كارگران جامانده از سهام عدالت چكار كنند؟

كارگران جامانده از سهام عدالت چكار كنند؟ به گزارش كار و درآمد رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی از وزارت كار خواست كه از ظرفیت تشكلهای كارگری و شوراهای عالی كار برای شناسایی و معرفی كارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این خصوص را از هیات وزیران پیگیری كند.


فتح الله بیات در گفتگو با ایسنا، در مورد کارگران جامانده از ثبت نام سهام عدالت اظهار نمود: ثبت نام سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ انجام شد و آن زمان بخشی از کارگران ساختمانی و فصلی تحت پوشش قرار گرفتند. بعضی از تشکلهای کارگری همچون خانه کارگر هم آن زمان بخش عمده ای از این مسئولیت را برعهده گرفتند و کارگران ساختمانی در تهران و مراکز استانها را ثبت نام کردند.
وی افزود: در زمان ثبت نام تنها طبقه کارگران فصلی و ساختمانی توانستند از سهام بهره مند شوند و عده زیادی از کارگران بخش قراردادی و پیمانی و صنعتی بلاتکلیف ماندند.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اینکه خیلی از کارگران ساختمانی به ما رجوع می کنند و از وضعیت سهام خود پرس و جو می کنند، اظهارکرد: یک عده از کارگران موفق به ثبت نام شدند ولی عده زیادی از امکان ثبت نام محروم مانده و سهام عدالت به آنها تعلق نگرفته است و دولت هم اعلام نموده فعلا ظرفیتی برای ثبت نام نداریم.
بیات با اشاره به اینکه اگر هدف طرح سهام عدالت، تقسیم عادلانه سهام است باید کارگران بعنوان طبقه ضعیف و محروم جامعه مشمول دریافت آن شوند، خاطرنشان کرد: هم اکنون نزدیک به ۱۶ میلیون کارگر بیمه شده در کشور داریم که تنها بخش اندکی از آنها مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده اند در صورتیکه اگر بر توزیع عادلانه سهام تاکید داریم و می خواهیم سهام عدالت رسما و اسما به شکال عادلانه توزیع شود باید شامل حال همه کارگران شود.
به قول رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، الان سهام عدالت به بخش اعظمی از کارگران خدماتی و صنعتی تعلق نگرفته و خیلی از کارگران ساختمانی هم از ثبت نام سهام عدالت جامانده اند.
وی با تاکید بر پیگیری ثبت نام کارگران توسط تشکلهای کارگری و شوراهای عالی کار اظهار داشت: اگر ثبت نام کارگران جامانده از سهام عدالت احتیاج به مصوبه دولت یا هیات وزیران دارد از وزارت کار می خواهیم که این مسئله را تا صدور مجوز آن پیگیری کند تا تبعیضی در این حوزه به وجود نیاید.
بیات اضافه کرد: کسانی که سالها قبل صاحب سهام شدند، برگه ای دستشان بود که شاید آن زمان ارزش و سود ناچیزی داشت ولی امروز این برگه سهام با ارزش شده است؛ بنابراین انتظار داریم فرصتی به کارگران جامانده داده شود و این امکان برای کسانی که هنوز ثبت نام نکردند، به وجود آید.
این مقام مسئول کارگری در انتها از وزارت کار خواست که از ظرفیت تشکل های کارگری و شوراهای عالی کار برای شناسایی و معرفی کارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این حوزه را از هیات وزیران پیگیری کند.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا هم اکنون بیشتر از ۱۴ میلیون کارگر بیمه شده در کشور وجود دارد و بر مبنای آخرین آمارها ۶ میلیون کارگر فصلی و ساختمانی مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده اند.



1399/03/08
13:16:58
5.0 / 5
2579
تگهای خبر: اتحادیه , بیمه , جامعه , خدمات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است