گزارش كار و درآمد

دستفروشان كمك بلاعوض دولت را دریافت كردند؟

دستفروشان كمك بلاعوض دولت را دریافت كردند؟ به گزارش كار و درآمد دولت وعده داده به سه میلیون نفر اقشار به شدت صدمه پذیر كه فاقد درآمد ثابت، بیمه، منزل شخصی و... هستندبخاطر انتشار كرونا كمك بلاعوض پرداخت كند اما گویا برخی، از دریافت این كمك جامانده اند.اگرچه دولت وعده پرداخت وام یك تا دو میلیونی بدون ضامن به ۴ میلیون نفر قشر صدمه دیده از شیوع كرونا را داده بود، اما هنوز خبری از واریز این پول نشده است.
به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بعد از شیوع كرونا در ایران كه به تدریج باعث كاهش تقاضا و تعطیلی بازارها وبخش های مختلف و به تبع آن از بین رفتن منبع درآمد اقشار مختلف شد، دولت وعده داد كه بعلاوه بر حمایت های مالی مختلف از ۱۰ رسته شغلی كه بیشترین صدمه را از شیوع كرونا دیده اند، به یك گروه از مردم كمك بلاعوض و به گروهی هم وام قرض الحسنه كم بهره پرداخت كند.
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه چندی پیش در یك برنامه تلویزیونی اظهار داشت كه طبق تصمیم دولت به ۳ میلیون نفر از دهك های پایین درآمدی كه سرپرستان آنها فاقد شغل و درآمدثابت، بیمه و پس انداز بانكی هستند، طی چهار ماه (اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد) ماهانه مبلغی به عنوان كمك بلاعوض (مازاد بر یارانه نقدی و كمك معیشتی كه در حال پرداخت است) پرداخت می شود. به قول نوبخت، برای این خانوارها، به تناسب تعداد افراد خانوار طی چهار ماه مذكور، هر ماه از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان واریز خواهد شد.(جزئیات بیشتر)
گروه دوم از مردم كه قرار بود با پرداخت وام قرض الحسنه كم بهره مورد حمایت قرار بگیرند، عمدتاً كارگران بیكار شده همان ۱۰ رسته شغلی بودند كه به قول نوبخت، برای این افراد از یك میلیون تا دو میلیون تومان وام قرض الحسنه در كارت بانكی شأن شارژ خواهد شد؛ این وام، قرض الحسنه با سود ۴ درصد خواهد بود و ۸ درصد سود را دولت به بانك ها پرداخت خواهد نمود چون كه سود این وام در واقع ۱۲ درصد است.
نوبخت گفته بود كه حائزین شرایط دریافت این وام شناسایی شده اند و در وبسایتی كه معرفی خواهد شد، می توانند ثبت نام كنند. اقساط این كمك قرض الحسنه بعداً از رقم كمك معیشتی این افراد كسر خواهد شد و نیازی به معرفی ضامن و… نخواهد بود.
۷میلیون نفر مشمول كمك بلاعوض و وام قرض الحسنه هستند
در همین ارتباط، یك مقام آگاه كه خواست نامش در گزارش ذكر نشود، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مجموع افرادی كه مقرر شده كمك بلاعوض و وام قرض الحسنه دریافت نمایند، حدود ۷ میلیون نفر است كه سه میلیون نفر كمك بلاعوض دریافت خواهند كرد و برآورد می شود ۴ میلیون نفر مشمول دریافت وام قرض الحسنه یك تا دو میلیون تومانی باشند كه البته هنوز قطعی نشده است.
چه كسانی كمك بلاعوض گرفتند؟ / ‏‬تكلیف كارگران فصلی و دستفروشان چه شد؟
پیگیری های خبرنگار مهر از سازمان برنامه و بودجه كشور حكایت از آن دارد كه بسته ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر فاقد بیمه، مستمری، منزل و … اواخر اسفند ماه واریز شده و در سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه هم واریز خواهد شد. اما كسانی كه بیمه خویش فرما بوده، یا جزو مستمری بگیران سازمان بهزیستی و كمیته امداد باشند، مشمول دریافت این بسته نشده اند.
پیگیری خبرنگار مهر از سازمان برنامه درباره اینكه دریافت كنندگان كمك بلاعوض حائز چه شرایطی بوده اند، به نتیجه نرسید اما همان مقام آگاه كه خواست نامش در گزارش ذكر نشود در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سؤال كه آیا مكانیزمی برای شناسایی دستفروشان و پرداخت كمك بلاعوض به آنها وجود داشته است؟، اظهار داشت: سه میلیون نفر مشمول دریافت كمك بلاعوض، كسانی هستند كه پیش از انتشار كرونا به عنوان افراد فاقد بیمه، مستمری و منزل شخصی و… شناسایی شده بودند؛ امكان دارد بعضی از اینها دستفروش باشند اما اینكه همه دستفروشان الزاماً مشمول شده باشند، مشخص نیست؛ ضمن اینكه كارگران فصلی و ساختمانی كه بدلیل شیوع كرونا و توقف و ممنوعیت فعالیت روبرو شده و درآمدشان صفر شده است، مشمول دریافت این بسته بلاعوض نشده اند چون كه از قبل این وضعیت را نداشته اند.
برخلاف وعده نوبخت، مشمولان وام قرض الحسنه هنوز شناسایی نشده اند
پیگیری های خبرنگار مهر از سازمان برنامه و بودجه در مورد زمان واریز وام یك تا دو میلیونی قرض الحسنه حاكی می باشد كه مقرر شده وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی مشمولان دریافت این وام را شناسایی كند و بعد از معرفی این افراد به بانكهای عامل (بانك هایی كه یارانه های نقدی را پرداخت می كنند)، این وام به حساب افراد واریز شود. اما معلوم نیست چه زمانی این وام به حساب افراد واریز خواهد شد.
این در حالی است كه رئیس سازمان برنامه و بودجه اواخر اسفند ماه در گفتگویی تلویزیونی گفته بود مشمولان دریافت این وام شناسایی شده اند و در وبسایتی كه معرفی خواهد شد، می توانند ثبت نام كنند.
دو میلیون نفر دستفروش فقط در تهران
گزارش میدانی خبرنگار مهر حاكی می باشد برخی دستفروشانی كه گذران زندگی آنها وابسته به بساط كردن مقابل ایستگاههای مترو و مراكز شهرها بوده، طی سه هفته تا یكماه گذشته برای گذران زندگی و تأمین هزینه معیشت خانوار خود تحت فشار بوده اند و كمك بلاعوض دولت را هم دریافت نكرده اند.
در سال ۹۶ فقط در تهران ۵۰ هزار دستفروش مشغول بكار بوده اند كه معلوم نیست چه تعداد از آنها مشمول دریافت كمك بلاعوض دولت شده اند. البته همه دستفروشان جزو دهك های پایین درآمدی و افراد به شدت صدمه پذیر نیستند و بعضاً شاغلان یا بازنشستگان با حقوق ثابت، سپرده گذاران اندك بانكی، دارای منزل شخصی و… هم برای گذران وقت یا درآمد جانبی به دستفروشی اشتغال دارند؛ اما برخی، دستفروشی، تنها منبع درآمدشان بوده و مستأجر هم هستند كه این گروه اساسا باید مشمول دریافت كمك بلاعوض دولت قرار بگیرند.
در همین ارتباط، اخیراً فیلمی در شبكه های اجتماعی دست به دست شد كه در آن فردی میانسال كه شغل خویش را دستفروشی عنوان می كرد، می گفت سه روز است توان خرید پنیر برای فرزندانش را ندارد چون كه دیگر نمی تواند مانند گذشته در مقابل ایستگاه مترو بساط كرده و دستفروشی كند و درآمدی ندارد.
انتظار می رود وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه هر چه سریع تر برای اقشار به شدت صدمه پذیری كه از شمول دریافت كمك بلاعوض دولت جامانده اند، مكانیزمی طراحی كنند؛ ضمن اینكه باید روند پرداخت وام قرض الحسنه به مشمولان هم تسریع و اخرین وضعیت آن به مردم اطلاع رسانی شود.


منبع:

1399/01/16
17:03:44
5.0 / 5
3129
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بیمه , حقوق
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است