گزارش كار و درآمد

دستمزد ۱۰ درصد رشد كرد

دستمزد ۱۰ درصد رشد كرد به گزارش كار و درآمد تصویب حق مسكن باعث شد كه مجموع دریافتی كارگران به صورت میانگین ۱۰ درصد افزایش یابد؛ بگونه ای كه هیچ كارگری دیگر نباید كمتر از ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان حقوق بگیرد.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، روز گذشته بعد از ماه ها انتظار، حق مسکن کارگران از جانب دولت ابلاغ گردید. حق مسکنی که طی سال های متمادی ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان بود و سپس به ۱۰۰ هزار تومان رسید و در نهایت سال جاری با عنایت به فاصله معنادار دخل و خرج کارگران، با ۲۰۰ هزار تومان افزایش که بی سابقه هم بود، به ۳۰۰ هزار تومان رسید.
البته باآنکه نام این مؤلفه مزدی حق مسکن می باشد اما با عنایت به نجومی بودن قیمت مسکن در کشور و آنطور که اظهارات مسؤلان حوزه کار و البته ارقام ناچیز مربوط به این بخش نشان می دهد، به نظر می آید حق مسکن بیشتر مؤلفه ای برای افزایش میزان دستمزد است و ذکر عنوان «حق مسکن» تنها یک اسم بوده و ربطی به جبران هزینه های مسکن ندارد.
در جدول زیر جزئیات مربوط به مقایسه حق مسکن با دو مؤلفه متوسط اجاره بها (برای هر متر مربع واحد مسکونی) و متوسط خرید هر متر مربع واحد مسکونی در دهه ۹۰ آمده است. (ارقام به تومان است)

ارزیابی ارقام جدول فوق، نشان داده است که حق مسکن کارگران برای سال جاری باآنکه با افزایش ۲۰۰ درصدی به ۳۰۰ هزار تومان رسیده است اما با عنایت به نرخ خرید و اجاره مسکن، این آیتم در فیش حقوقی بیشتر جنبه تزئینی دارد.
با این وجود، افزایش ۲۰۰ هزار تومانی این مؤلفه، اقدامی مثبت بوده و می تواند در چانه زنی برای تعیین حقوق های سال های آینده نقش اساسی ایفا کند.
میزان حقوق دریافتی کارگران طی هفت ماه باقی مانده از سال
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، از سویی دیگر با عنایت به این که این مؤلفه مزدی به ۳۰۰ هزار تومان رسیده، در مجموع دریافتی کارگران مشمول قانون کار به صورت میانگین یک رشد ۱۰ درصدی را بوجود آورده است؛ بگونه ای که هیچ کارگری دیگر نباید کمتر از ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان حقوق بگیرد.
بر این اساس، به حقوق کارگران مجرد حدود ۱۰.۶ درصد و کارگران دارای یک فرزند حدود ۹.۲ درصد و کارگران دارای دو فرزند حدود ۹.۱ درصد اضافه گردید. به دستمزد کارگران بدون سابقه که سال اول فعالیت خویش را دارند، حدود ۱۱.۵ درصد اضافه گردید.
رقم نهایی دستمزد کارگران در سال ۹۹1399/06/07
13:47:28
5.0 / 5
1939
تگهای خبر: حقوق , قانون , كارگر , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است