در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

وام ساخت مسكن خریدار ندارد

وام ساخت مسكن خریدار ندارد به گزارش كار و درآمد با وجود آن كه سقف تسهیلات ساخت مسكن امسال ۴۷ درصد افزوده شده، سازندگان ضمن تاكید بر كاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت آن، تسهیلات فعلی را در جهش تولید مسكن بی اثر می دانند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بانك مسكن سقف وام ساخت را امسال از ۱۷۰ به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داده كه معادل ۴۷ درصد است. مدیرعامل بانك مسكن اظهار داشت كه این تصمیم در جهت شعار سال در خصوص جهش تولید اتخاذ شده است.
میزان افزایش تسهیلات ساخت، كمتر از سال قبل است.
البته سال قبل هم وام ساخت از سقف ۱۱۰ میلیون تومان به ۱۷۰ میلیون تومان رسید كه ۵۴ درصد رشد كرده بود؛ ازاین رو میزان افزایش وام امسال كمتر از سال قبل است؛ در حالیكه هزینه های تولید با عنایت به رشد قیمت مصالح و آهن آلات به صورت محسوسی به خصوص از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ بالا رفت.
با این وجود سازندگان می گویند كه مبالغ پرداختی تسهیلات ساخت برای راه اندازی واحد مسكونی​ مناسب می باشد اما مشكل اصلی به نرخ سود و مدت بازپرداخت آن برمی گردد.
آنطور كه محمد حسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانك مسكن گفته، در سال جهش تولید تسهیلات اعطایی به ازای هر واحد به سازندگان حرفه ای و در صورت استفاده از فناوری جدید و فناوری نوین و كاهش مصرف انرژی به ازای هر واحد ۲۵۰ میلیون تومان تعلق می گیرد.
به قول وی، این تسهیلات در مراكز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۸۰میلیون تومان است.
با این وجود ارقام مذكور فقط برای واحدهایی است كه در ساخت آن از تكنولوژی های نوین استفاده می شود كه درصد چندان بالایی از ساخت و سازهای فعلی را در بر نمی گیرد.
سقف وام ساخت به سازندگان حرفه ای ۲۰۰ میلیون تومان است
بر این اساس، سقف وام ساخت به ازای هر واحد را برای سازندگان حرفه ای در تهران ۲۰۰ میلیون تومان، برای مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۴۰ میلیون تومان است.
همینطور به ازای هر واحد به شكل عادی برای تهران ۷۰ میلیون تومان، برای مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزارنفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
با وجود آن كه علمداری نرخ سود این تسهیلات را اعلام نكرده، با عنایت به نرخ سود سالهای قبل به احتمال زیاد ۱۸ درصد با مدت بازپرداخت ۱۲ ساله است.
عمده واحدهای در حال ساخت مشمول تسهیلات نیست
سید محمد مرتضوی، عضو هیئت رئیسه كانون انبوه سازان در پاسخ به این سؤال كه آیا تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی در تهران و ۱۷۰ میلیون تومانی در شهرستانها برای تولید مسكن كفایت می كند یا خیر، به ایسنا اظهار داشت: بانك مسكن این تسهیلات را متناسب با الگوی ساخت در تهران به میزان ۷۵ متر مربع و در شهرستان ها به میزان ۱۰۰ متر مربع اختصاص می دهد. این در شرایطی است كه میانگین غالب واحدهای در حال ساخت در تهران ۱۲۰ متر و در شهرستان ها ۱۵۰ متر مربع است؛ ازاین رو عمده واحدها از شمول دریافت این تسهیلات خارج می شود.
وی ادامه داد: برای واحدهایی هم كه متناسب با الگوی ساخت، راه اندازی می شود دریافت تسهیلات ساخت تقریباً بلا اثر می شود.
خریداران از انتقال وام ساخت امتناع می كنند
مرتضوی در تشریح علت بی اثر ماندن وام ساخت مسكن اظهار داشت: درست است كه عمده سازندگان در ابتدای تعریف پروژه ترجیح می دهند كه از وام ساخت استفاده كنند اما به علت نرخ سود بالا و مدت زمان تقسیط، خریداران معمولا یا از انتقال وام امتناع می كنند یا تنها بخشی از تسهیلات را متقبل می شوند. بر این اساس سازنده مجبور می شود بازپرداخت بخشی از وام را بر عهده گیرد.
مدت بازپرداخت وام ساخت به ۲۰ سال افزایش پیدا كند
عضو هیئت رئیسه كانون انبوه سازان، كاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت به حداقل ۲۰ سال را ضروری دانست و اظهار داشت: اگر سیستم بانكی واقعاً می خواهد به جهش تولید كمك نماید باید این دو مبحث مهم را لحاظ قرار دهد.
منبع:

1399/01/14
21:22:18
5.0 / 5
3549
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است