در گزارش كار و درآمد مطرح شد؛

خلف وعده دولت به كارگران

خلف وعده دولت به كارگران رئیس كمیته دستمزد شورای عالی كار با اشاره به خلف وعده های تیم اقتصادی دولت در مورد كارگران، اظهار داشت: باید مشخص شود كه آیا در مورد معیشت، سلامت و خانوار كارگران اصلا نگرانی وجود دارد.فرامرر توفیقی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد حواشی حق مسکن کارگران، گفت: بحث من در مورد نادیده گرفتن ۶۰۰ هزار تومان (معوقه حق مسکن در فصل بهار) فقط مربوط به رقم و عدد نبود بلکه بحث این بود که چرا باید یکی از مؤلفه های تأثیرگذار در سرجمع دستمزد کارگران بعد از تصویب شدن توسط ۳ ضلع شورای عالی کار، باردیگر در هیأت دولت مطرح شود. این مساله برابر با کدام قانون است؟ در نظام دستمزد چه جایگاهی دارد؟
رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار اضافه کرد: حال که قرار بر مطرح شدن حق مسکن در هیأت دولت می باشد، چرا باید بررسی این مساله اینقدر با تأخیر انجام شود؟ در کنار این مساله باید مشخص شود که چرا تاریخ اعمال حق مسکن از طرف وزیر کار، تیرماه اعلام گردید در صورتیکه در مصوبه شورای عالی کار وجود نداشت.
وی افزود: می گویند ما دروغ می گوئیم که تاریخ اعمال حق مسکن در مصوبه شورای عالی کار وجود نداشت، اگر چنین است پس باید با ارائه مدرک، ادعای ما را رد کنند.
توفیقی اظهار داشت: از سویی دیگر باید به این نکته اشاره شود که طبق مصوبه کمیته دستمزد باید جلسات علمی و پژوهشی در مورد قابلیت اجرای مزد صنفی و منطقه ای برگزار شود؛ چرا کسانی که نگران هستند، در مورد ضرورت تشکیل این جلسات چیزی نمی گویند؟ چرا پی گیر تشکیل این جلسات نیستند؟
این فعال کارگری اضافه کرد: همین طور شورای عالی کار موظف است حداقل ماهی یک دفعه تشکیل جلسه دهد، ما وارد ششمین ماه از سال شده ایم چند جلسه داشته ایم؟
وی افزود: در جلسه پایانی سال ۹۸ توسط تیم اقتصادی دولت به نمایندگان کارگری قول هایی داده شد، چقدر این وعده ها جامه عمل پوشیده است؟
توفیقی اظهار داشت: آیا بررسی نموده اند که چه بلایی سر سبد معیشت خانوار و عوامل مؤثر بر آن به سبب جایگزین شدن ارز نیمایی بجای دولتی، آمده است؟
وی اضافه کرد: رئیس ستاد تنظیم بازار می گوید قیمت مرغ در ماه محرم تکان نخورد! قیمت مرغ در بهترین حالت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است آیا دقت کرده اند که قیمت این خوراکی پارینه چقدر بود؟ آیا دوستانی که نگران هستند بررسی نموده اند که قیمت روغن های خوراکی، قند، شکر، کره، برنج، پنیر، تخم مرغ و نان چقدر شده است؟ نرخ ماسک یک شبه از هزار تومان به هزار و ۳۰۰ تومان رسید و همین طور قیمت برخی داروها همچون داروهای مربوط به قلب در داروخانه ها چند برابر شد، آیا این مساله رصد شد؟
رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار اظهار داشت: فاصله دهک های تورمی، ضریب جینی، شکاف طبقاتی، شکاف عمیق دستمزد و هزینه و وضعیت خانوارهای کارگری بررسی شده است؟ می گویند میانگین درآمد کارمندان دولتی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، میانگین درآمد کارگران چقدر شده است؟ آیا در مورد معیشت، سلامت و وضعیت خانواده کارگر نگرانی وجود دارد؟
وی با اشاره به اینکه کمک هزینه مسکن در سال های گذشته مورد غفلت واقع شده بود، اشاره کرد: چرا از سال ۷۰ در حق مسکن بعنوان یک مؤلفه دستمزد کارگری بازبینی صورت نگرفت؟ اگر این اتفاق می افتاد امروز کمک هزینه ۳۰۰ هزار تومانی خنده دار نبود.
توفیقی با اعلان اینکه هزاران خلف وعده و دل نگرانی وجود دارد، اظهار داشت: ما در مورد قانون بحث می نماییم نه عدد و رقم که متأسفانه هیچ نشانی از اجرای قانون نیست.

1399/06/14
17:23:36
5.0 / 5
1936
تگهای خبر: اقتصاد , درآمد , قانون , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است