خانه های پرتقاضا در بازار مسكن

خانه های پرتقاضا در بازار مسكن كار و درآمد: طبق بررسی ها واحدهای تا پنج سال ساخت از نظر عمر بنا، منطقه 5 از نظر توزیع منطقه ای معاملات، خانه های 50 تا 60 متر مربع در بازه های متراژی و واحدهای با قیمت 600 تا 850 میلیون تومان بر حسب ارزش هر واحد مسكونی، رتبه اول تقاضا در بازار مسكن شهر تهران را دارند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، سیگنال های دریافتی از تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان میدهد تقاضای واقعی در محدوده متناسب با توان خانوارهای متوسط قرار دارد؛ هرچند این توان باتوجه به رشد لجام گسیخته قیمت مسکن تا حد زیادی سرکوب شده است.
سهم اندک واحدهای بالای ۲۰۰ متر و کمتر از ۴۰ متر در معاملات
بررسی آمارهای مسکن شهر تهران طی سال های گذشته حاکی از آنست واحدهای لوکس و نیمه لوکس، با وجود نوسانات مقطعی ناشی از تلاطم بازارهای موازی سهم اندکی از معاملات را به خود اختصاص می دهند. از جانب دیگر واحدهای ارزان قیمت و کوچک متراژ نیز رتبه بالایی در خرید و فروش ندارند. بطور مثال در خردادماه امسال واحدهای بالای ۲۰۰ متر مربع تنها ۲.۳ درصد معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند و از جانب دیگر خانه های کمتر از ۴۰ متر مربع سه درصد از قراردادهای خرید و فروش را در برگرفتند.
این در حالیست که واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع یا ۶۰ تا ۷۰ متر معمولاً رتبه اول از نظر متراژ را دارند. خردادماه ۱۳۹۹ واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۶۰ و ۷۰ متر با سهم مشابه ۱۴.۱ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند. بعد از آن، خانه های ۷۰ تا ۸۰ متر با ۱۱.۹ درصد و ۸۰ تا ۹۰ متر با ۹.۹ درصد قرار گرفتند. در مجموع در خردادماه ۱۳۹۹ واحدهای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۲.۶ درصد از قراردادهای خرید و فروش مسکن در تهران را به خود اختصاص دادند.
سهم پایین واحدهای کمتر از ۴۰ متر مربع از نظر تعداد معاملات ممکنست این ذهنیت را ایجاد کند که ساخت این واحدها ضرورتی ندارد. در حالی که دو نکته را درباره این گروه متراژی باید در نظر گرفت؛ نخست آنکه طرف تقاضای این نوع متراژ از توان بالایی برای خرید برخوردار نیست. از جانب دیگر واحدهای کوچک متراژ قابلیت بالایی از نظر اجاره کارگری، درمانی و آموزشی دارند. بر این اساس محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - به ایسنا می گوید که بازار مسکن را نمی توان یک بعدی نگاه کرد و باید از جنبه های مختلف به بررسی آن پرداخت.
بالاترین تقاضا در دامنه قیمتی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان در هر متر مربع
از نظر قیمت یک متر مربع، واحدهای مسکونی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان با سهم ۱۰.۴ درصد بیشترین معاملات را در خردادماه ۱۳۹۹ داشتند. پس از آن بازه قیمتی ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان با سهم ۱۰.۱ درصد، سپس ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان با سهم ۹.۹ درصد و پس از آن، خانه های متری ۸ تا ۱۰ میلیون تومان با ۸.۲ درصد قرار گرفتند. کمترین سهم نیز به واحدهای ۵۴ تا ۵۶ میلیون تومان در هر متر مربع تعلق داشت که خردادماه ۱۳۹۹ یک صدم درصد از معاملات را به خود اختصاص دادند. در مجموع ۵۵.۷ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در تهران با قیمت کمتر از متوسط شهر (متری ۱۸.۹ میلیون تومان) منعقد شد.
خانه های ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان بیشترین فروش را داشتند
توزیع فراوانی معاملات مسکن شهر تهران در خرداد ماه ۱۳۹۹ بر حسب ارزش هر واحد مسکونی نشان میدهد خانه های ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان با سهم ۱۴.۴ درصد در رتبه اول قرار دارند. بعد از آن واحدهای ۳۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان با سهم ۱۴.۲ درصد، سپس آپارتمان های ۸۵۰ میلیون تا ۱.۱ میلیارد تومان با ۹.۹ درصد رتبه های بعدی را دارند. در مجموع ۵۰.۴ خرید و فروش در واحدهای کمتر از ۱.۳ میلیارد تومان منعقد شده است.
روند نزولی معاملات واحدهای تا ۵ سال ساخت
توزیع​ تعداد واحدهای مسکونی معامله شده از نظر عمر بنا نشان میدهد با وجود آن که واحدهای تا پنج سال ساخت همچنان رتبه اول معاملات را به خود اختصاص می دهند، سهم این نوع آپارتمانها طی سال های گذشته روند نزولی داشته که علت اصلی آن به کاهش تدریجی قدرت خرید متقاضیان مربوط می شود.
خرداد ماه ۱۳۹۹ واحدهای کمتر از ۵ سال ساخت ۳۹ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند. در صورتیکه خرداد ۱۳۹۴ این سهم ۵۳ درصد بود.
منطقه ۵ کماکان پیشتاز معاملات
توزیع منطقه ای معاملات در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران حاکی از آنست که در خرداد ماه ۱۳۹۹ منطقه ۵ با سهم ۱۵.۴ درصد همانند سال های گذشته رتبه اول معاملات را در میان مناطق شهر تهران داشته است. معمولاً مناطق ۲ و ۴ نیز رتبه های دوم و سوم را دارند که در خرداد ماه ۱۳۹۹ به ترتیب سهم ۹.۱ درصد و ۸.۸ درصد را به خود اختصاص دادند. در مجموع ۷۳.۳ درصد معاملات مسکن شهر تهران طی خرداد ماه ۱۳۹۹ به ترتیب در مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۷، ۱، ۸، ۱۱ و ۳ انجام گرفت.
رشد عجیب قیمت در منطقه ۱
بیشترین مقدار قیمت نیز همچنان به منطقه ۱ متعلق می باشد که میانگین قیمت آن در خرداد ماه ۱۳۹۹ به ۴۱.۲ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۲۱.۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۳ درصد افزایش نشان داد. کمترین میانگین قیمت در مناطق شهر تهران نیز به منطقه ۱۸ متعلق می باشد که خرداد ماه امسال متوسط قیمت مسکن در آن ۸.۹ میلیون تومان بود.
اما افزایش حدود ۹ میلیون تومانی قیمت در منطقه ۱ فقط طی یک ماه کمی عجیب به نظر می رسید. آن هم در شرایطی که این منطقه سهم بالایی از معاملات را ندارد. بنظر می رسد آگهی دولت برای ستاندن مالیات از واحدهای مسکونی خالی در تابستان جاری، منجر به فروش حجم بالایی از واحدهای کلید نخورده در بالای شهر شده که جهش قیمتی را در شاخص کل به دنبال داشته است.
متوسط قیمت تهران ۱۸.۹ میلیون تومان
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در خردادماه ۱۳۹۹ بیش از ۱۸.۹ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۱.۶ و ۴۲.۵ درصد افزایش نشان میدهد. برمبنای اعلام بانک مرکزی، همین طور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در خرداد ماه سال ۱۳۹۹ به ۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد رسید که در مقایسه با اردیبهشت امسال ۴.۷ درصد کاهش یافته و نسبت به خرداد پارینه ۸۰.۱ درصد افزایش داشته است.1399/04/13
22:54:58
5.0 / 5
2674
تگهای خبر: آموزش , بانك , فروش , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است