افت ۲۴ درصدی بازار مسكن از ترس كرونا

افت ۲۴ درصدی بازار مسكن از ترس كرونا كار و درآمد: اسفندماه امسال همزمان با شیوع ویروس كرونا معاملات مسكن در تهران و كل كشور به ترتیب 24 و 21 درصد نسبت به ماه قبل كاهش پیدا كرد و این در حالیست كه سال قبل همین موقع معاملات در كشور نسبت به بهمن همان سال دو برابر شده بود.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، شیوع ویروس كرونا رونق شب عید بازار مسكن را خراب كرد؛ بطوریكه مطابق آمار، از یكم تا بیست و ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۱۱ هزار و ۶۵۳ قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده كه نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳ درصد كاهش نشان میدهد.
در كل كشور نیز طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۰ هزار و ۸۰۳ قرارداد خرید و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به همین مدت در بهمن امسال و اسفند پارینه به ترتیب ۲۱ و ۲۷ درصد كمتر شده است.
در شرایطی كه بازار در بخش خرید و فروش گرفتار كاهش تعداد معاملات شده، افت بازار اجاره شدیدتر بوده است. در شهر تهران طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۷۳۳۷ اجاره نامه به امضا رسیده كه نسبت به بهمن امسال ۳۷ درصد و نسبت به اسفند پارینه ۳۲ درصد كاهش نشان میدهد.
در كل كشور نیز از یكم تا بیست و ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۵ هزار و ۳ قرارداد اجاره منعقد شده كه از كاهش ۴۱ درصد و ۳۰ درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حكایت دارد.
افت فشار بازار مسكن متاثر از شیوع ویروس كووید ۱۹ در شرایطی رخ داده كه از آذر ماه روند معاملات صعودی بود و پیش بینی می شد در اسفندماه به بالاترین حد خود در سال ۱۳۹۸ برسد. كما این كه اسفند ۱۳۹۷ معاملات ملك نسبت به بهمن همان سال در تهران ۴۰ درصد و در كل كشور ۹۴ درصد افزایش یافته بود.
كاهش ۲۴ درصدی معاملات املاك در تهران شاید افت چندان زیادی برای یك ماه محسوب نشود اما باتوجه به افزایش نرخ ارز كه با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی خرید و فروش ها بویژه از جانب سفته بازان در بازار مسكن همراه شده بود فعالان بازار ملك انتظار شب عید پررونقی را داشتند.
البته واسطه های ملكی عنوان می كنند در بخش املاك مسكونی خالی در مناطق شمالی تهران افت معاملات كمتر بوده و اسفند ماه، نبض بازار در دست نوسان گیران و سفته بازان بوده است.
منبع:

1398/12/27
19:39:19
5.0 / 5
3260
تگهای خبر: فروش , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است