موتور بخش مسکن یک هل می خواهد!

موتور بخش مسکن یک هل می خواهد! به گزارش کار و درآمد، بازار مسکن دست کم با ۱۳۴ بخش اقتصادی رابطه ی پسین و پیشن دارد که رونق آن می تواند اقتصاد کشور را به حرکت درآورد؛ در این خصوص دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن را کلنگ زده و تابحال برای ۱.۵ میلیون واحد زمین تأمین کرده اما کارشناسان، مسؤلان و نمایندگان مجلس از عملکرد سیستم بانکی در تزریق منابع به این پروژه گله مند هستند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، عدم تخصیص اعتبارات و تسهیلات به بخش مسکن، انتقاد کارشناسان، مسؤلان و نمایندگان مجلس را به دنبال داشته است. «بانک مرکزی سال جاری باید حدود ۴۸۰هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت مسکن عرضه می کرد اما حالا کمتر از ۳۰هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده است». این صحبت را مجتبی یوسفی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرده و گفته است: حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد هزینه سبد خانوار در شهرهای بزرگ به حوزه مسکن اختصاص پیدا می کند.
فعالان صنعت ساختمان هم از بی توجهی به مبحث تأمین مالی طرح نهضت ملی مسکن گله مند هستند. چند روز قبل سید محمد مرتضوی ـ رئیس کانون انبوه سازان در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن گاها توان پرداخت آورده ندارند و بانک هایی که باید به این پروژه وام بدهند از بخش مسکن گریزانند؛ در این شرایط انبوه سازان پیشنهاد تأمین منابع این طرح را دادند که از جانب وزارت راه و شهرسازی چندان مورد استقبال قرار نگرفت.
برخی کارشناسان، کم کاری هایی که در گذشته در بحث تولید مسکن صورت گرفته را دلیل مشکلات بازار مسکن می دانند. از سال ۱۳۹۲ به بعد بخش های عمرانی و مسکن گرفتار رکود شدند که طی سالهای گذشته این مشکل به صورت کامل برطرف نشد. بر مبنای پروانه های ساختمانی صادر شده، اوایل دهه ۹۰ سالیانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تولید می شد که در ادامه روند نزولی به خود گرفته است.
سال ۱۳۹۸ برای ۳۶۰ هزار واحد مسکونی پروانه صادر شد. سال ۱۳۹۹ این عدد به ۴۶۰ هزار واحد رسید و سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۲۰ هزار واحد پروانه صادر شد. همچون علل رشد پروانه ها در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ میتوان به دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن اشاره نمود.
در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ سهم مسکن از هزینه خانوار ۴۴ درصد اعلام شد، در سال ۱۳۹۷ به ۴۶.۸ درصد رسید و سال ۱۳۹۸ برابر با ۴۹.۹ درصد بود. طبق بررسی های صورت گرفته و تحلیل داده های بدست آمده از سامانه های ملکی تخمین زده می شود که این عدد در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ هم افزایش چشم گیری داشته بگونه ای که هم اکنون گفته می شود بیشتر از ۵۰ درصد از هزینه خانوار خرج هزینه مسکن می شود.
تولید مسکن برای کاهش فشار تقاضا و عبور از این وضعیت، منابع می خواهد که به نظر می آید سیستم بانکی نمی خواهد یا نمی تواند نقش مهمی در این حوزه ایفا کند.
مجتبی یوسفی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید: باوجود اقدامات خوب دولت کنونی و تصویب «قانون جهش تولید مسکن» توسط مجلس فعلی اما باید گلایه را بگویم؛ با شعار مشکل مسکن مردم حل نخواهد شد چونکه سیستم بانکی تسهیلات لازم برای این امر را پرداخت نمی کند در حالی مجلس تصویب کرده سالانه ۲۰ درصد تسهیلات بانکی به حوزه مسکن اختصاص یابد اما این اتفاق نیفتاده است.
هم اکنون عمده چشم ها به پروژه نهضت ملی مسکن دوخته شده است. طبق آخرین آماری که توسط وزارت راه و شهرسازی ارائه شده تا مهرماه ۱۴۰۱ برای یک میلیون و ۵۲۵ هزار واحد پروژه نهضت ملی مسکن تأمین زمین شده، ۴۳۰ هزار واحد به مرحله ی گودبرداری و فونداسیون رسیده است. تعداد ۶۴۲ هزار و ۶۹۹ متقاضی برای این طرح افتتاح حساب و ۳۳۳ هزار نفر ۴۰ میلیون تومان اولیه را واریز کرده اند.
بر مبنای تحقیقی که سال ۱۳۹۵ ارائه شد بخش مسکن دارای رابطه پیشین با ۷۸ بخش اقتصاد و رابطه پسین با ۵۶ بخش اقتصادی با ضریب انتشار ۱.۲ است. یعنی به ازای هر یک اشتغال ۱.۲ اشتغال غیرمستقیم بوجود آمده است. همینطور سهم مسکن و ساختمان در اشتغال مستقیم کشور حدود ۱۲ درصد و تعداد شاغلان این بخش هم ۳.۱ میلیون نفر هستند. با عنایت به پیشران بودن صنعت ساختمان در اقتصاد کشور، رونق ساخت و ساز می تواند خیلی از بخش های صنعتی و خدماتی را به حرکت درآورد.
منبع:

1401/07/27
09:24:03
5.0 / 5
371
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است