بررسی مسائل حوزه راه در مجلس

وزیر راه: دریافت مالیات از خانه های خالی بر وضعیت بازار مسكن تأثیر مهمی دارد

وزیر راه: دریافت مالیات از خانه های خالی بر وضعیت بازار مسكن تأثیر مهمی دارد به گزارش كار و درآمد وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشكلات كنونی در بازار مسكن علیرغم وجود واحدهای مسكونی خالی بسیار در كشور عنوان كرد: با عنایت به طرح ملی مسكن معتقدیم كه دریافت مالیات از خانه های خالی یك تأثیر بسیار سریع الوقوع و مهمی بر وضعیت بازار اعمال می كند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح عملکرد چندین ساله وزارتخانه متبوع خود اظهار داشت: این وزارتخانه با عنایت به وضعیتی که دارد از ۱۳ سازمان و شرکت تشکیل شده که این سازمان ها و شرکت ها آن نقش حاکمیتی و وظایف قانونی وزارتخانه را برعهده دارند که مدیران عامل این شرکت ها و معاونین ذیربط در این نشست حاضر هستند.
وی درباره رشد و توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور بیان نمود: طول آزادراه های کشور به ۲۴۷۰ کیلومتر رسیده که در بدو پیروزی انقلاب ۷۶ کیلومتر بود. طول بزرگراه ها به ۱۸ هزار و ۴۸۵ کیلومتر رسیده که در بدو پیروزی انقلاب ۳۵ کیلومتر بود. طول راه های اصلی به ۲۶ هزار و ۲۰۱ کیلومتر رسیده است و با برنامه ریزی ها و اقدامات گسترده ای که در کشور در حال انجام می باشد به امید خدا تا پیش از آخر دولت حدود ۵۰۰ کیلومتر به آزادراه ها و ۸۰۰ کیلومتر به بزرگراه ها اضافه خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی در اینباره افزود: در مورد وضعیت راه های روستایی آسفالت شده باید بگویم در بدو انقلاب این راه های آسفالت ۳۰۰۰ کیلومتر بود که در اینباره به رقم ۱۱۱ هزار کیلومتر رسیده ایم که در همین باره با رعایت اصل عدالت منطقه ای ۳۵۰۰ کیلومتر دیگر اضافه خواهد شد. میزان بارگیری در کشور سال قبل توسط ناوگان حمل و نقل کشور ۴۶۵ میلیون تن بوده که روند رو به رشدی داشته است. در اوایل انقلاب خطوط راه آهن کشور ۴۵۰۰ کیلومتر بوده که حالا به ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر خطوط ریلی دست پیدا کردیم که این حوزه هم در حال توسعه است.
اسلامی عنوان نمود که افزایش سهم انتقال بار از جاده به ریل که جزو سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بود با ایجاد خط دو ریلی و گسترش خطوط ریلی و انتقال خطوط ریلی به مراکز با فعالیت گسترده مورد توجه قرار گرفته است. یکی دیگر از موضوعات استفاده از خطوط ریلی در بخش صادرات و واردات در بنادر کشور است که مدت ها متوقف شده بود که باردیگر این بارگیری را در بنادر به قطار در سال ۱۳۹۹ تجربه کردیم. کل باری که با قطار اوایل انقلاب جابه جا می شد هفت میلیون تن بود که حالا به ۴۷ میلیون تن دست پیدا کردیم.
وی با بیان این مورد که با وجود فشار تحریم ها در بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور اقدامات موثری انجام شده، بیان نمود: با عنایت به عرصه ملی و ایجاد فرصت برای شرکت های دانش بنیان نگهداری از ناوگان موجود گسترش داشته تا بتوانیم حداقل ۱۴۰ فروند هواپیمای مسافربری را فعال نگه داریم و ۳۰ میلیون مسافر را جابه جا نماییم. در سال «جهش تولید» دو اقدام مهم در این مباحث داریم که ان شاءالله بتوانیم از تبصره ۱۸ استفاده نماییم و آن هم نوسازی ناوگان درباره ۵۳ هزار کامیون است که بالای ۴۰ سال عمر دارند. از سال ۱۳۷۸ تا امروز ۲۰ هزار کامیون نوسازی شده در برنامه سه ساله تلاش داریم که نوسازی ناوگان کامیونی ۵۳ هزار عددی را انجام دهیم که به حمایت های نمایندگان عزیز در اینباره نیاز داریم.
وزیر راه و شهرسازی در باب اقدامات وزارتخانه خود در حوزه مسکن بیان نمود: بازار مسکن همواره در ارتباط با شرایط اقتصادی نوسانات، بازارهای موازی گرفتار التهاب بود که این روزها، اوج روزهای التهابی خویش را می گذراند. تغییرات نرخ ارز و تورم و شرایط التهابی بازار موازی این عرصه را گرفتار بحران کرده است که با طراحی طرح ملی مسکن و اقدام در این عرصه سال ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ را به نهضت خانه سازی اختصاص دادیم که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فرصت داشتند در اینباره ثبت نام کنند که ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط را حالا در دستور کار داریم. از ماه های آینده هم تحویل خانه در اینباره آغاز خواهد شد. روند صدور پروانه هم برای مردم روند باثباتی بوده با عنایت به نرخ ازدواج و با عنایت به دهک های جامعه که ما نسبت به آنها تکلیف تأمین مسکن داریم ۴۰۰ هزار واحد را در سال هدف گذاری کردیم.
وزیر راه و شهرسازی بیان نمود: البته درباره مسکن در مباحثی همچون سیاست های شهرسازی مشکل داشتیم در اینباره کوچک نگه داشتن حریم شهرها را اصلاح کردیم و با تراکم ها تا جایی که اجازه می داد روان تر برخورد کردیم.
اسلامی افزود: مبحث بسیار مهم دیگر طرح سامانه جامع املاک و اسکان بود که در بهمن ماه سال قبل از آن رونمایی گردید تا سازمان امور مالیاتی بتواند از خانه های خالی مالیات دریافت کند. ما معتقدیم دریافت مالیات از خانه های خالی یک تأثیر مهم و سریع الوقوعی بر وضعیت بازار اعمال خواهد نمود. در بحث مسکن مهر هم از این دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد یک میلیون و ۹۱۳ هزار واحد به مردم تحویل داده شده، واحد باقی مانده در دست اقدام ۶۳ هزار واحد است که تا پیش از آبان ماه به اتمام می رسد. البته بخشی از این ها در دست اقدامات قضایی و تحت اقدامات حقوقی است که ما تلاش می نماییم با رایزنی مشکلات آنها را رفع نماییم.
وزیر راه در انتها عنوان کرد: توجه به مبحث بافت فرسوده برای حاشیه نشینی در استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، خوزستان و کرمانشاه مورد توجه قرار گرفته و برنامه ریزی لازم را برای آنها انجام داده ایم. در این مورد زمین و سرمایه گذار اختصاص دادیم. امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۰ تمام نقاط شهری در استان های مذکور که دارای کپر و آلونک های غیررسمی بودند مورد توجه لازم قرار گیرد و مشکل رفع گردد. همینطور در ارتباط با مبحث مبارزه با فساد ایجاد سامانه جامع حمل و نقل را برای سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد بودیم تا بتوانیم جابه جایی کالا را کنترل کرده و از قاچاق کالا و ارز جلوگیری نماییم.1399/03/21
11:42:19
5.0 / 5
2483
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است