دو دلیل لطمه پذیری مشاغل خدماتی در بحران كرونا

دو دلیل لطمه پذیری مشاغل خدماتی در بحران كرونا كار و درآمد: یك كارشناس بازار كار با تاكید بر رعایت پروتكل های بهداشتی و حفظ سلامت مردم در دوران كرونا و نقش دستگاه دیپلماسی در تقویت بازار كار، علل لطمه پذیری مشاغل خدماتی و راههای پشتیبانی از كسب و كارها در شرایط كرونا را تشریح نمود.


حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، درباره مختل شدن فعالیت خیلی از مشاغل در دوران کرونا، اظهار نمود: در بحث کرونا خیلی از مشاغل لطمه دیدند اما از آنجائیکه اقتصاد ما عموما خدماتی و بر پایه ارائه کالا و خدمات است، لطمه پذیری در حوزه مشاغل و صنوف خدماتی چشمگیرتر بود.
علت لطمه پذیری کسب و کارهای خدماتی از کرونا
وی این امر را ناشی از دو عامل اساسی دانست و افزود: بخش خدمات به علت محدودیتهایی که در بازار کشور به وجود آمد و به دنبال آن جامعه با مشکل تردد برای خرید و فروش و عرضه کالا و خدمات و انجام کارهای مختلف همچون مسافرت و گردشگری روبه رو شد، بیشترین لطمه را از کرونا دید.
این کارشناس بازار کار اضافه کرد: محدودیت دوم که کارهای خدماتی را تحت تاثیر قرار داد، رعایت پروتکل های بهداشتی بود، چون مردم برای آنکه مبتلا نشوند، اکراه داشتند خدماتی که در رستورانها، کافی شاپها، باشگاهها و کارهایی که به صورتی با تفریحات و رفاهیات مردم در ارتباط بود، دریافت نمایند و این مساله شکنندگی این مشاغل را بیشتر کرد و هنوز هم این مشکل برای کسب و کارهای خدماتی وجود دارد.
نقش موثر دستگاه دیپلماسی در تقویت بازار کار
حاج اسماعیلی با اعلان اینکه صرفنظر از کرونا، تحریم های ظالمانه و فشارهای بیرونی هم بر اقتصاد و بازار کار اثر می گذارد، اظهار داشت: آمریکایی ها تلاش می کنند که شرایط سختی را بر بازار کار کشور تحمیل کنند ولی ایستادگی مردم را از یاد برده اند و هیچ وقت موفق نشده اند. نباید فراموش نماییم که ما همسایگان و کشورهای دوستی در نقاط مختلف دنیا داریم که حاضرند با ما همکاری کنند بنابر این وظیفه دیپلماسی کشور است که برای حفظ و تقویت بازار کار در این شرایط و تقویت واردات و صادارت کشور، ارتباطات خوبی را برقرار کند و نحوه مبادله از مبادی مختلف و ارسال کالا به کشورهای همجوار را مورد بررسی قرار بدهد.
تسهیل واردات و صادرات و تعدیل قیمت کالاهای اساسی
این تحلیلگر مسایل اقتصادی اشاره کرد: در شرایط کرونا باتوجه به لطمه پذیری کسب و کارها و تولید داخلی، باید سیاستهای بین المللی را متناسب با بازار کار داخلی پیش ببریم و تحت هیچ عنوان مرعوب سیاستهای آمریکا نشویم. باتوجه به افزایش هزینه ها و نوسان بازارهای داخلی لازم است دولتمردان تعامل و مبادله خوبی را با کشورهای دوست بخصوص بازار کشورهای همسایه برقرار کنند تا علاوه بر تسهیل واردات و صادرات، بازار کار کشور ضربه نبیند و روند قیمت کالاهای اساسی تعدیل شود.
بگفته وی دولت در حال اتخاذ تصمیمات اساسی برای گره گشایی در بازار کار و تولید است و برای کم کردن اثرات تحریم و کرونا لازم است که با رایزنی و دیپلماسی محدودیتهای موجود را از بین ببریم.
تاکید بر حفظ بازار کار و سلامت مردم بطور همزمان
این کارشناس بازار کار در بخش دیگری از گفتگو با ایسنا، با اشاره به موج دوم کرونا و تاثیر آن بر کارهای اقتصادی و بازار کار اظهار داشت: در مرحله اول اقدامات خوبی را به سرانجام رساندیم و توانستیم سیاستها را به ثبات برسانیم اما در مرحله دوم کمی گرفتار مشکل شدیم و این سردرگمی در بازار کار می تواند بیشتر لطمه بزند. من اعتقادی به تعطیلی کسب و کارها ندارم چون تجربه خوبی به دست نیامد بنابر این باید سیاستهای منسجم و با ثباتی که متکی بر رعایت پروتکل های بهداشتی است دنبال نماییم. دنیا به این سمت حرکت کرده و الان در چین هیچ جایی تعطیل نیست و آمار مبتلایان به کرونا به شدت کاهش یافته و حدودا کنترل و مهار شده است. در کشورهای اروپای غربی، اسپانیا، آلمان، بلژیک و ایتالیا هم که در مرحله اول بحران بزرگی را پشت سر گذاشتند حالا به مرحله ای از ثبات رسیده و کسب و کارها راه افتاده است پس باید ضمن حفظ بازار کار، سلامت مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی را در دستور کار قرار بدهیم و بازار کار را متناسب با شرایط منطقی، اداره نماییم.
برای مقابله با کرونا باید هزینه کنیم
وی با تاکید بر پاسداری از کسب و کارها و سلامت مردم در بحران کرونا، اظهار داشت: اهرم ها و ابزارها برای سیاستگذاری در اختیار دولت می باشد و دولت باید برای مقابله با کرونا هزینه کند. رعایت پروتکل بهداشتی زدن ضربدر در اتوبوس و مترو نیست باید ناوگان اتوبوسرانی و مترو تجهیز و آموزشهای بیشتری در بحث خطرات سرایت ویروس کرونا در اتوبوس و مترو به مردم ارائه شود.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، شیوع کرونا در ماههای گذشته فعالیت خیلی از کسب و کارها همچون صنوف خدماتی را مختل و گرفتار مشکل کرد. به همین دلیل دولت برنامه حفظ اشتغال بنگاهها و پشتیبانی از کارگران بیکار شده را برای مقابله با اثرات کرونا بر بازار کار در پیش گرفت.
منبع:

1399/04/29
17:12:42
5.0 / 5
2492
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است