در جلسه بین وزرای راه و آموزش و پرورش چه گذشت؟

وزارت راه برای ساخت مدرسه زمین بدهد

وزارت راه برای ساخت مدرسه زمین بدهد وزیر آموزش وپرورش از آمادگی آموزش وپرورش برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر در بخش راه و شهرسازی و ساختمان آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی زمین های مناسب برای ساخت مدرسه در اختیار خیرین مدرسه ساز قرار دهد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در چهارمین نشست از سلسله نشست های گفتگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش وپرورش و وزارت راه و شهرسازی و با موضوع گفتگو بر محور تحول با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، اعضای شورای معاونان و مدیران کل و روسای ۷۶۰ منطقه آموزش وپرورش کشور برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر، اظهار نمود: یکی از درخشان ترین و بارزترین بخش های عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه راه و شهرسازی است و در مواردی می توان عملکرد مجموعه راه و شهرسازی در کشور را بی نظیر و در مواردی کم نظیر دانست. اقداماتی که در توسعه خطوط ریلی، جاده ها، آزادراه ها، بزرگراه ها و راه های روستایی، ارتقاء، بهبود و افزایش توان ناوگان حمل و نقل هوایی و دریایی کشور و در حوزه مسکن اتمام پروژه مهر و جهش جدی که برای تهیه مسکن شروع شده، بسیار قابل تقدیر است.
حاجی میرزایی اظهار داشت: سرعت عمل همکاران راه و شهرسازی درترمیم و بازسازی مناطق تخریب شده به علت حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و بازگشایی راه ها برای شروع مجدد مدارس پس از این حوادث شایسته تقدیر است.
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه حوزه های متنوع ماموریت در نظام تعلیم و تربیت، آموزش وپرورش را با ماموریت های وزارت راه و شهرسازی مرتبط می کند، اشاره کرد: آموزش وپرورش یکی از بزرگ ترین نهاد ساخت وساز کشور است و امسال ۶ هزار میلیارد تومان بودجه به مدرسه سازی اختصاص یافت.

وزارت راه زمین های مناسب برای ساخت مدرسه در اختیار خیرین مدرسه ساز قرار دهد
حاجی میرزایی بابیان اینکه آموزش وپرورش دستگاهی است که هیچ پروژه برجا مانده ای ندارد و تمام پروژه های این دستگاه در حال انجام می باشد، اظهار داشت: برای تامین فضای آموزشی موردنیاز به همکاری وزارت راه و شهرسازی نیازمندیم. جابجایی جمعیت، انتخاب نامناسب فضای آموزشی در ساخت برخی مدارس و مهاجرت خانواده ها سبب شده در یک منطقه گرفتار تراکم باشیم و در منطقه ای دیگر مدارس خالی و تقریباً بدون استفاده شوند. امیدواریم با همکاری وزارت راه و شهرسازی زمین های مناسب برای ساخت مدرسه در شهرها شناسایی و در اختیار خیرین مدرسه ساز قرار گیرد.

تهران جزو ۱۰ استان محروم کشور از نظر سرانه آموزشی
وی اظهار داشت: مطابق سند تحول بنیادین متوسط فضای آموزشی برای هر دانش آموز در حدود ۸، ۳ مترمربع است اما هم اکنون این فضا در حدود ۵، ۳ مترمربع است. ۱۰ استان پایین تر از میانگین سرانه آموزشی هستند که استان تهران هم جزو این ۱۰ استان است و برای مثال در منطقه ۲۲ به شدت نیاز به ساخت فضای آموزشی داریم.
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی هم مانند سایر وزارتخانه ها نیاز به نیروی کار ماهر و توانمند دارد، اظهار داشت: آموزش وپرورش می تواند با همکاری وزارت راه و شهرسازی، هنرستان هایی را برای تربیت نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر در حوزه کارهای گسترده بخش راه و شهرسازی و ساختمان فعال کند.

عدم سنجش مهارت دانش آموزان از معایب کنکور
حاجی میرزایی یکی از اشکالات نظام آموزشی را عدم ارزشیابی مهارت کسب شده توسط دانش آموزان در کنکور دانست و اضافه کرد: دغدغه خیلی از خانواده ها و دانش آموزان موفقیت در کنکور است و این در شرایطی است که در آزمون کنکور به مهارت دانش آموزان هیچ توجهی نمی شود؛ که این عدم توجه پدیده اشتغال و مهارت را در جامعه مختل کرده است.
وی با اشاره به اینکه مدارس ماندگار حاصل فعالیت ۱۰۰ ساله نظام تعلیم و تربیت است، اظهار داشت: ترجیح می دهیم همچنان در مدارس ماندگار آموزش برقرار باشد و این مدارس مانند سابق فعالیت کنند، پس از وزارت راه و شهرسازی تقاضای کمک در بازسازی این مدارس داریم.
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به مطالعات انجام شده برای دست یابی به الگوی بومی مدرسه سازی اظهار داشت: در آموزش وپرورش در این مورد به صورت گسترده مطالعاتی انجام شده و امیدواریم مجموعه شما هم در این مورد به ما کمک نماید.

۵۰ درصد املاک آموزش وپرورش بدون سند است

۱۲ درصد مدارس کشور باید تخریب شوند
حاجی میرزایی بابیان اینکه نیمی از املاک آموزش وپرورش بدون سند است یا نیاز به تغییر کاربری دارد که امیدواریم با نظارت شما روند انجام این کار تسهیل شود، اظهار نمود: ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند توجه جدی است که از این تعداد ۱۲ درصد مدارس باید کاملاً تخریب شود و ۱۸ درصد مدارس نیاز به بازسازی دارند، از طرفی اندازه مدارس کوچک است و باید به سمت مجتمع سازی پیش برویم که در این مورد هم به همکاری مجموعه راه و شهرسازی نیاز است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، وزیر آموزش وپرورش در آخر از کوشش های وزیر راه و شهرسازی برای تامین مسکن فرهنگیان تشکر و قدردانی کرد و اظهار داشت: از ۳۱۵ هزار نفری که در سامانه اسکان ثبت نام کردند، ۷۵ هزار نفر تائید صلاحیت شدند، همین طور برای ۱۹ هزار واحد تعیین تکلیف شده داریم که امیدواریم بتوانیم این واحدها را تا اسفندماه سال جاری تحویل فرهنگیان دهیم.1399/05/13
12:11:35
5.0 / 5
2152
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , توسعه , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است