گزارش كار و درآمد؛

جزئیات اجرای طرح یارانه دستمزد

جزئیات اجرای طرح یارانه دستمزد به گزارش كار و درآمد طرح یارانه دستمزد كه از سال قبل در مناطق كم برخوردار كشور در حال اجراست، توانسته منجر به جذب ۶ هزار و ۷۵۲ نفر شغل اولی با سقف سنی ۳۵ سال شود.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، سال قبل برای توسعه اشتغال در بنگاه های خرد، کوچک و متوسط مناطق غیربرخوردار و البته بهره مند شدن از ظرفیت های دانش آموختگان دانشگاهی در شرایط بحران اقتصادی، طرحی تحت عنوان «یارانه دستمزد» از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ۸ استان شامل ایلام، کردستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد تا از این طریق ۵ هزار و ۸۷۹ نفر تا آخر سال ۹۸ مشغول به کار شوند.
بر اساس این طرح، به کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی که نیروی کار جدید و عمدتاً فارغ التحصیلان دانشگاهی که شغل اولی هستند را جذب کنند ۳۰ درصد حداقل دستمزد بعنوان یارانه دستمزد به مدت ۱۲ ماه پرداخت می شود. هر کارفرما تا ۵۰ درصد نیروهای بیمه شده فعلی خود می تواند در این طرح جذب نیرو داشته باشد.
از خصوصیت های شاغلین باید به این مسئله اشاره نمود که این افراد باید بین ۲۰ تا ۳۵ سال داشته و فاقد سابقه بیمه پردازی برای مدت سه ماه یا بیشتر باشند. البته برای زنان سرپرست خانوار بیکار متقاضی شغل اولی، رعایت شرط سنی الزامی نیست.
همچنین در طرح پرداخت یارانه دستمزد، سرانه هر بنگاه در ارتباط با جذب نیروی کار شغل اولی به صورت متوسط ۴.۸ نیروی کار بوده است.
در واقع این طرح یک نوع ابزار تشویقی است که در چارچوب آن، به صورت ماهانه ۳۰ درصد از دستمزد نیروی کار، به کارفرما پرداخت می شود که طبق گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار منابع این طرح از محل منابع پیشبینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، کمک های مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها تأمین می شود.
البته طبق اعلام وزارت کار، کارگاه های دانش بنیان و استارتاپ ها با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارگاه های دارای نشان سبز از سازمان محیط زیست، کارگاه های دارای نشان اقتصاد مقاومتی از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگاه های برگزیده در جشنواره های ملی سالانه کار آفرینی و تعاونی در اولویت پرداخت یارانه دستمزد قرار دارند.
نتیجه اجرای طرح یارانه دستمزد
در این بین با عنایت به هدف گذاری های صورت گرفته، پی گیری های خبرنگار مهر از وزارت کار حکایت از آن دارد که یک هزار و ۷۱۴ بنگاه اقتصادی طی سال ۹۸ در این طرح مشارکت کردند و باآنکه هدف ایجاد اشتغال برای ۵ هزار نفر بود اما تعداد ۶ هزار و ۷۵۲ نفر توانستند از راه اجرای این طرح در مناطق ۸ گانه شاغل شوند که تعداد ۴۶۲ نفر از شغل اولی های جذب شده سرپرست خانوار بوده اند. استان لرستان با بیشترین سرانه (۹.۷ نفر) و استان کردستان (۲.۱) پایین ترین سرانه را کسب کردند‪.‬ بنگاه های بالای ۵۰ نفر کارکن در بخش صنعت و همینطور بنگاه های ۱۰ تا ۴۹ نفر کارکن فعال در بخش خدمات دارای بیشترین ظرفیت جذب نیرو بوده اند. این طرح الان در حال اجراست و مقرر شده که در صورت تخصیص منابع کافی، این طرح در ۱۶ استان محروم و مرزی اجرا شود.
همچنین پیشبینی شده که با استفاده از این طرح طی سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ بتوان ۱۶ هزار نفر را که شغل اولی هم هستند، مشغول به کار کرد.

1399/07/03
23:03:05
5.0 / 5
1731
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , تعاونی
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است