گزارش كار و درآمد

امنیت شغلی كارگران زیر تیغ قراردادها

امنیت شغلی كارگران زیر تیغ قراردادها یكی از عمده ترین مشكلات حوزه كارگری، انعقاد قراردادهای موقت است؛ مشكلی كه امنیت شغلی كارگران را با چالش مواجه كرده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مشکلات کارگری در کشور ما بسیار زیاد است، اما آنچه که حتی بیشتر از حقوق های ناچیز، کارگران را با چالش مواجه کرده، قراردادهای موقت است.
آنطور که فعالان کارگری می گویند تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار سبب رواج این نوع قراردادها شده و شاهد این هستیم که افرادی که کار مستمر دارند همچون حسابداران، قرارداد موقت امضا می کنند و بعد از اتمام قرارداد باید نگران این باشند که آیا کارفرما مبادرت به تمدید قرارداد می کند یا خیر.
۹۷ درصد قراردادها موقت است
در این رابطه محمدرضا تاجیک فعال کارگری می گوید: قراردادهای موقت سبب شده کارفرما با سوءاستفاده از این موضوع، با بروز هر اتفاق یا مشکلی کارگر را تهدید به اخراج یا عدم تمدید قرارداد کند.
وی ادامه می دهد: هم اکنون ۹۷ درصد قراردادها موقت است؛ یعنی مدت زمان قراردادهای منعقد شده بین کارگر و کارفرما یک سال، ۶ ماه و یا کمتر است.
تاجیک می گوید: این موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت چونکه خیلی از مشاغل ما از لحاظ تیپ کاری مستمر هستند و وقتی قرارداد موقت امضا می کنند هیچ گونه امنیتی ندارند. وزارت کار باید راسا به این مسئله ورود کند تا گشایش در امور کارگری داشته باشیم.
باید تشکل های مستقل کارگری تشکیل شود
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، خلائی که وجود دارد این است که اگر در کشور ما تشکل های مستقل و قدرتمند کارگری موجود بود، اساسا چالش هایی که الان تبدیل به سنگ در راه فعالیت کارگران شده، وجود نداشت و یا اینکه کمتر بود.
اگر تشکل قوی کارگری داشتیم، کارگران با بیان مشکلات خود به این تشکل هم امید و هم انگیزه برای کار کردن داشتند چون که مطمئن بودند که در صورت بروز مشکل، نه تنها از جانب کارفرما تهدید به اخراج نمی شوند بلکه یک تشکل قدرتمند به پشتیبانی از آنها خواهد پرداخت و جلوی استثمار این قشر را می گیرد.
در این رابطه حیدری فعال کارگری می گوید: متأسفانه بعضاً می بینیم که کارگر ارزان به خدمت گرفته می شود و به علت داشتن قرارداد موقت تهدید می شود که اگر دنبال حقوقش برود اخراج می شود ازاین رو قرارداد موقت ناامنی بوجود می آورد و سبب می شود کارگر نتواند حداقل های خویش را مطالبه کند.
این کارشناس حوزه کار تاکید می کند: باید تشکل های قوی برای کارگران ایجاد شود تا جلوی این اتفاقات گرفته شود؛ تا زمانی که به تشکل های کارگری خود پر و بال ندهیم و آنها را مستقل نکنیم، مشکلات در حوزه کارگری حل نمی گردد.
بر این اساس، باید توجه داشت که قراردادهای موقت نه تنها امنیت شغلی را برای ۹۷ درصد کارگران به خطر انداخته است بلکه زمینه استثمار و از بین رفتن حق و حقوق این قشر را هم فراهم نموده است.
بنابراین علاوه بر اینکه وزارت کار باید راسا به این مورد ورود کند، باید زمینه ایجاد تشکل های قوی کارگری را هم فراهم آورد تا چالش های این حوزه کمتر شود.


منبع:

1399/07/16
21:57:28
5.0 / 5
1777
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است