بهره برداری بیشتر از 847 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور

بهره برداری بیشتر از 847 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور به گزارش کار و درآمد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بیشتر از ۸۴۷ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور به بهره برداری رسیده است و رشد خوبی در این حوزه داشته ایم.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت صمت (شاتا)، علی رسولیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری اضافه کرد: شهرک ها و نواحی صنعتی محصول انقلاب هستند و بنابراین این تعداد شهرک و ناحیه که بوجود آمده همه در ارتباط با پس از انقلاب است.
رسولیان اظهار داشت: در چند سال قبل و بخصوص پس از فرمایش مقام معظم رهبری و تاکید بر تولید داخلی و ممنوعیتی که در ۲۵۰۰ قلم کالا به وجود آمد، رشد خوبی را در شهرک ها و نواحی صنعتی داشتیم.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکتهای صنعتی اظهار داشت: در ۸۴۷ شهرک صنعتی و ناحیه صنعتی، ۴۹ هزار و ۵۰۰ واحد بهره بردار وجود دارد و بهره برداری از شهرک ها رشد خوبی را در طول یکی دو سال قبل داشته است.
وی افزود: نزدیک به یک میلیون نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند. این که تقاضا برای زمین افزایش پیداکرده نشان از این دارد ه تمایل به سرمایه گذاری افزایش پیدا کرده و وضعیت بنگاه های موجود در شهرک ها درحال رشد است.
رسولیان اضافه کرد: در بعضی از شهرهای بزرگ مانند تهران، تبریز، شیراز و اصفهان قاعدتاً واگذاری زمین با محدودیت هایی مواجه می باشد، یعنی اگر امروز هر میزان زمین در شهر تهران آماده واگذاری باشد متقاضی برای آن وجود دارد و فرد حاضر نمی گردد از تهران به جای دیگر برود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکتهای صنعتی اظهار داشت: محدودیت های در ارتباط با شعاع ۱۲۰ کیلومتر، محیط زیست و آمایش سرزمین وجود دارد که نمی توانیم به هر میزانی که تقاضا برای تهران وجود داشته باشد زمین اختصاص دهیم.
وی خاطرنشان کرد: در سطح کشور هم اکنون بیشتر از ۲۵ هزار هکتار زمین آماده واگذاری داریم و برای این زمین ها آب، برق، گاز و زیرساخت های لازم در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: به هر میزان تقاضای که در شهرهای بزرگ وجود داشته باشد نمی توانیم زمین صنعتی عرضه کنیم؛ چونکه خارج از آمایش است.
رسولیان بابیان این که تقاضای زیادی برای ایجاد شهرک در تهران داریم، اظهار نمود: دستگاههای خدماتی بنا به دلایلی از توسعه بیش ازاندازه شهرک جلوگیری می کنند. مناطقی که در مرزها وجود دارد، گرفتار محرومیت هستند. برای رشد مناطق محروم باید مشوق هایی بگذاریم تا بقیه هم بتوانند رشد مناسبی داشته باشند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکتهای صنعتی اضافه کرد: طرح آمایش سرزمین را با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستور وزیر تهیه کرده ایم. اولویت های متفاوتی را برای مناطق مختلف کشور قائل خواهیم شد.
رسولیان در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص این که اداره شهرک های صنعتی بر عهده چه کسی است، اضافه کرد: برابر قانون وقتی شهرک را واگذار می نماییم، اداره شهرک بر عهده بخش خصوصی است، چونکه قانون به ما اجازه نمی دهد. عمده منابع ما از محل عرضه خدماتی است که در شهرک ها انجام می دهیم.
وی اظهار داشت: برابر قانون برنامه، قوانین مصوب و عرضه خدمات توسط تمام شرکتهای خدماتی آب، برق، گاز و حتی درب واحد و درب شهرک بر عهده آن شهرک است. بخشی از مالیات بر ارزش افزوده که پرداخت می کنند برای اداره شهرک های صنعتی است.
رسولیان اضافه کرد: در یک جایی آب را تأمین کردیم در طول زمانی که شهرک ها را اداره می کردند میزان آب دهی چاه ها کم شد. مشکلات جدی آب در کشور داریم بنابراین آب موردنیاز صنعت تأمین نمی شد. در عباس آباد مازاد آب را تأمین کردیم و سال جاری پست برق را در آنجا بهره برداری کردیم که بخش عمده ای از پول را ما دادیم.
وی افزود: پولی که برای سرمایه گذاری می دهیم باید از بخش خصوصی بگیریم؛ چونکه منابعی نداریم و بدهکاری هایی در بعضی شرکت ها داریم.
رسولیان در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت برق شهرک های صنعتی عنوان کرد: قطعی برق به زیرساخت شهرک ارتباطی ندارد، بلکه ناشی از کمبود برق در کشور است. سال قبل این کمبود خیلی جدی بود و به شدت به صورت غیر برنامه ریزی شده قطعی برق داشتیم. سال جاری با وزارت نیرو برنامه ریزی کردیم تا مشکلات اضافه نشود.
وی اظهار داشت: به هر شرکتی که زمین واگذار کرده ایم تعهد داریم. در بسیاری از جاها هزینه و تأمین آب و برق و آسفالت را انجام می دهیم. ما ممنوعیت هزینه کرد داریم.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکتهای صنعتی تاکید کرد: در یک سال قبل باوجود تورم زیاد، میزان تأمین آب حداقل ۵۰ درصد بیشتر از سال ۹۹ بوده است. سال قبل بیشتر از ۷ هزار هکتار زمین اضافه کرده ایم که ۱۴ برابر سال قبل بوده است.
رسولیان تصریح کرد: تعهداتی که داریم را انجام می دهیم، بیشتر از ۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات پست برق مشارکت داشتیم.


منبع:

1401/05/20
12:37:52
5.0 / 5
178
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است