در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

حق مسكن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد

حق مسكن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد یك فعال حوزه كار اعتقاد دارد حق مسكن دستكم باید ۵۰ درصد متوسط هزینه اجاره بهای مسكن را پوشش دهد و حقوق و دریافتی یك كارگر بگونه ای باشد كه از عهده پرداخت هزینه مسكن و اجاره بها برآید.علی اکبر سیارمه در گفتگو با ایسنا، با اشاره به مبلغ حق مسکن کارگران اظهار نمود: در سالهای گذشته رقم های کمی برای حق مسکن پیشبینی می شد و آن زمان استدلال این بود که برای تعیین این مبلغ شهرک های حاشیه ای در کلان شهرها را در نظر بگیرند و حداقل ۵۰ درصد میانگین هزینه اجاره بهای مسکن را بعنوان حق مسکن بپردازند.

وی افزود: بعضی از کارخانه ها در سالهای گذشته به فکر مسکن کارگران افتادند و برای کارگران خود در محل تولید واحدهای مسکونی راه اندازی کردند تا از این طریق هم کارگران بدون دغدغه به محل کار برسند و هم هزینه های رفت و آمد آنها کاهش پیدا کند. حتی مرخصی های سالیانه و یک وعده غذای گرم هم برای کارگران درنظر گرفته می شد و کارفرمایان تلاش می کردند تا هم بهره وری کارگاه را بالا ببرند و هم از دغدغه نیروهای کار خود بکاهند.

این فعال حوزه کار با اشاره به اینکه حق مسکن باید حداقل ۵۰ درصد متوسط اجاره بهای مسکن را پوشش دهد، تصریح کرد: حقوق و دریافتی یک کارگر باید به قدری باشد که بتواند علاوه بر هزینه های معیشت ازعهده هزینه های مسکن و اجاره بها برآید.

سیارمه در ادامه با اشاره به ارسال مصوبه افزایش حق مسکن کارگران به هیات وزیران درباره زمان پرداخت آن اظهار نمود: آنچه که در سالهای گذشته در مورد پرداخت حق مسکن لحاظ می شده از آغاز سال بوده و حدودا تمام مبالغی که بعنوان حق الزحمه یا دستمزد برای کارگران تعیین می شد همیشه از اول سال منظور می شد و اگر جلسات بررسی برای تصمیم گیری طول می کشید یا افزایش با تاخیر همراه بود باز هم از آغاز سال در نظر می گرفتند و هیچ گاه سابقه نداشته اگر مصوبه ای در بحث دستمزد یا حق مسکن در نیمه سال هم تصویب شود، پرداختش از اول همان سال نباشد.

وی با اشاره به اینکه حق مسکن بعنوان مزایا جزیی از حقوق کارگران به حساب می آید، افزود: استدلال ما این است که همانطور که حقوق و دستمزد از آغاز سال اعمال می شود مزایا هم بخشی از دستمزد به حساب می آید و باید همزمان با حقوق پرداخت شود؛ بنابر این حق مسکن یا آنچه که به اسم کمک هزینه مسکن یاد می شود اگر از تیرماه عملیاتی شود باید معوقات آن از آغاز سال پرداخت گردد.

به گفته این فعال حوزه کار سال قبل برخی بنگاهها حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی را به کارگران پرداخت نکردند و زمانی که به نقدینگی رسیدند معوقات آنرا به صورت کامل به کارگران خود پرداخت کردند بنابر این اگر کارفرمایان با مشکل نقدینگی مواجهند یا معذوراتی دارند می توانند معوقات حق مسکن را در ماههای آینده به کارگران خود بپردازند هر چند که این قضیه بیشتر در مورد کارگران وابسته به دولت دیده می شود ولی بودجه دولت یکساله دیده شده و طبعا علاوه بر حقوق، مزایا هم در آن پیشبینی شده است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مصوبه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران که به تازگی از جانب وزیر کار به هیات وزیران پیشنهاد شده در هیات وزیران در دست بررسی می باشد و در صورت تصویب از تیرماه در فیش حقوقی کارگران لحاظ خواهد شد.

منبع:

1399/04/07
21:03:57
5.0 / 5
2941
تگهای خبر: تولید , حقوق , كارفرما , كارگاه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است