکردیم و نسبت به اجرا نشدن ماده ۴۱ قانون کار معترض شدیم ولی اتفاقی نیفتاد و با رای همان شش نفر ابلاغ گردید. یکسال نیز در مورد رعایت نشدن شاخصه های ماده ۴۱ قانون کار در تعیین دستمزد به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم که در نهایت به آن رسیدگی نشد.

وی با اشاره به این که دولت در بودجه سنواتی افزایش حقوق را ۱۰ درصد پیش بینی کرده، اظهار داشت: به این صورت راه را برای نماینده های کارفرما باز گذاشته است. امسال خیلی مشکل است که در شورای عالی کار نماینده های کارفرما و دولت را قانع نماییم که این مقدار متناسب با تورم بالای ۴۰ درصد نیست. هزینه های زندگی سه و نیم نفری بالای ۱۰ میلیون تومان است و این دستمزد پاسخگوی هزینه ها نیست.
1400/11/07
23:22:21
5.0 / 5
669
تگهای خبر: بیمه , جامعه , حقوق , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است