روزهای كرونایی مرزنشینان چگونه می گذرد؟

روزهای كرونایی مرزنشینان چگونه می گذرد؟ به گزارش كار و درآمد در حالیكه بخش اعظمی از ساكنین نقاط مرزی و مرزنشینان مرزی نیازهای معیشتی خویش را از راه صادرات كالا به كشورهای همسایه فراهم می كنند، گسترش ویروس كرونا سبب شده تا به علت بسته شدن مرزها، كسب و كار این قشر به شدت صدمه دیده و معیشت آنها گرفتار مشكل شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، به دنبال گسترش کروناویروس در ماه های اخیر، خیلی از کسب و کارها و مشاغل خرد و کوچک و کارگاه ها صدمه دیدند و صنوف و مشاغل خدماتی در این بین بیاز همه تحت تأثیر قرار گرفته و عموما ناچار به تعطیلی یا تعدیل نیروهای کار خود شدند.
فارغ از مشاغل خدماتی همچون تالارها، رستوران ها، هتل ها، مراکز اقامتی و گردشگری که به بیکاری نیروهای کار شاغل در آنها منجر شده، کارگران روزمزد، فصلی و ساختمانی هم از کرونا بی تأثیر نماندند و معیشت آنها در دوران کرونا به شدت صدمه دید.
کرونا همچنان که مرزهای کشورها را یکی یکی درمی نوردید و پیش می رفت، زندگی گروه دیگری از شهروندان را که جزو محروم ترین اقشار جامعه هستند، به شدت تهدید کرد؛ ساکنان نقاط مرزی؛ این حافظان امنیت کشور، این روزها به دنبال فشارهای اقتصادی با تنگناهای معیشتی زیادی رو به رو هستند و گسترش کرونا، فعالیت و کسب و کار آنها را صدمه پذیر کرده است.
بدون شک زندگی مرزنشینی با سختی هایی رو به رو است، از یکسو محدودیت هایی که دولت ها در مرزها اعمال می کنند و از طرفی نبود کار و شغل با وجود پتانسیل های بالایی که در این مناطق وجود دارد. اما این سختی ها سبب شده تا آنها روی پای خود بایستند و در این راه برای گذران زندگی و تأمین هزینه های معیشت به صادرات کالا بعنوان تنها منبع درآمد خود روی بیاورند.
یاسر فیضی - رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران - در گفتگو با ایسنا، از جامعه ۷ میلیون نفری مرزنشینان می گوید که به دنبال گسترش ویروس کرونا کسب و کار آنها تحت تأثیر قرار گرفته است.
او می گوید: بسته شدن مرزها سبب شده تا صدمه جدی به زندگی مرزنشینان و تعاونی های مرزنشین وارد شود و صادرات کالا که یکی از منابع مهم درآمدی آنها به حساب می آید، کاهش پیدا کند.
فیضی با گلایه از تخصیص ندادن ارز ۴۲۰۰ تومانی به تعاونی های مرزنشین می گوید: این مسئله به کاهش فعالیتهای مرزنشینان منجر گردیده است، در حالیکه مرزنشینان در ایجاد اشتغال، حفاظت از مرزهای کشور، پیشگیری از مهاجرت و واردات قاچاق نقش و سهم بسزایی داشته و دارند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینان خراسان رضوی، مهمترین کالاهای صادراتی مرزنشینان را اقلام خوراکی، مواد غذایی، رب، ماکارونی، سیب زمینی، مصالح ساختمانی و سیمان عنوان کرده و می افزاید: این کالاها به کشورهایی همچون هند، افغانستان و پاکستان صادر می شود و در مقابل برنج و روغن و چای از کشورهای همسایه وارد می شود.
وی به تدوین نقشه راه توسعه صادرات کشور توسط وزارت صمت اشاره کرده و می گوید: با عنایت به این مسئله لازم است نگاه واحد و یکپارچه ای به مقوله صادرات بخصوص صادرات کالا با تنوع و ارزش افزوده بیشتر صورت گیرد و تعاونی های مرزنشین در استان های مرزی آمادگی همکاری با بخش خصوصی برای دسترسی به بازارهای هدف را دارند.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مرزنشینان بعنوان حافظان امنیت مرزها همواره در برهه های حساس کشور در خدمت نظام و کشور بوده اند و نقش خویش را در اشتغالزایی، پیشگیری از مهاجرت و واردات قاچاق کالا ایفا کرده اند. با وجود ظرفیت های موجود در بخش مرزنشینان، تعاونی های مرزنشین می توانند با همکاری بخش خصوصی در توسعه صادرات و مبادلات تجاری بخصوص در شرایط کنونی موثر واقع شوند و از این طریق به افزایش درآمد، بهبود وضع معیشت و تأمین مایحتاج و نیازهای ضروری ساکنین مرزی کمک کنند؛ با عنایت به پتاسیل های بالای مرزنشینان انتظار می رود در شرایطی که با گسترش کرونا و بسته شدن مرزها رو به رو هستیم، در چارچوب یک استراتژی بلندمدت حمایت بیشتری از مرزنشینان صورت گیرد و از ظرفیت تعاونی های مرزنشین در صادرات و واردات کالا به شکل مطلوب تری استفاده گردد.1399/02/12
23:47:00
5.0 / 5
2783
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است