لازمه بازبینی دستمزد كارگران چیست؟

لازمه بازبینی دستمزد كارگران چیست؟ كار و درآمد: یك كارشناس روابط كار معتقد می باشد برای آنكه دستمزد كارگران متناسب با شرایط اقتصادی تعیین شود، لازم است مجلس با همراهی دولت راهكارهای منطقی را در چارچوب تصویب قانون برای كارگران پیش بینی نماید و بازبینی دستمزد بطور شفاف در قانون دیده شود.


حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، ضمن ارزیابی بازبینی دستمزد در نیمه دوم سال اظهار نمود: در دو دهه گذشته به سبب رشد تورم و برخی رویدادهای سیاسی که روی مسائل اقتصادی موثر بوده، شرایطی به وجود آمده که مزد کارگران همیشه به نسبت شرایط اقتصادی تغییر نکرده است؛ بدین جهت معتقدم که دستمزد باید مورد بازبینی قرار گیرد و به شکل شفاف در قانون دیده شود.

منعی برای بازنگری باردیگر دستمزدها نیست
وی با اعلان اینکه قانون منعی برای بازنگری و بررسی دوباره دستمزد در سال ندارد، اظهار داشت: باتوجه به آنکه این شرایط برای کارگران فراهم نیست که بیش از یک نوبت در سال دستمزدشان بررسی شود بهتر است مجلس به این قضیه ورود کند و شفاف سازی کند تا اگر شرایط اقتصادی بهر دلیلی گرفتار نوسان و تغییر شد، دستمزد کارگران متناسب با شرایط اقتصاد و وضعیت کارگاه ها و مسائل بین کارگر و کارفرما بازبینی شود.

مجلس بازبینی دستمزد را شفاف سازی کند
این کارشناس روابط کار اشاره کرد: امسال تنها سالی نبود که در تعیین دستمزد کارگران گرفتار مشکل شدیم و سال های قبل هم به سبب افزایش تورم و معیشت خانوارها و شرایط اقتصادی، کاهش قدرت خرید کارگران را شاهد بودیم که به جامعه کارگری خسارت زد و مشکلات و ناهنجاری های زیادی به وجود آورد؛ پس معتقدم که مجلس باید راهکارهای منطقی را در تصویب قانون برای کارگران پیش بینی نماید و دولت در چارچوب لایحه، پیشنهاداتی به مجلس عرضه نماید تا در مواقعی که شرایط اقتصادی ایجاب می کند، تعیین دستمزدها به شکل منطقی صورت گیرد.

پرهیز از نگاه دولتی به مسائل صنفی کارگری
حاج اسماعیلی با اعلان اینکه نباید با نگاه دولتی به مسایل کارگران پرداخته شود، اظهار داشت: نگرش دولتی به مسائل کارگری سبب شده تا حقوق کارگران تحت تاثیر قرار گیرد در صورتیکه حقوق کارگران را بخش خصوصی می پردازد؛ پس میزان مداخله دولتی در این خصوص باید کم شود.
به گفته وی، بخش عمده ای از مسایل کارگری صنفی است و باید با نگاه صنفی حل و فصل شود؛ اگر صدای کارگران شنیده شود و نگاه ها به جامعه کارگری از حالت سنتی بیرون رود، امنیت عمومی و مشارکت کارگران بالا می رود و اعتمادسازی در جامعه شکل می گیرد.
منبع:

1399/06/11
09:59:09
5.0 / 5
1876
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , حقوق , قانون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است