بازار مسكن به كما رفت؟

بازار مسكن به كما رفت؟ كار و درآمد: امروز بازار مسكن نسبت به روزهای گذشته خلوت تر شده ​است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بررسی های میدانی از بازار مسكن شهر تهران در روز پنجشنبه، ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ نشان میدهد معاملات روز به روز كمتر می شود و قراردادهای خرید و فروش و بویژه اجاره نسبت به اوایل هفته كه نگرانی ها از شیوع كرونا افزایش پیدا كرده بود نیز كاهش پیدا كرده و تقریباً بازار قفل شده است.
امتناع از امضای قرارداد البته بیشتر از جانب فروشنده هاست كه منتظر هستند تا بازار به ثبات قیمتی برسد. با این وجود دفاتر املاك می گویند كه از تعداد خریداران هم بطور محسوسی كاسته شده و تعداد قراردادها تقریباً به صفر رسیده است.
بررسی ها حاكی از آنست كه در بازارهای خودرو و پوشاك نیز وضعیت كسادی حاكم شده و سوپرماركتها كالاهای خودرا با پیك برای مشتریان ارسال می كنند.
اما بازار مسكن كه همواره در هفته های پیش از عید با رونق مواجه بود، این روزها شاید بیشترین تاثیر را از شیوع كرونا ویروس داشته است. این در حالیست كه ماه گذشته معاملات در تهران نسبت به دی ماه امسال ۲۴ درصد و نسبت به بهمن ماه سال قبل ۴۲ درصد افزایش یافت.
در این شرایط قیمت های پیشنهادی نیز ثابت مانده و واسطههای ملكی عنوان می كنند برخلاف روزهای قبل كه بعضی فروشندگان چند روز یك دفعه قیمت ها را تغییر می دادند هیچ نوع تغییر قیمتی طی دو هفته اخیر صورت نگرفته است.
بگفته كارشناسان باتوجه به ماهیت دیر پذیری بازار مسكن شاید احتمال كاهش قیمتها در كوتاه مدت بعید باشد اما بطور قطع در صورت ادامه وضعیت ناشی از شیوع ویروس كرونا ممكنست شاهد شكستن نرخ ها باشیم. فعالان بازار مسكن می گویند احتمال افت قیمت ها در ۱۵ روزه باقیمانده از سال ۱۳۹۸ مقداری دور از ذهن است و تاثیر ركود جاری در اردیبهشت ماه سال بعد خودرا نشان میدهد.
یك فعال بازار مسكن در منطقه ۱ تهران درباره تاثیر شیوه كرونا دربخش ملك اظهار داشت: بازار ملك در شمال تهران مقداری با دیگر مناطق متفاوت می باشد و اغلب قراردادها از نوع سرمایه گذاری است. بنا بر این انتظار نداشتیم بعد از شیوع ویروس كرونا شاهد افت شدید معاملات باشیم. اما یك دفعه خریداران عقب نشستند و فروشندگان هم برای جلوگیری از افت قیمت معاملات را به حالت تعلیق درآوردهاند.
این كارشناس دفتر املاك وی با اشاره به اینكه ركود بازار مسكن موقتی است اشاره كرد: همه منتظر هستند تا اوضاع به حالت عادی برگردد تا بتوانند تصمیم گیری درستی برای خرید و فروش بگیرند. به نظر من این ویروس تاثیری بر رونق بازار مسكن در طولانی مدت و حتی میان مدت نخواهد داشت بلكه صرفاً قراردادها به آینده موكول شده است.
منبع:

1398/12/15
22:15:55
5.0 / 5
3839
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است