مركز پژوهش های مجلس:

60 درصد مردان شاغل فاقد بیمه هستند

60 درصد مردان شاغل فاقد بیمه هستند كار و درآمد: 60 درصد از اشتغال كشور را بطور میانگین مشاغل غیررسمی تشكیل میدهند به شكلی كه در سال 1397، 62 درصد زنان و 59 درصد از مردان دارای مشاغل غیررسمی بوده اند.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارش به بررسی وضعیت بازار کار ایران در زمستان ۱۳۹۸ پرداخت؛ این گزارش نشان میدهد نرخ بیکاری کاهش ۱.۷ درصدی نسبت به زمستان ۱۳۹۷ داشته است. با این وجود از جمعیت ۳۲۷۰ هزار نفری بیکاران در زمستان ۱۳۹۷، ۳۵.۱ درصد موفق به یافتن شغل شده اند و مابقی یا همچنان بیکار مانده اند (۳۶.۸ درصد) و یا عمدتاً به سبب دلسرد شدن از یافتن شغل از بازار کار خارج شده اند (۲۷.۹ درصد). نتایج محاسبات نشان میدهد در صورتیکه این افراد دلسرد شده همچنان در بازار کار باقی می ماندند نرخ بیکاری در زمستان ۱۳۹۸ بجای ۱۰.۶ درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به ۱۳.۶ درصد می رسید.
همچنین رشد تعداد شاغلان نیز کاهش شایان توجهی نسبت به سال های قبل داشته است. بطوریکه در این فصل حدود ۵۲ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده است و این افزایش اشتغال در بخش خدمات و آن هم در مناطق شهری رخ داده است و در سایر بخش ها با کاهش تعداد شاغلان روبه رو بوده ایم.
در این شرایط تحمیل شوک پیش بینی نشده بیماری کرونا بر بازار کار کشور شرایط را بسیار بغرنج تر کرده است. باتوجه به آنکه پرسشنامه های طرح نیروی کار مرکز آمار ایران در ماه میانی هر فصل تکمیل می شوند پس وقایع رخ داده در بازار کار درنتیجه انتشار ویروس کرونا، خودرا در آمارهای فصل زمستان نشان نمی دهد و برای ارزیابی دقیق آثار شیوع این ویروس باید منتظر انتشار آمارهای فصل بهار بود.
ساختار بازار کار کشور سبب شده تا اثر شیوع این بیماری بر بازار کار تشدید شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد بنگاه های کوچک باتوجه به وابستگی بیشتر به منابع داخلی برای تامین سرمایه در گردش و همین طور ضرورت پرداخت هزینه های جاری با تواتر کوتاه مدت، در معرض لطمه های شدیدتر ناشی از شوک کرونا در کوتاه مدت هستند و در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از مجموع ۲۳.۸ میلیون نفر افراد شاغل کل کشور در سال ۱۳۹۷، ۱۵.۴ میلیون نفر در بنگاه های کوچک (۱ تا ۴ نفر) شاغل بودند و درمجموع حدود ۶۵ درصد اشتغال کشور را همین بنگاه های کوچک تشکیل می دادند.
همچنین مشاغل غیررسمی بیش از مشاغل رسمی در معرض لطمه ناشی از شوک کرونا هستند. این در حالیست که ۶۰ درصد اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی می سازند و حتی سهم اشتغال غیررسمی در خیلی از استان های کشور بالای ۷۰ درصد است.
از نگاه بخشی نیز بخش خدمات بیش از سایر بخش ها در معرض لطمه های ناشی از کرونا قرار دارد (به طور متوسط ۵۰ درصد اشتغال کشور مربوط به بخش خدمات است). همین طور آمارها نشان می دهد:
*حدود ۳۷ درصد از شاغلان بخش خدمات کارکن مستقل هستند.
*۵۰ درصد از شاغلان بخش خدمات دارای اشتغال غیررسمی بوده و بیمه نیستند.
*۵۷ درصد از اشتغال بخش خدمات برای بنگاه های دارای ۱ تا ۴ کارکن است و در میان شاغلان بخش خدمات بنگاه های ۱ تا ۴ نفر کارکن، شاغلان کارکن مستقل، بیشترین سهم (۶۳ درصد) را دارند و شاغلان مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، ۳۰ درصد آنرا می سازند.
یکی از مهم ترین چالش های بازار کار ایران، عدم توازن منطقه ای در میان استان های کشور است بطوریکه تفاوت نرخ بیکاری بین استانی تا حدود ۱۰ درصد می رسد. تفاوت نرخ بیکاری بین استانی در نرخ بیکاری زنان و جوانان تحصیلکرده بمراتب بیشتر است.
استان های محروم، در اشتغال غیررسمی، میزان اشتغال در بنگاه های زیر پنج نفر کارکن و وضعیت شغلی کارکن مستقل، سهم بسیار بالایی دارند و باتوجه به لطمه پذیری شدید این نوع اشتغال از شیوع بیماری کرونا، برای جلوگیری از افزایش عدم توازن منطقه ای پیشنهاد می شود دولت سیاست های حمایتی ویژه ای- در قالب منابعی که برای مقابله با آثار اقتصادی شیوع بیماری کرونا تجهیز کرده است - برای این استانها طراحی و اجرا نماید.
همچنین بطور میانگین ۶۰ درصد از اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی می سازند به شکلی که در سال ۱۳۹۷، ۶۲ درصد زنان و ۵۹ درصد از مردان دارای مشاغل غیررسمی بوده اند.
همین طور ۸۱ درصد از شاغلان غیررسمی کشور مرد و در حدود ۱۹ درصد آن زنان بودند.منبع:

1399/03/26
15:16:41
5.0 / 5
2350
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است