معاون وزیر راه و شهرسازی:

خانه های طرح جهش تولید با حداقل قیمت ایجاد می شود

خانه های طرح جهش تولید با حداقل قیمت ایجاد می شود به گزارش کار و درآمد معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ضمن استقبال از سازندگانی که قصد دارند در طرح جهش تولید مسکن همکاری کنند، اولویت اصلی وزارت راه و شهرسازی کاهش قیمت تمام شده برای مردم است و البته منافع اقتصادی سازندگان را هم لحاظ می نماییم.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: نظر ما درمورد طرح جهش تولید و تأمین مسکن، حداقل قیمت تمام شده برای مردم است. پروژه ها را صرفاً به انبوه سازان محدود نمی نماییم و از چند طریق کارها جلو می رود. یکی از موارد، ساخت مسکن در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر توسط خود مردم است. مقداری که پروژه ها بزرگتر می شود به مجریان ذی صلاح واگذار می نماییم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر رئیس جمهور تاکید دارد که از ظریت تعاونی های مسکن استفاده گردد اما تعاونی هایی که خوشنام هستند و تجربه موفقی از قبل داشته اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در پروژه های بزرگ از انبوه سازان، پیمانکاران و تعاونی ها استفاده می نماییم اظهار داشت: انحصاری در این حوزه وجود ندارد. اگر گروهی می خواهد در این حوزه فعالیت کند ضمن استقبال صد در صدی از موضوع، اولویت وزارت راه و شهرسازی و دولت، کاهش قیمت تمام شده برای مردم است. اما منافع اقتصادی سازندگان را هم در نظر می گیریم.
محمودزاده درباره ی قیمت واحدهای طرح جهش تولید مسکن اظهار داشت: چیزی که تا کنون در طرح اقدام ملی اعلام و بر مبنای آن عمل می نماییم لیست بهای نظام فنی و اجرایی کشور است که تعدیلها به آن تعلق می گیرد. مثل سایر پروژه های کشور که در بازار، ارزیابی و با حداقل قیمت ممکن اجرا می شود. تابستان سال قبل نرخ ساخت واحدها متری ۲.۸ میلیون تومان در تعیین شد که تعدیلهای بعدی به آن تعلق می گیرد و ملاک قیمت تمام شده است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تا کنون ۵۳۴ هزار واحد به مرحله ساخت رسیده که حدود ۱۳۰ هزار واحد آن پلاکهایی است که به مردم واگذار شده است. مابقی پروژه ها که حدود ۱۰ هزار پروژه را شامل می شود توسط انبوه سازان، پیمانکاران، تعاونی ها و مردم عادی که به شکل گروهی واگذار شده درحال ساخت است.
وی تصریح کرد: در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و روستاها زمین می دهیم تا خود مردم بسازند. البته مجانی نخواهد بود بلکه اجاره ۹۹ ساله است. قانون اجازه نمی دهد انفال را مجانی واگذار نماییم. دلیلی هم ندارد که دستگاه حمایتی، پرداخت یکجای قیمت مسکن را بپذیرد؛ چونکه اجاره سالیانه آن ناچیز است و تلاش می شود قیمت پایین بیاید شود. ازاین رو هرجا در این طرح صحبت از زمین مجانی شد منظور اجاره ۹۹ ساله است.
ازاین رو گزارش، روز ۱۵ مهرماه ۱۴۰۰ اعلام گردید که ثبت نام برای واحدهای طرح جهش تولید مسکن از حدود ۱۰ روز دیگر آغاز می شود که هنوز شروع نشده است. تسهیلات در نظر گرفته شده برای این طرح ۴۵۰ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می شود. با این که هنوز جزئیات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه های طرح جهش تولید مسکن برای دهکهای مختلف توسط بانک مرکزی اعلام نشده، یک نماینده مجلس مبلغ اقساط را ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تا ۵ میلیون تومان اعلام نموده است. وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که تلاش می کند حداکثر کمک را به دهکهای یک تا سه داشته باشد. این کمکها می تواند شامل تقبل تمام یا بخشی از نرخ سود تسهیلات، زمین رایگان، خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه باشد.
منبع:

1400/07/24
12:51:14
5.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است