مدیركل توسعه اشتغال وزارت كار:

مقرری بیمه بیكاری 670 هزار بیكارشده كرونایی پرداخت گردید

مقرری بیمه بیكاری 670 هزار بیكارشده كرونایی پرداخت گردید به گزارش كار و درآمد مدیركل توسعه اشتغال وزارت كار اظهار داشت: 850 هزار نفر بیكار شده در دوران كرونا داریم كه 730 هزار نفر مشمول بیمه بیكاری هستند و بیمه بیكاری 670 هزار نفر پرداخت شده و 60 هزار نفر در حال پرداخت است.به گزارش کار و درآمد به نقل از صدا و سیما، علاالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار اظهار داشت: از بُعد بیمه بیکاری برآوردهایی که داشته ایم در سطح کلان کشور تقریباً یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر (شغل) به صورت رسمی و غیر رسمی لطمه دیده اند، اما برمبنای آمار رسمی و ثبت شده در سامانه رابط کار، حدود ۸۵۰ هزار نفر بود که ۷۳۰ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری بودند و متناسب با سیاست هایی که ستاد ملی کرونا داشت بیمه بیکاری ۶۷۰ هزار نفر پرداخت شده و ۶۰ هزار نفر در حال پرداخت است.
ازوجی اظهار داشت: از خرداد به این طرف بخش عمده ای از این افراد مشغول به کار شدند و طبق اطلاعات ثبتی که ما داریم تقریباً ۱۹۳ هزار نفر آنها کماکان بیکارند که به بیمه بیکاری طولانی مدت سازمان تامین اجتماعی معرفی گشتند.
وی اضافه کرد: برای پشتیبانی از واحدهای اقتصادی لطمه دیده سامانه ای بود که همه اصناف و کارفرمایان و خویش فرماها می توانستند ثبت نام کنند و مشکلی نبود. طبق برآوردهایی که ما داشتیم تقریباً ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد اقتصادی به شدت لطمه دیدند، اما از ۳۱ استان فقط ۵۵۴ پروند (حدود ۳۰ درصد) ثبت نام کردند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار اظهار داشت: از بعد کارشناسی هم متقاضیان و هم بانک ها استقبال نکردند، بالاخره منابع ۴۰ هزار میلیارد تومان باید پرداخت می شد، آنجا هم بحث این است که دو سومش منابع خود بانک است.
ازوجی اظهار داشت: ۵۵۴ هزار پرونده آن هایی است که به بانک ها ارسال شد، بحث هایی که مربوط به ستاد کرونا بود بانک ها اعمال کردند، تا سطح ۲۰۰ میلیون برمبنای ضوابط بخشنامه ستاد ملی کرونا عمل می شد و بالاتر از آن طبق ضوابط خود بانک ها، درباب چک برگشتی ستاد ملی کرونا تصویب کرد که تسهیلاتی که برای کروناست مشمول چک برگشتی نیست و بانک ها رعایت کردند و اگر مصادیقی هست که رعایت نشده اعلام کنند ما پیگیری می نماییم.
از ۱۴ میلیون بیمه شده، ۷ میلیون نفر شامل بیمه بیکاری نمی شود
شکوری مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی هم اظهار داشت: حدود ۸۵۰ هزار نفر در سامانه وزارت کار از ۲۳ اسفند ثبت نام کردند منتها حدود ۱۲۰ هزار نفر مشمول قانون کار نبودند چون یکی از شرایط پرداخت بیمه بیکاری این است که افراد مشمول قانون کار باشند. برمبنای تصمیماتی که گرفته شد و پالایشی که شد حدود یک میلیون و ۵۲ هزار نفر افرادی بودند که در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اردیبهشت که زمینه پرداخت آنها ماه به ماه برقرار شد که ۹۹۰ هزار نفر مقرریشان را دریافت کرده اند و ۶۲ هزار نفر باقی مانده است تا پرداخت ایام کرونا تمام شود.
شکوری با اعلان اینکه ما هفت مرحله مقرری بیکاری را پرداخت کرده ایم، اظهار داشت: ما برمبنای تصمیمات معاونت اقتصادی ریاست جمهور ۱۴ رسته شغلی را از امهال ۹ ماهه ۲۰ درصد سهم کارفرما برایشان پیش بینی کرده ایم. یعنی در واقع ما بیش از هزار تا هزار و پانصد هزار میلیارد تومان منابع درآمدمان را به اسفند ۹۹ امهال داده ایم، یعنی ۹ ماه امهال شده برای ۲۰ درصد کارفرما؛ مهم تر از همه اینکه به افرادی که از خرداد به بعد بیکار شده اند توانسته ایم مقرره بیکاری را طبق قانون بیکاری پرداخت نماییم یعنی حقوق کامل افراد به آنها پرداخت می شود.
وی اضافه کرد: پروسه بیمه بیکاری باید بطور کامل الکترونیکی و غیر حضوری شود و از جانب دیگر قانون بیکاری ما فقط برای مشمولان قانون کار تدارک دیده شده، وقتی با یک بحران مواجه می شویم قانون ظرفیت اجرا ندارد بدین سبب هم اکنون ۱۴ میلیون بیمه شده داریم که ۷ میلیون آنها شامل بیمه بیکاری نمی شوند از این جهت قانون باید اصلاح گردد.
ابراهیم درستی نایب رییس اتاق اصناف تهران هم با انتقاد از روند کند بیمه بیکاری و تسهیلات حمایتی، خواهان تسریع در پرداخت حمایت های کرونایی و کاهش بهره بانکی تسهیلات شد.


منبع:

1399/08/07
12:20:29
5.0 / 5
1670
تگهای خبر: اشتغال , اصناف , اقتصاد , بانك
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است