تسهیلات ۹ درصدی مشاغل

تسهیلات ۹ درصدی مشاغل به گزارش كار و درآمد مهمترین اخبار هفته جاری به خبر اعطای تسهیلات ۹ درصدی به بعضی مشاغل، آغاز اجرای طرح ˮایران مهارتˮ، سهم ۸۰ درصدی زنان از بازار اشتغال و حذف سهم بیمه كارفرما در كارگاه های زیر پنج نفر اختصاص یافته بود.


این هفته وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از ارائه تسهیلات ۹ درصدی به برخی مشاغل خبر داد و گفت كه دولت یازدهم مصمم است تا برنامه اشتغال فراگیر را به اجرا درآورد و افزایش حقوق طبقه های پایین جامعه و ایجاد اشتغال برای مددجویان با هدف توانمندسازی بخشی از اهداف این برنامه به شمار می رود.
ربیعی به كاهش ریزش نیروی كار دولت یازدهم اشاره كرد و گفت: جمع كثیری از جوانان دهه شصتی كه در دهه ۸۰ پاسخ مناسبی از بازار كار نگرفته بودند، در دهه ۹۰ و پس از طی دوره دانشگاه به این دولت امید بستند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی همچنین از كاهش حذف سهم حق بیمه كارفرما در بنگاه های كمتر از پنج نفر كارگر خبرداد و گفت: نمی توان به طور دائم انتظار داشت كه دولت برای بخش های مختلف معافیت در نظر بگیرد چرا كه این كار هزینه های بسیاری را به دولت تحمیل خواهد كرد اما در برخی مشاغل طی یك تا دو سال گذشته این فرصت دیده شده كه سهم بیمه تا حدی توسط دولت پرداخت شود، اكنون این طرح در حال انجام است و حتی برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا كارگاه های زیر پنج نفر از پرداخت بیمه معاف شوند.
او با اشاره به سهم ۲۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص ملی افزود: در حال حاضر سهم بنگاه های خرد و كوچك و متوسط از اشتغال ۸۵ درصد است كه ۸۰ درصد از این بنگاه ها زیرمجموعه اصناف هستند.
وزیر كار ایجاد اشتغال پایدار و اتصال بنگاه های كوچك و خرد به بازار جهانی را از برنامه های مهم وزارتخانه متبوع خود نام برد و تاكید كرد كه باید زمینه ایجاد ۱۵۷ هزار شغل در بخش كشاورزی، ۲۴۷ هزار شغل در صنعت و ۴۹۱ هزار شغل در بخش خدمات فراهم شود.
از دیگر خبرهایی كه این هفته انتشار یافت، اعلام سهم ۸۰ درصدی زنان از بازار اشتغال بود.
آنطور كه مشاور امور زنان و خانواده وزیر كار گفته ۸۰ درصد اشتغال ایجاد شده در سال ۱۳۹۵ مربوط به زنان بوده و ورود زنان به بخش رسمی اشتغال كشور با افزایش سطح تحصیلات آنها همراه بوده است.
به اعتقاد وی در دولت دوازدهم از ظرفیتها و پتانسیل های مدیریتی زنان باید بیش از پیش استفاده شود.
امضای تفاهم نامه همكاری میان شورای اصناف و وزارت كار از دیگر رویدادهای هفته جاری بود.
این تفاهم نامه در راستای اجرای طرح كاج در چارچوب دستورالعمل طرح مشوق بیمه كارفرمایی طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی و طرح مهارت آموزی در محیط كار واقعی و برنامه اشتغال فراگیر مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به امضا رسید.
هدف از امضای این تفاهم نامه استفاده از ظرفیت اتاق های اصناف برای شناسایی واحدها و تشكل های صنفی به منظور ارائه آموزش های مهارتی برای تعداد ۱۰۰ هزار نفر از جوانان بیكار و جذب آنها در طرح مشوق بیمه كارفرمایی، كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی و مهارت آموزی در محیط كار واقعی در بخش های تولیدی، توزیعی و خدمات فنی است.
در این تفاهم نامه كمك هزینه آموزش كارورزی در بخش صنوف و تشكل های صنفی در سال ۱۳۹۶ برای مقطع تحصیلی كاردانی تا سقف ۲۷۰ هزار تومان، مقطع كارشناسی تا سقف ۳۱۰ هزار تومان و مقطع كارشناسی ارشد و دكتری تا سقف ۳۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
این هفته با نام گذاری هفته ملی مهارت همراه بود و در این راستا، سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور اجرای چند طرح و برنامه را در دستور كار قرار داد.
اجرای طرح "ایران مهارت" از این هفته خبری بود كه از سوی مدیركل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران اعلام شد كه بر اساس آن ۵۰۰ نوع مهارت كوتاه مدت در جهت شناسایی استعدادهای افراد آموزش داده می شود.
وی از ثبت نام ۴۰ هزار نفر از جویندگان كار در طرح كارورزی خبر داد و گفت: ظرفیت استان تهران برای اجرای این طرح حدود ۷۵۰۰ نفر است كه پیش بینی می شود تعداد ثبت نام ها افزایش یابد.
مدیركل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران درعین حال از طرح كارورزی به عنوان مهمترین طرح وزارت كار برای ساماندهی بیكاران نام برد و داشتن تحصیلات دانشگاهی و عدم گذراندن دوره های كارورزی را شرط پذیرش در این طرح دانست.
به گفته تهرانیان، فارغ التحصیلانی كه دوره های كارورزی را بگذرانند از مزایای حقوق و بیمه برخوردار می شوند.
در هفته ای كه گذشت رییس اتاق تعاون ایران، حذف هرگونه محدودیت از حضور بخش تعاون در بازارهای پولی و مالی را خواستار شد و از پیگیری ایجاد و تاسیس بانك جدیدی در بخش تعاون خبر داد.
آنطور كه بهمن عبدالهی گفته بانك فعلی توسعه تعاون توانایی و ظرفیت حمایت از تعاونی ها را ندارد و با توجه به سرمایه اندك آن تأمین مالی بخش تعاون كشور با مشكل مواجه شده است.
به گفته وی، اتاق تعاون ایران با جدیت تاسیس بانك تعاونی سهامی عام را با هدف افزایش تامین مالی بخش مردمی اقتصاد دنبال می كند.

 

1396/05/05
00:01:08
5.0 / 5
5985
تگهای خبر: كسب و كار , مشاغل , تسهیلات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است