گزارش كار و درآمد

بنگاه های فاقد بیمه منتظر دریافت تسهیلات كرونایی باشند

بنگاه های فاقد بیمه منتظر دریافت تسهیلات كرونایی باشند كار و درآمد: مقرر شده به بنگاه های فاقد بیمه كه از شیوع ویروس كرونا لطمه دیده اند، تسهیلات كرونایی پرداخت گردد كه این مساله در ستاد ملی مقابله با كرونا تصویب گردید.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و مؤسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار دارند و برمبنای ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که مطابق با قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. از سویی دیگر برمبنای بند الف ماده ۴ قانون تامین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تامین اجتماعی هستند. بدین سبب هر کارگری (که مشمول قانون تامین اجتماعی باشد) حق دارد از نخستین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.
این در حالیست که یکی از معضلات اصلی بازار کار ایران، شانه خالی کردن کارفرمایان از بیمه کردن کارگران است. فرار کارفرمایان از این مساله به دلایلی همچون کسب منافع مالی بیشتر، پرداخت حقوق کم و همین طور پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران است. این مساله نه فقط موضوع بازنشستگی کارگران را با مشکل مواجه می کند بلکه در شناسایی این افراد نیز در زمانی که حوادث مترقبه و غیرمترقبه ای رخ می دهد، وقفه به وجود می آورد.
در آخرین نمونه، می توان به واریز بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده و تسهیلات به بنگاه های لطمه دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد؛ دولت در این طرح اعلام نمود که اولاً بیمه بیکاری فقط به کارگران بیمه شده تعلق می گیرد و ثانیاً بنگاه های دارای کد بیمه، در صورتیکه نیروی کار خودرا حفظ کنند مشمول دریافت تسهیلات می شوند، بدین سبب بنگاه هایی که فاقد کد بیمه هستند و کارگرانی که بیمه ندارند، مشمول این طرح نمی شوند.
مشاغل فاقد بیمه تسهیلات می گیرند
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، برمبنای آمار شیوع ویروس کرونا بطور مستقیم بر زندگی ۶ میلیون کارگر تأثیر گذاشته است که از این تعداد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه ندارند. این افراد چند دسته هستند به این صورت که یا خویش فرما هستند یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود دارد اما قابل اثبات نیست و یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود داد و قابل اثبات است.
در این بین بااینکه هنوز برای پشتیبانی از کارگران فاقد بیمه که به سبب شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند تدبیری اندیشیده نشده است، اما از آن طرف مقرر شده به کارگاه های فاقد کد بیمه برای حفظ نیروهای انسانی، تسهیلاتی پرداخت گردد.
البته آنطور که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مهر اعلام نمود کسانی مشمول این طرح می شوند که شغلشان قابل احصا باشد؛ در واقع باید قابلیت احصاء اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد که وزارت تعاون برای این مساله با همه دستگاه های ذیربط همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی های لازم را انجام داده است؛ در این رابطه منصوری معاون وزیر کار می گوید: «ما به سراغ کسانی می رویم که امکان احصاء شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دستفروش در نمایشگاهی حضور داشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل احصاء است اما صرف ادعای فرد نمی تواند قابل قبول باشد برای اینکه در این صورت افرادی که هیچ گونه شغلی ندارند می توانند با معرفی کذب خود سیستم را گرفتار مشکل کنند.»
بر این اساس؛ در صورت تأیید نهایی دستورالعمل طرح مذکور، پروسه ثبت نام از مشمولان به همان روال ثبت نام از کارگاه های دارای کد بیمه خواهد بود، یعنی بعد از ثبت نام در سامانه و پالایش اطلاعات، سازوکار واریز تسهیلات مشخص می شود.
در این بین آنطور که منصوری هفته گذشته گفته بود، طرح پشتیبانی از بنگاه ها و مشاغل فاقد بیمه قرار بود در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه به تصویب نهایی برسد تا هر چه سریع تر دستورالعمل تهیه و برای اجرا در دستور کار قرار گیرد.
مطابق با آنچه که رئیس جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود این طرح تصویب و به زودی به مرحله اجرا می رسد.


منبع:

1399/03/27
14:26:26
5.0 / 5
2325
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است