در گزارش كار و درآمد مطرح شد

كارفرمای هفت تپه فاقد اهلیت است

كارفرمای هفت تپه فاقد اهلیت است یك كارگر هفت تپه با اعلان اینكه كارفرمای هفت تپه فاقد اهلیت مالی و مدیریتی است، اظهار داشت: هم اكنون استحصال كارخانه به زیر 6 درصد رسیده است كه در تناقض با ادعاهای كارفرما است.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، حاشیه های هفت تپه انگار تمامی ندارد؛ شرکتی که روزی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکر در کشور بود پس از واگذاری به بخش خصوصی، هر روز شاهد اعتراض و اعتصاب کارگران است.
در آخرین بخش از اعتراضات، کارگران هفت تپه در اعتراض به نوع مدیریت و البته نوع واریز حقوق ها، به مدت ۷۰ روز دست به اعتراض زدند و در نهایت با وعده نمایندگان مجلس در خصوص خلع ید مالک کنونی، به اعتراض خود اختتام دادند.
خبرگزاری مهر، در این زمان گزارش و مصاحبه های بسیاری را پیرامون این شرکت و حاشیه هایش منتشر نموده است و اخیراً نیز گزارش مفصلی را در مورد نظرات طرف های مختلف هفت تپه منتشر نمود. (جزئیات بیشتر) با عنایت به ادعاهای کارفرمای فعلی این شرکت در مورد وضعیت کارگران و تولید، یکی از کارگران هفت تپه در گفت و گویی با خبرنگار مهر با رد تمامی ادعاهای مالکان هفت تپه، انتقادات بسیاری به وضعیت شرکت کرد.
این فعال کارگری در هفت تپه در گفت و گو با خبرنگار مهر، تصریح کرد: کارفرما نباید در مورد رضایت یا عدم رضایت کارگران نظر دهد بلکه این حق کارگر است که در مورد وضعیت حقیقی خود صحبت کند. وقتی نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به هفت تپه آمدند، مشخص شد که تعداد زیادی از کارگران هفت تپه معترض و خواهان خلع ید مدیران کنونی هستند. فیلم این اعتراضات هم موجود است. ما به صراحت اعلام نموده ایم که با کارفرمای کنونی مشکل داریم و تنها خواسته به حق ما خلع ید این افراد است.
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، با اشاره به اینکه مدیران هفت تپه برخی از بازرسان بخش خصوصی را آورده اند و در حال حسابرسی مالی هستند، اضافه کرد: متأسفانه هم اکنون عوامل کارفرما که اندک هم هستند تبلیغات سو مقابل کارگران می کنند. وقتی در پرونده ارزی مدیران هفت تپه وضعیت مالی و رشوه دادن هایشان موجود است، دیگر خریدن چند کارگر به جهت اینکه مقابل کارگران معترض تبلیغات سو کنند و خریدن چند حسابرس مالی، سخت نیست.
این فعال کارگری اظهار داشت: آیا چند حسابرس بخش خصوصی می توانند گزارشات دیوان محاسبات و کمیسیون اصل ۹۰ را زیر سوال ببرند؟ این نهادها متفق القول اعلام نموده اند که آقایان اسدبیگی اهلیت ندارند و شرکت باید برگردد و تصمیم گیری مجدد در مورد شرکت شود.
چرا هم اکنون استحصال کارخانه به زیر ۶ درصد رسیده است؟
این فعال کارگری افزود: بیشتر مشکلات ما این است که تعدادی بازنشسته در شرکت داریم که از جانب کارفرما آمده اند و فقط به حاشیه های شرکت دامن می زنند؛ هم اکنون خرید انجام می شود و کالای غیرمرغوب بوسیله همان بازنشسته فاکتور زده و کالا تأیید می شود و بوسیله بازنشسته دیگری سند می خورد؛ در واقع در شرکت هفت تپه سلسله مراتب را رعایت کرده اند و اشخاصی را برای جعل سند آوده اند. قبل از اینکه هفت تپه به بخش خصوصی واگذار شود، استحصال کارخانه از ۱۰ روی ۹.۵ بود یعنی از هر ۱۰۰ تن باید ۱۰ تن شکر خالص تولید می کردیم اگر این آقایون ادعا دارند که ما چنین کارهایی کرده ایم و دستگاه هایی را خریده ایم چرا هم اکنون استحصال کارخانه به زیر ۶ درصد رسیده است؟ آیا این مورد در تناقض با ادعاهای کارفرما نیست؟ آیا این هزینه کردن ها نباید برای کارگر محسوس باشد؟ نه کشت نه اورهال و نه برداشت درست نبوده است. این مورد برای همه محرز است.
عوامل کارفرما اعتصاب راه انداختند که حقوق کارگران را ندهند
وی افزود: آقایان کارفرما هر زمان در دادگاه گیر کرده اند خودشان اعتصاب را شروع و حقوق را واریز نکرده اند. این اعتصاب ۷۰ روزه اخیر که انجام شد، بپرسید شروع کننده اعتصاب چه کسی بوده است؟ این اعتصابات در حالی بود که طبق صحبتی که ما با قوه قضائیه داشتیم قرار بود تولید ادامه داشته باشد و دادگاه اسدبیگی در نهایت آرامش صورت گیرد اما عوامل کارفرما بیانیه اعتصاب دادند و اعتصاب را شروع کردند و حقوق را واریز نکردند و کارگر مطالبه گر شده است.
این فعال کارگری اظهار داشت: این آقایان خودشان حقوق را پرداخت نمی کنند و گره در کار می اندازند؛ یکی دو نفر که در شرکت هفت تپه کار هم نمی کنند این مسائل را ساماندهی می کنند مثلاً به آشوب دامن می زنند یا اینکه برخی وسایل شرکت را تخریب می کنند. کارگری که دلسوز شرکت است هیچگاه دست به چنین اقداماتی نمی زند. ۱۳۰ کارگر غیرشرکتی را اخراج کرده اند و خیلی از این افراد هنوز سر کار نیامده اند.
وی اضافه کرد: ما کارخانه نیشکر هفت تپه هستیم، اگر قرار بر ایجاد توسعه در شرکت باشد، توسعه باید در جهت تولید نیشکر باشد نه موضوع دیگری.
تنها ۱۵ هزار تن شکر سفید داریم
این فعال کارگری اظهار داشت: سالی که هفت تپه به بخش خصوصی واگذار شد ۵۷ هزار تن شکر سفید در کارخانه موجود بوده است الان به ۱۸ هزار تن شکر زرد رسیده است که برمبنای محاسبات یعنی ۱۵ هزار تن شکر سفید داریم. این عملکرد آقایان اسدبیگی بوده است؛ از ۸ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت به ۶ هزار هکتار رسیده ایم؛ سند تمام این مباحث موجود است. این آقایان که ادعای ۳ هزار هکتار سطح کشت دارند از کجا این ارقام را می آوردند؟
وی با اشاره به اینکه هدف این آقایان کار کردن در هفت تپه نبوده است، اضافه کرد: در شرکت هفت تپه به جز کشت و صنعت، دو هزار خانوار ساکن هستند و شهری کامل است. آقایان اسدبیگی هفت تپه را ویرانه کرده اند و امنیت شغلی و اجتماعی منطقه را هم به خطر انداخته اند. هیچ گونه تخصصی ندارند و فاقد هر گونه اهلیت مالی و مدیریتی هستند.
این فعال کارگری اظهار داشت: آقای دژپسند گفته اند که در زمان واگذاری، اهلیت مالی برای ما مهم بوده است. سوال من این است که آقای دژپسند از زمانی که آقایان اسدبیگی روی کار آمده اند، چند بار کارگران مشکل حقوق و دستمزد داشته اند؟
وی با اشاره به اهلیت مدیریتی کارفرمای هفت تپه، تصریح کرد: از روزی که این آقایان به هفت تپه آمده اند، چند مدیر عوض کرده اند؟ نه اهلیت مالی داشته اند و نه اهلیت مدیریتی. فکر نمی کردند در هفت تپه گیر کنند. فکر می کردند یک مدت در هفت تپه می مانند و بعد با بستن در شرکت، اعلام ورشکستگی می کنند. اما دیدند که هفت تپه اینطور نیست و کارگران به سادگی کنار نمی کشند. ما در مورد منافع هفت تپه با هیچ کسی مذاکره ای نداشته ایم.
این فعال کارگری اظهار داشت: از قوه قضائیه درخواست داریم هر چه سریع تر به پرونده کارفرمای هفت تپه رسیدگی و رأی را صادر کنند و در مورد خلع ید این آقایان تصمیم جدی گرفته شود برای اینکه هر زمان در پرونده های قضائی به مشکل می خورند، حقوق کارگران را نمی دهند تا به اعتراضات کارگران دامن بزنند.

1399/07/10
13:30:18
5.0 / 5
1866
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است