بازگشایی بازار مسكن با چاشنی سردرگمی

بازگشایی بازار مسكن با چاشنی سردرگمی كار و درآمد: خریداران و فروشندگان واحدهای مسكونی از روز گذشته كه بازار مسكن بازگشایی شده به دنبال بروز رسانی اطلاعات خود هستند اما تغییر شایان توجهی در بازار مشاهده نشده است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، به دنبال تعطیلی حدود ۴۵ روزه بازار مسكن از روز گذشته همزمان با بازگشایی دفاتر املاك، تحركات محدودی برای آگاهی از نرخ های جدید شروع شده است.
در این بین برخی مالكان با لحاظ قرار دادن شرایط ابهام آلود امسال، نااطمینانی از شرایط اقتصاد كلان، انتظارات تورمی و احتمال تغییر قیمت دلار، در اقدام پیش دستانه قیمتهای پیشنهادی را مقدار اندكی بالا برده اند اما عمده فایل ها با نرخ های اسفند ماه عرضه شده است.
با آنكه هنوز آماری از تعداد معاملات مسكن شهر تهران در فروردین ماه ۱۳۹۹ ارائه نشده و دفاتر املاك به سبب شیوع ویروس كرونا از فعالیت منع شده بودند تخمین زده می شود كه تعداد قراردادهای خرید و فروش در نخستین ماه از سال ۱۳۹۹ از سقف ۲۰۰۰ فقره فراتر نرفته باشد.
واحدهای صنفی مشاوران املاك از اختتام اسفند ماه اجازه فعالیت نداشتند؛ هرچند برخی دفاتر از نیمه اسفند ماه باتوجه به كسادی معاملات و نگرانی از بیماری كرونا تعطیل بودند. به هر حال دفاتر از روز ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ با رعایت پروتكلهای بهداشتی امكان بازگشایی یافتند. البته واحدهای صنفی داخل پاساژها اجازه فعالیت ندارند و این مجوز فقط برای واحدهای خارج از مجتمع های تجاری است.
دفاتر املاك با رعایت جوانب بهداشتی و درج كد رهگیری و سایر آیتمهای بهداشت حرفه ای برای خود و كاركنان امكان فعالیت دارند.
كارشناسان در شرایط كنونی سناریوهای مختلف و بعضاً متناقضی از آینده بازار مسكن ارائه می كنند. اما آنچه مسلم است این كه باتوجه به رفتارهای قبلی بازار مسكن، نوسانات بازارهای موازی به خصوص روند نرخ ارز در اثر گذاری بر قیمت ملك اجتناب ناپذیر است.
از طرف دیگر تغییر قیمت نهاده های ساختمانی بعنوان عامل داخلی، شرایط اقتصاد كلان و تحولات سیاسی بعنوان عوامل خارجی در رفتار بازار مسكن تاثیر گذار خواهد بود. بطور مثال برخی كارشناسان یكی از عوامل فاندامنتال در سمت و سوی بازار مسكن را انتخابات آمریكا در اواسط سال جاری عنوان می كنند و معتقدند كه اگر ترامپ انتخاب نشود و رئیس جمهور بعدی آمریكا به برجام برگردد احتمال ركود بیشتر معاملات، توقف افزایش قیمت مسكن یا حتی كاهش قیمت وجود دارد.
نكته دیگر اینكه باتوجه به تعطیل بودن بازار مسكن در فروردین ماه هر نوع آماری شامل افزایش یا كاهش معاملات و نرخ مسكن نمی تواند ملاكی برای ارزیابی این بازار یا چشم انداز پیش روی آن در سال ۱۳۹۹ باشد و باید منتظر ماند تا تحولات بازار مسكن در اردیبهشت و خرداد ماه را مشاهده كرد.
منبع:

1399/02/01
14:00:26
5.0 / 5
2857
تگهای خبر: اقتصاد , فروش , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است