گزارش كار و درآمد

كارنامه 30 ماهه وام اشتغال روستایی

كارنامه 30 ماهه وام اشتغال روستایی آمار دو و نیم ساله طرح اشتغال روستایی و عشایری از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی حاكی می باشد حدود ۱۳۷ هزار كسب و كار با پیشبینی اشتغالزایی برای حدود ۲۵۳هزار نفر، از این وام بهره مند شده اند.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، برنامه اشتغال روستایی و عشایری از سال ۹۶ با مجوز از رهبری برای دریافت ۱.۵ میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفت و این برنامه بعد از عرضه لایحه از جانب دولت و تصویب در مجلس شورای اسلامی از اواخر سال ۹۶ با اولویت پرداخت تسهیلات و تأمین سرمایه در گردش کسب و کارهای موجود در مناطق مرزی، عشایری و روستایی و همینطور ایجاد مشاغل جدید در این مناطق، رسماً عملیاتی شد.
در قالب برنامه اشتغال روستایی علاوه بر اختصاص معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی، ۴ مؤسسه عامل کشاورزی، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک بعنوان مؤسسات عامل مجری این طرح مکلف شدند به تناسب منابع تخصیصی از محل صندوق توسعه ملی، نسبت به تأمین منابع برای اجرای این برنامه اقدام نمایند.
بر اساس این گزارش، نرخ مصوب تسهیلات این طرح برای مناطق روستایی و عشایری مرزی ۴ درصد، برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی ۶ درصد و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت معادل ۱۰ درصد است.
حداکثر مبلغ تسهیلات اشتغال روستایی، بسته به توجیه پذیری طرح تا سقف ۱۵۰ میلیارد ریال است و بازپرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، به تشخیص مؤسسه عامل و حداکثر دارای دوره تنفس یک ساله است. ضمن آنکه هر واحد روستایی برای یک طرح فقط یک مرتبه می تواند از تسهیلات اشتغال روستایی استفاده نماید.
آخرین وضعیت طرح اشتغال روستایی و عشایری
در این بین، آنطور که اطلاعات مرکز آمار و اظهارات مسؤلان وزارت کار نشان می دهد، از زمان اجرای این طرح، سهم اشتغال روستایی از کل سبد اشتغال کشور، از سه درصد به حدود ۲۵ درصد افزوده شده است.
آخرین آمار مربوط به پرداخت تسهیلات طرح اشتغال روستایی و عشایری از آغاز شروع طرح تا یازدهم مرداد ماه سالجاری به شرح جدول زیر است.

بر اساس جدول فوق، کارنامه اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری طی ۲.۵ سال قبل نشان داده است که تابحال بیشتر از ۱۶۳ هزار طرح توجیهی کسب و کار از جانب متقاضیان به سامانه کارا (سامانه ثبت تقاضای تسهیلات اشتغال) عرضه شده است که از این میزان بعد از بررسی طرح ها توسط کارگروه های ملی، استانی و همینطور بانک ها در نهایت تابحال ۱۳۸ هزار و ۷۲۲ طرح به ارزش حدود ۱۲ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان تأیید و مصوب شده است. از بین طرح های تأیید شده، تابحال تسهیلات ۱۳۷ هزار و ۱۰۹ طرح طی دو سال قبل از جانب ۴ مؤسسه عامل پرداخت شده است.
بر اساس آنچه که صاحبان مشاغل در زمان عرضه طرح توجیهی خود ابراز کردند در مجموع این ۱۳۷ هزار واحد کسب و کار مشمول دریافت تسهیلات باید برای ۲۲۵ هزار و ۸۳۶ نفر اشتغالزایی کنند. البته با عنایت به این که خیلی از این کسب و کارها در مرحله رشد و توسعه قرار دارند و بعد از تکمیل ظرفیت و فعالیت با ظرفیت کامل به اشتغال تعهد شده خواهند رسید.
در مجموع ۱۳۷ هزار کسب و کار روستایی دریافت کننده تسهیلات اشتغال روستایی ۱۲ هزار و ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند؛ همینطور از مجموع اعتبارات ابلاغ گردیده به بانکهای عامل تابحال ۹۰ درصد از این اعتبارات در چارچوب برنامه اشتغال روستایی و عشایری به صاحبان مشاغل و کسب و کارهای دارای طرح های توجیهی پرداخت شده است.


منبع:

1399/06/29
15:04:42
5.0 / 5
1465
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است