افزایش حداقل دستمزد كارگران ۲۶ درصد شد

افزایش حداقل دستمزد كارگران ۲۶ درصد شد به گزارش كار و درآمد نشست شب گذشته شورایعالی كار با دو مصوبه مهم آخر یافت؛ مصوبه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران و مصوبه افزایش ۵ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹ كه پایه حقوق كارگران را تغییر داد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، با اینکه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران در شورایعالی کار در دویست و نود و دومین نشست شورایعالی کار به تصویب رسید اما مهمترین مصوبه شب گذشته شورا افزایش ۵ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران بود که سبب شد پایه حقوق کارگران تغییر کند.

در ادامه نشست شب گذشته اعضای شورایعالی کار کاهش ۷۵ هزار تومانی پایه سنواتی کارگران را پذیرفتند و مقرر شد به ازای آن ۵ درصد به حداقل حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹ افزوده شود.

با این مصوبه با اینکه افزایش سنواتی کارگران ۷۵ هزار تومان کاهش پیدا کرد اما در مقابل حداقل دستمزد کارگران از ۲۱ درصد به ۲۶ درصد افزایش یافت و روی پایه حقوق اعمال شد؛ پایه سنوات کارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون کار با بیشتر از یک سال سابقه کار در مصوبه بیستم فروردین ماه شورایعالی کار، ۱۷۵ هزار تومان تعیین شده بود که حالا به ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

وزیر کار در خاتمه جلسه شورایعالی کار اعلام نمود که تصمیم افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماینده وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان ملی استاندارد و نمایندگان تشکلهای کارگری و کارفرمایی اتخاذ شد و این مصوبه برای اجرایی شدن باید به هیات وزیران ارسال شود.

به گفته شریعتمداری، علاوه بر افزایش حق مسکن کارگران، در این نشست برای اصلاح حق سنوات کارگران تصمیم گیری و مقرر شد تا مبلغ ۷۸ هزار تومان به حداقل مزد کارگران اضافه شود.

وی ابراز امیدواری کرد: نتایج این دو تصمیم در شورایعالی کار، در سال جهش تولید به ایجاد شرایط مطلوب کار و تولید در کشور کمک نماید.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، افزایش ۲۰۰ هزار تومانی کمک هزینه مسکن کارگران و افزایش ۵ درصدی حداقل دستمزد در حالی به تصویب اعضای شورایعالی کار رسید که پیش از این نمایندگان کارگری اعلام نموده بودند که افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن دردی از هزینه های مسکن و اجاره بهای کارگران دوا نمی کند و به آن فکر نمی کنند اما اگر پیشنهاد مناسبی در جلسه شورا عرضه شود، افزایش حق مسکن را می پذیرند.

با توجه به آنکه حق مسکن تنها آیتم بسته مزدی کارگران است که برای اجرا به تصویب هیات وزیران نیاز دارد چنانچه این مصوبه از تصویب هیات وزیران بگذرد حتی اگر طی چند ماه آینده در دستور کار قرار گیرد و مشمول مرور زمان شود، از فروردین ماه سال جاری در فیش حقوقی کارگران اعمال و معوقات آن به کارگران پرداخت خواهد شد.

پیش از این نمایندگان کارفرمایان در شورایعالی کار نسبت به تشکیل جلسه شورایعالی کار واکنش نشان داده و هرگونه افزایش مجدد حقوق و دستمزد کارگران در شرایط حاضر اقتصاد را به صلاح ندانسته بودند. به اعتقاد آنها باآنکه افزایش حداقل دستمزد کارگران در سالجاری، ۲۱ درصد تصویب شده اما حداقل ۳۴ درصد افزایش در حقوق و دستمزد کارگران صورت گرفته است. با این وجود به دولت پیشنهاد کرده اند که برای کارگران و قشرهای صدمه پذیر جامعه کمکهای نقدی و غیر نقدی در نظر بگیرد تا هم فشار زندگی بر کارگران کمتر شود و هم بنگاهها و واحدهای کوچک و متوسط قادر به ادامه حیات و حفظ اشتغال موجود باشند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حداقل دستمزد سال قبل کارگران یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بود که با عنایت به تغییر پایه حقوق کارگران در جلسه شورایعالی کار به یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان رسید و با احتساب افزایش حداقل مزد در سال ۱۳۹۹، بن خواربار ۴۰۰ هزار تومانی، حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی (در صورت تصویب هیات وزیران) و سایر مزایای جانبی مزد، مجموع حقوق و دریافتی یک کارگر مجرد بدون سابقه امسال به بیشتر از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافت که در مقایسه با دستمزد سال قبل رشد قابل توجهی را نشان داده است.
1399/03/18
23:55:43
5.0 / 5
2473
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است