معاون وزیر راه و شهرسازی:

با ساخت یك میلیون مسكن موافقیم اما دولت قرار نیست بسازد

با ساخت یك میلیون مسكن موافقیم اما دولت قرار نیست بسازد به گزارش كار و درآمد معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه جلسات گوناگونی را با نمایندگان مجلس برای طرح راه اندازی سالانه یك میلیون واحد مسكونی برگزار كرده اند، اظهار داشت: هدف این است كه بستر را برای بخش خصوصی فراهم نماییم و دولت قرار نیست مستقیماً نسبت به ساخت و ساز اقدام كند؛ نرخ سود وام این طرح هم هنوز مشخص نمی باشد.


محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هفته گذشته جلسات گوناگونی را با نمایندگان مجلس در مورد مسکن برگزار کردیم و نظرات خویش را درباره الزامات تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی گفتیم. از همکاری برای انجام این کار استقبال می نماییم.

ساخت سالانه یک میلیون واحد در قانون برنامه است
وی ادامه داد: مبحث راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی در طرح جامع مسکن نیازسنجی شده و در قانون برنامه وجود دارد؛ بنابراین بستر این طرح آنجاست. اما مسلماً دولت سازنده نیست و باید برای بخش خصوصی شرایط ساخت و ساز را فراهم آورد که امیدواریم با کمک مجلس این شرایط آسان شود.

نرخ سود تسهیلات طرح هنوز مشخص نیست
محمودزاده در پاسخ به این سؤال که شنیده می شود برای طرح راه اندازی سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: مسئولیت تأمین مالی به عهده مسؤلان بانک مرکزی است که همکاری قابل توجهی داشته و در جلسات مختلف هم شرکت کردند اما نتیجه نهایی و اینکه چقدر تأمین مالی خواهند کرد یا نرخ سود تسهیلات چه رقمی خواهد بود معلوم نیست.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: مجلس تا الان بیشتر در جلسات حرف های ما را شنیده و ترحم شخصی عرضه نکرده است. ما نقاط مثبت و منفی را گفتیم و الزامات راه اندازی یک میلیون واحد مسکونی را اعلام کردیم.

تفاهم با جهاد کشاورزی برای اختصاص اراضی به توسعه شهری
محمودزاده، تأمین زمین، اختصاص تسهیلات، حمایت ها و مشوق ها را سه رکن اصلی این طرح دانست و اظهار داشت: پس از چند سال که تحویل اراضی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی برای طرح های توسعه شهری گرفتار مشکل شده بود، اخیراً با تفاهمی که بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته مسائل حل شده است. در این حوزه جلسات مربوطه برگزار و تفاهماتی صورت گرفته، مقرر است مقداری از اراضی محدوده و حریم شهرها را به ما تحویل دهند اما اینکه چقدر از این اراضی مسکونی باشد یا در کوتاه مدت بشود کاربری برای آن تعیین کرد بحث جداگانه ای است.
وی افزود: تأمین زمین از اراضی ملی مطابق تبصره ۶ قانون انجام می شود. از اراضی وزارت راه و شهر سازی در حد طرح اقدام ملی مسکن برای راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد تأمین زمین صورت گرفته اما برای مازاد بر این با مسائلی مواجهیم.

بانک ها موظفند ۹ درصد از وام ها را به حوزه مسکن اختصاص دهند
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی طی سال های گذشته اظهار ​کرد: یکی از موضوعات مهم پروژه های مسکن تأمین مالی از راه تسهیلات بانکی است. ما انتظار داریم با عنایت به نقش مسکن در صنعت و اشتغال، حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات بانکی به حوزه مسکن اختصاص داده شود اما در سال ۱۳۹۸ این عدد بسیار پایین بود.
محمودزاده با اشاره به اینکه رکن سوم به حمایت ها و عرضه مشوق به سازندگان است، تصریح کرد: پیشنهاداتی برای کاهش نرخ صدور پروانه، مصالح ارزان قیمت، کاهش نرخ بیمه، مالیات و دیگر هزینه های سازندگان داشتیم تا بتوانیم قیمت تمام شده مسکن را به حداقل برسانیم.

در جنگل ها و زمین های مستعد کشاورزی، مسکن ساخته نمی شود
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره صحبت برخی نمایندگان در خصوص اینکه باید محدوده شهر تهران گسترش پیدا کند که منجر به شائبه اختصاص زمین های کشاورزی و جنگل های پایتخت برای ساخت مسکن شده است، اظهار داشت: ابتدا باید بگویم که هیچ توسعه ای در کلان شهرها نخواهیم داشت. وقتی از اراضی ملی و منابع طبیعی صحبت می نماییم منظور این نیست که زمین های مستعد کشاورزی یا جنگل ها را تغییر کاربری بدهیم.
وی افزود: بر مبنای ماده ۱۰ قانون زمین شهری، هر زمینی که در حریم شهرها قرار می گیرد بعنوان زمین شهری تلقی می شود و باید برای طرح های توسعه شهری اختصاص یابد. این زمین ها شامل اراضی بایر است که جنگل ها را شامل نمی گردد و همینطور قابلیت کشت و استفاده کشاورزی ندارد. جنس خاک و جهت توسعه هم مد نظر قرار می گیرد؛ بنابراین تاکید می کنم منظور از توسعه محدوده شهری به هیچ عنوان ساخت مسکن در جنگل ها و زمین های کشاورزی نیست.
منبع:

1399/04/21
20:31:46
5.0 / 5
2535
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بیمه , تسهیلات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است