معاون سازمان بنادر و دریانوردی:

كرونا تاثیری بر واردات كالاهای اساسی نداشت

كرونا تاثیری بر واردات كالاهای اساسی نداشت به گزارش كار و درآمد معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: شیوع ویروس كرونا و تعطیلات نوروزی تاثیری بر واردات كالاهای اساسی نداشته است و همه آمارها در سال قبل نشان میدهد كه واردات نفتی و غیرنفتی كشور بوسیله بنادر روند مثبت و رو به رشدی داشته اند.


فرهاد منتصركوهساری در گفت و گو با ایسنا، درباره ی آخرین وضعیت عملكرد بنادر در حوزه تخلیه و بارگیری طی ماه های اخیر خصوصاً در روزهای نوروز اظهار نمود: در سال قبل عملكرد تخلیه و بارگیری در بنادر كشور رشد نسبی را تجربه نمود. بر طبق آمارهای گزارش شده كل میزان عملكرد بنادر كشور (نفتی و غیرنفتی) بیش از ۱۴۸.۶ میلیون تن بوده كه از این مقدار نزدیك به ۱۰۳ میلیون تن عملكرد غیرنفتی و ۴۵.۶ میلیون تن نیز عملكرد نفتی بوده است. این میزان عملكرد نسبت به زمان مشابه سال قبل در حدود ۶.۶ درصد رشد را نشان میدهد. در بین فاكتورهای اصلی عملكرد، میزان واردات از رشد خوبی برخوردار بوده است.
وی ادامه داد: بر طبق گزارش های موجود میزان واردات بوسیله بنادر كشور طی دوازده ماهه سال قبل ۳۳.۷ میلیون تن بوده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۴.۴ درصد رشد را نشان میدهد كه این امر حاكی از این است با وجود اعمال تحریم های ناعادلانه مقابل حمل و نقل دریایی كشور خوشبختانه توانستیم كالاهای مورد نیاز را وارد كشور نماییم و هیچ گونه اختلالی را در این خصوص شاهد نبودیم.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی میزان صادرات غیرنفتی در سال قبل را بالغ بر ۵۱.۸ میلیون تن اعلام نمود و اظهار داشت: نسبت به زمان مشابه سال قبل اندكی رشد را نشان میدهد. رشد گزارش شده در بخش صادرات غیرنفتی در حدود یك درصد بوده است. میزان ترانزیت كالای غیر نفتی نیز در حدود چهار میلیون تن گزارش شده كه البته نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۷ درصد كاهش داشته كه این میزان كاهش عموما به سبب اعمال تحریم ها بوده است.
وی افزود: یكی از شاخص هایی كه در سال قبل از رشد خوبی برخوردار بوده حجم ترانشیپ غیرنفتی است. بر طبق آمارهای موجود عملكرد ترانشیپ در بنادر بیش از ۳.۸ میلیون تن گزارش شده كه این میزان نسبت به زمان مشابه سال قبل بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است البته شاخص عملكرد كانتینری نیز در سال قبل با كاهش مواجه بود چونكه بر طبق آمارهای موجود میزان عملیات كانتینری در بنادر كشور بالغ بر ۱.۹ میلیون TEU بوده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل نزدیك به هشت درصد كاهش را نشان میدهد كه این امر نیز عموما به سبب توقف فعالیت خطوط كشتیرانی كانتینری ناشی از اعمال تحریم ها بوده است.
منتصر كوهساری اعلام نمود: روند ورود كالاهای اساسی در بنادر نیز در روزهای نوروز بدون وقفه صورت گرفت و هیچ گونه مشكلی نیز در این خصوص وجود نداشت. بعنوان مثال یكی از اقداماتی كه در زمینه مدیریت تخلیه و بارگیری كالای اساسی در سال قبل انجام شد انتقال تجهیزات از بندر چابهار به بندر امام خمینی (ره) بعنوان بندر كانونی واردات كالای اساسی بود كه گام موثری درباب مدیریت و سازماندهی عملیات كالای اساسی بشمار می رود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همین طور در پاسخ به سوالی در خصوص این كه محدودیت های ناشی از تعطیلات نوروزی یا شیوع ویروس كرونا تاثیری بر روند و عملكرد بنادر داشته است، اظهار نمود: همه ساله با فرارسیدن نوروز اقدامات و برنامه ریزی لازم از چند هفته قبل برای ساماندهی كارهای عملیاتی و مسافری باتوجه به افزایش ترددهای نوروزی صورت می گیرد. این برنامه ریزی ها با هدف خدمات دهی به مسافرین و كارهای عملیاتی و جلوگیری از اختلال در این فعالیت ها باتوجه به تعطیلات نوروزی انجام می شود و تابحال مشكل خاصی در این خصوص گزارش نشده است.
وی افزود: امسال بنادر با محدودیت های مضاعفی نیز روبرو بودند چونكه با شیوع ویروس كرونا در كشور و جهان و با توجه به این كه بنادر یكی از مبادی ورودی به داخل كشور محسوب می شوند، از همان ابتدای شیوع این ویروس، دستورالعمل های لازم برای مقابله به شیوع و انتشار آن با هماهنگی مسئولان بهداشتی استانها صورت گرفت و مراتب به مقامات ذیربط گزارش شد. باتوجه به لغو سفرهای دریایی نوروزی و تمركز به كارهای بندری تابحال هیچ گونه مشكلی در انجام پروسه عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر گزارش نشده و كلیه كارهای بندری بر طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در حال انجام می باشد. باتوجه به انتشار ویروس كرونا، كلیه فعالیت ها در بنادر با رعایت دستورالعمل بهداشتی ابلاغ گردیده از طرف مسئولان سلامت كشور انجام می شود.
منبع:

1399/01/20
22:44:02
5.0 / 5
3037
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است