مركز پژوهش های مجلس تاكید كرد

سازمان اداری استخدامی قواعد جدیدی برای دوركاری تدوین كند

سازمان اداری استخدامی قواعد جدیدی برای دوركاری تدوین كند كار و درآمد: مركز پژوهش های مجلس در گزارشی خواهان انطباق بخشنامه دوركاری كاركنان با شرایط ناشی از شیوع ویروس كرونا شد.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «انطباق بخشنامه دورکاری کارکنان با شرایط بحران کرونا» آورده است: وقوع بحران کرونا، در نظام اداری نیز همانند سایر نظام ها سبب بروز مشکلاتی شده و اتخاذ تصمیماتی را در این عرصه اجتناب ناپذیر ساخته است. ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مهم ترین نهادی است که در این میان به چاره جویی برخاسته و خارج از نظامات متعارف، بنا به اقتضای شرایط تصمیمات فوری اتخاذ نموده است.
در این واقعه نقش سازمان اداری و استخدامی کشور در نظام اداری فقط ارائه برخی راهکارها بمنظور اجرایی نمودن تصمیمات ستاد مذکور بوده است. اما سازوکارهای پیشنهادی این سازمان در اجرای مصوبات ستاد بعضاً با اشکالاتی همراه بوده است. برای مثال راهکار سازمان مذکور در ارتباط با مصوبات ستاد پیرامون حضور یک سوم یا دوسوم کارکنان دولت در محل کار و دورکاری، مکلف کردن دستگاه های اجرایی به اجرای بخشنامه دورکاری کارکنان (کار در خانه) است که قبل از این در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده است.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس با انطباق و قابلیت اجرای بخشنامه مذکور با مصوبه ستاد در خصوص دورکاری، مورد مداقه قرار گرفته تا سودمندی راهکار سازمان اداری و استخدامی کشور روشن شود.
بر اساس این گزارش در شرایط بحران کرونا سازوکاری که سازمان اداری و استخدامی کشور در اجرایی نمودن مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درباب نحوه حضور کارکنان دولت در پیش گرفته، اجرای دوباره بخشنامه دورکاری کارکنان مصوب سال ۱۳۸۹ بوده است. این اقدام در شرایطی صورت گرفته که اجرایی شدن دقیق این مصوبه در همان سال های اولیه تصویب، بنا به دلیلهای گوناگون همچون فراهم نبودن الزامات و مقدمات آن با تردید مواجه گردید و اجرای آن متوقف گردید. حتی بعد از کنار گذاشتن بخشنامه مذکور، عزم و اراده ای جهت اصلاح و ارتقای بخشنامه و یا پیش بینی سازوکاری جدید برای این منظور از ناحیه دولت ملاحظه نشده است.

در شرایط بحران فعلی نیز مصوبه مذکور ظرفیت لازم برای اجرایی نمودن مصوبات ستاد در خصوص حضور یک سوم و یا دوسوم کارکنان در منزل را ندارد. بدین ترتیب و باتوجه به نامعلوم بودن زمان اختتام این بیماری، ممکنست لزوم حضور کارکنان در منزل و دورکاری آنها استمرار یابد. این لزوم ایجاب می کند سازمان اداری و استخدامی کشور متناسب با شرایط بحران فعلی تدابیر مناسب و قواعد جدیدی را بمنظور اجرایی نمودن مصوبه ستاد در خصوص حضور یک سوم و دوسوم کارکنان و یا سایر سناریوهای پیشنهادی تنظیم نماید که ضمن حفظ کیفیت خدمت رسانی دولت، سلامت کارکنان نیز تضمین شود. این قواعد جدید باید سازوکارهایی را برای دورکاری تمام وقت و پاره وقت کارکنان پیش بینی کند. دورکاری باید به صورت تناوبی و حضور یک روزه، دوروزه و یا سه روزه و… کارکنان باتوجه به خاصیت های فعالیت باشد. همین طور بهتر است سازوکارهایی درباب چگونگی پرداخت حقوق و مزایا متناسب با شرایط فعلی پیش بینی شود.
متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.


منبع:

1399/02/18
13:18:51
5.0 / 5
2893
تگهای خبر: استخدام , حقوق , سازمان , كالا
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است