نائب رییس جامعه بوم گردی ایران هشدار داد:

خطر ورشكستگی و تعطیلی ۲هزار بومگردی

خطر ورشكستگی و تعطیلی ۲هزار بومگردی به گزارش كار و درآمد نائب رئیس جامعه اقامتگاه های بوم گردی ایران آگهی داد: 2 هزار بومگردی در خطر ورشكستگی و تعطیلی قرار گرفته اند.


افزایش آمار بومگردی ها به دو هزار واحد، جزو سیاست های اصلی سازمان وقت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود، رؤسای آن بارها درباره رسیدن به این عدد ایده آل تا اختتام دوران ماموریتشان، سخن گفته و برنامه ها چیده بودند. در سال ۹۸ وقتی كه این سازمان به وزاتخانه تبدیل شد، باز هم بومگردی ها نقش پررنگی در میدان رأی گیری داشتند، آن هم با عنوان اقامتگاه هایی «ارزان» و «خانواده پسند» كه می تواند در ایام تحریم و فشار اقتصادی انگیزه ای برای سفرهای ارزان داخلی باشند؛ كسب و كارهایی كوچك كه در سال های گذشته روستاهای متروك زیادی را احیا كردند و فرهنگ درحال انقراض را نجات دادند و سبب مهاجرت معكوس شدند و اینك در بحران كرونا، با خطر نابودی روبرو شده اند. شورای جهانی سفر و گردشگری و سازمان جهانی جهانگردی نیز، خطر تعطیلی و ورشكستگی این كسب و كارهای خرد را در صورت سلب حمایت دولت ها، پیش بینی كرده اند.
اكبر رضوانیان ـ نائب رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران ـ كه همزمان مسؤول جامعه بومگردی استان اصفهان است، در گفت و گو با ایسنا در وصف اوضاع این اقامتگاه ها، اظهار نمود: بومگردی ها حدودا از آبان ماه سال ۹۸، وضعیت تهدیدآمیزی پیدا كرده اند، همه امید آنها به تعطیلات نوروز بود تا آن عقب ماندگی اقتصادی را جبران كنند كه با انتشار ویروس كرونا، فرصت بهار هم از بین رفت.
خسارت ویروس كرونا به بومگردی ها ۱۰۰ درصد بود، این لطمه به حدی شدید می باشد كه بعضی از صاحبان بومگردی را بر آن داشته تا اقامتگاه خودرا به فروش بگذارند
با آن كه وزارت میراث فرهنگی، توریست و صنایع دستی، برآوردی كلی از خسارت وارد شده به صنعت گردشگری داشته و از دولت، تخصیص ۳۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانكی را درخواست كرده است، اما زیان مالی تحمیل شده از ناحیه شیوع ویروس كرونا به اقامتگاه های بومگردی هنوز برآورد نشده است.
رضوانیان در این زمینه توضیح داد: این ارزیابی خسارت در بعضی استانها همچون اصفهان كه از نظر وسعت و پراكندگی، بیشترین تعداد اقامتگاه بومگردی را دارد، انجام شده اما جمع آوری این آمار از سطح كشور باتوجه به پراكندگی اقامتگاه ها و گستردگی جغرافیا، در این مدت زمان محدود، امكان پذیر نیست. هرچند واضح است كه باتوجه به تعداد معمول میهمانان بومگردی ها در ماه های بهار، خسارت وارد ششده به این اقامتگاه ها ۱۰۰ درصد بوده، این لطمه به حدی شدید می باشد كه بعضی از صاحبان بومگردی را بر آن داشته تا اقامتگاه خودرا به فروش بگذارند.
او افزایش غیركارشناسی تعداد بومگردی ها را از اشتباه های رخ داده در صنعت گردشگری دانست كه همیشه مورد نقد بوده و در ادامه آن اظهار داشت: به جهت اینكه تعداد بومگردی ها بیشتر شود، وام ۱۰۰ میلیون تومانی كم بهره اختصاص دادند كه بسیاری به جهت اینكه وارد این حرفه شوند این وام را گرفتند، اما حالا در پرداخت اقساط آن مانده اند و در وضعیت موجود نمی دانند می توانند دوام بیاورند و به این كار ادامه دهند یا نه. برای همین است ما همیشه از بومگردی ها می خواهیم این كار را شغل اول خود ندانند و در كنار آن به حرفه صنایع دستی و كارهای فرهنگی و كشاورزی هم بپردازند تا اقتصاد پایدار و كم خطرتری را تجربه كنند.
نائب رئیس جامعه اقامتگاه های بوم گردی ایران اظهار داشت: واضح است كه بومگردی ها تا چند ماه دیگر هم نمی توانند درآمدی به دست آورند كه معوقات مالیات، بیمه و هزینه های جاری را پرداخت كنند، چون بهار را از دست داده اند، بعد هم ماه رمضان فرا می رسد كه كلا زمان سفر در كشور نیست، پس از آن تابستان می شود كه امكان سفر به خیلی از مناطق وجود ندارد، در زمستان هم شرایط سفر در بعضی دیگر از مناطق كشور وجود ندارد، وضعیت ورود توریستهای خارجی هم كه كاملا معلوم است، عملا هیچ یك از تاسیسات گردشگری در سال ۹۹ امكان نقش آفرینی نخواهند داشت.
وی افزود: درست است كه كل تاسیسات گردشگری از آبان ماه سال ۹۸ درحال زیان دهی است، اما مساله بومگردی این است كه در مقایسه با بیزنس های كلان، كسب و كار خرد و خانوادگی به حساب می آیند كه در صورت بی توجهی، ضربه سنگین تری را متحمل خواهند شد. تعطیلی و نابودی یك بومگردی برابر است با نابودی و تخریب یك قوم، فرهنگ، توسعه پایدار، روستا، ساكنان آن و توقف مهاجرت معكوسی كه در این سال ها شكل گرفته بود.
رضوانیان تصریح كرد: با تعطیلی یك اقامتگاه، فقط یك شغل از بین نمی رود، بلكه هویت و فرهنگ نابود خواهد شد. آیا این مساله ارزش آنرا ندارد كه نظام بانكی و مالیاتی و اداره های برق و گاز و آب تا آخر سال ۹۹ پرداخت هزینه را به تعویق اندازند تا ما هم كمی كمر صاف نماییم و خسارت ها را جبران نماییم.
او افزود: این درخواست را در جلسه اسفندماه با آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ و آقای دژپسند ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی ـ مطرح كردیم، چون یقین داریم فقط با سه ماه مهلت دادن برای پرداخت مالیات، حق بیمه و هزینه های جاری مثل آب و برق، درد این صنعت و بومگردی ها درمان نمی گردد. آن موقع كه تصوری از آینده نداشتیم پیشنهاد كردیم تا شش ماه مهلت بدهند، اما حالا كه وضعیت كمی برای صنعت گردشگری روشن شده و سفر در كل جهان تعطیل شده، از سیستم بانكی، امور مالیاتی و اداره های آب و برق و بیمه تقاضا می نماییم این مهلت را تا یك سال تمدید كنند.
وی ادامه داد: بخش طنز و فكاهی حمایت هایی كه برای گردشگری درنظر گرفته اند، پرداخت تسهیلات بانكی با ۱۲ درصد سود، بدون تنفس و با دوره بازپرداخت دو ساله است، بومگردی ها در همین وام ۱۰۰ میلیون تومانی كه با كارمزد ۴ درصد و تنفس یك ساله گرفته اند، مانده اند و نمی توانند قسط های آنرا بدهند چطوری وام ۱۲ درصد سود را درحالی كه هیچ درآمدی هم ندارند، دریافت نمایند و در عرض دو سال پس بدهند، این چه كمكی به گردشگری است!؟
طنز و فكاهی بسته حمایتی برای جبران زیان گردشگری، پرداخت تسهیلات بانكی با ۱۲ درصد سود، بدون تنفس و با دوره بازپرداخت دو ساله است، بومگردی ها در بازپرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی كه با كارمزد ۴ درصد و تنفس یك ساله گرفته اند، مانده اند، حالا كه درآمد ندارند آن وام ۱۲ درصدی را چگونه می خواهند پس بدهنداو همین طور به بخشنامه معاونت گردشگری كه از اقامتگاه ها درخواست كرده ۵۰ درصد تخفیف در هزینه ها برای كادر درمان و پزشكان قائل شوند، اشاره نمود و اظهار داشت: اگر نَفَس بومگردی ها چاق باشد حتما این كار را انجام می دهند، اما شما یك قدم برای بومگردی ها بردارید پس از آنها كه مردد به ادامه حیات هستند، بخواهید ۵۰ درصد تخفیف بدهند.
این فعال گردشگری در ادامه پیشنهاد كرد: بهتر است تسهیلاتی كه برای تاسیسات گردشگری درنظر گرفته اند را یا با سود پایین تر و دوره بازپرداخت طولانی تر تخصیص دهند یا این تسهیلات را بجای كارآفرینان و شاغلان گردشگری، با عنوان «وام سفر» با سود كمتر و دوره بازپرداخت طولانی به همه اقشار بدهند تا انگیزه سفر شود.
وی افزود: مردم هفته ها است در خانه مانده اند و به نشاط و سفر نیاز دارند، از آن طرف وضعیت معیشت و اقتصادی مردم خوب نیست، طبیعتا نمی توانند بودجه ای را به مسافرت اختصاص دهند، اگر پولی باشد حتما ترجیح بر آن است خرج نیازهای اولیه شود. اما دولت می تواند این تسهیلات را به كارگران، بازنشستگان، دانشجویان و اقشار دیگر بدهد تا مشوق سفر شود. باید سیستم دقیقی برای این كار طراحی شود تا این تسهیلات فقط خرج سفر شود و بازه زمانی محدودی هم برای مصرف آن تعیین شود. حسن این اقدام آن است كه هم از سفر مردم حمایت شده و هم از تعطیلی كسب و كارهای خرد كه ماه ها زیان مالی را تحمل كرده اند، جلوگیری خواهد شد.
نائب رئیس جامعه اقامتگاه های بوم گردی ایران اظهار داشت: وقت آن است دولت مشخص نماید، گردشگری چه جایگاهی در برنامه های آن دارد، اگر اهمیت دارد و می خواهد این صنعت حفظ شود، بداند كه با چند ماه مهلت دادن برای پرداخت اقساط بیمه، مالیات و هزینه های جاری انرژی ها نمی توان آنرا حفظ و یا حمایت كرد، این اقدام فقط گردشگری را با سرعت به سمت پرتگاه نابودی هدایت می كند. مگر این كه با اختصاص تسهیلات ارزان و سهمیه ویژه بنزین و وام های بازنشستگی، فرهنگیان و دانشجویان، سفر را آنقدر شارژ كند كه در بسته خانوار ایرانی قرار گیرد، برای این كار همه سازمان ها، نهاد ها و وزارتخانه ها باید پای كار باشند و اولویت جدی بدهند.
رضوانیان با اعتقاد بر این كه سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی اندك درنظر گرفته می شود و این را عامل كم توجهی در دولت به صنعت گردشگری دانست، اضافه كرد: بخش زیادی از درآمد سفر در حمل و نقل نهفته است، درحالی كه آنرا جدا از گردشگری محاسبه می كنند، وضعیت الان را ببنید پروازها خوابیده اند، قطارها، كشتی و اتوبوس ها از حركت باز مانده اند، چون مسافر ندارند، برخی این تاثیر را انكار می كنند، درحالی كه اگر حمل و نقل به گردشگری اضافه شود، سهم واقعی گردشگری در تولید ناخالص ملی نیز مشخص می شود و دولت به آن توجه بیشتری نشان میدهد.




منبع:

1399/01/25
16:11:35
5.0 / 5
3068
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بیمه , پرواز
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است