از سوی وزارت كار؛

گزارش بررسی مقایسه ای فاكتورهای اقتصادی استانها منتشر گردید

گزارش بررسی مقایسه ای فاكتورهای اقتصادی استانها منتشر گردید وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، بررسی مقایسه ای فاكتورهای اقتصادی استانها را در قالب گزارشی تحقیقی-تحلیلی منتشر نمود.به گزارش کار و درآمد به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت امور اقتصادی وزارتخانه با هدف بررسی مؤلفه های کلان اقتصادی استانها، سنجش وضعیت اشتغال استان و درهم تنیدگی آن با فاکتورهای کلان اقتصادی و همین طور شناسایی موانع و مشکلات استانها در کاهش نرخ بیکاری، گزارشی را تدوین کرده است.
تعیین نقش شاخص هایی که در حیطه فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و در وضعیت اشتغال استانها نقش آفرین هستند یکی دیگر از اهداف این تحقیق است.
این گزارش در سه بخش؛ ارزیابی استانها برمبنای «درآمد سرانه، نرخ بیکاری و فاکتورهای تدقیق کننده»، «تبیین و علت یابی وضعیت مؤلفه های کلان اقتصادی» و «تسهیلات طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی و عشایر» تدوین شده است.
در این تحلیل ابتدا شاخص نرخ بیکاری به همراه درآمد سرانه بدون نفت بعنوان اصلی ترین مؤلفه های کلان اقتصادی و بازار کار آورده شده و سپس تصویر هر استان بر اساس این دو شاخص، با کمک سایر فاکتورهای بازار کار تشریح شده است.
در این گزارش شاخص «مرکب محیط عمومی کسب و کار» است که خود از ۲۸ معیار به دست می آید، شاخص «امنیت سرمایه گذاری» که توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با همکاری منتخبی از اساتید و صاحبنظران محاسبه می شود و دربردارنده ۲۱ مؤلفه پیمایشی و ۱۷ مؤلفه آماری است و شاخص «نسبت تسهیلات به سپرده» که این نسبت به صورتی وضعیت تامین مالی بخش تولید، توسط شبکه بانکی را نشان می دهد، بررسی شده است.
یکی از اقداماتی که دولت با محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جهت بهبود مؤلفه های کلان اقتصادی انجام می دهد، تسهیلاتی است که تحت عنوان اشتغال فراگیر برای کاهش نرخ بیکاری اعطا می شود. نسبت جذب این تسهیلات در استانها و تداوم آن باتوجه به شرایط استانها همچون موارد دیگری است که این نوشتار بر آنها تمرکز دارد.
جداول و نمودارهای تسهیلات دریافتی به تفکیک هر استان در این گزارش وجود داد.
نتایج این گزارش شأن می دهد که درآمد سرانه با هر دو شاخص محیط عمومی کسب وکار (محدودیت های و موانع کسب و کار) و فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از ۸۵.۰، رابطه عکس دارد. به این معنا که کاهش فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از ۸۵.۰ و کاهش شاخص محیط کسب وکار (کاهش شاخص کسب وکار به مفهوم بهتر شدن فضای کسب وکار است) به افزایش درآمد سرانه منجر می شود.
این گزارش می افزاید، هر چه فضای کسب وکار مساعدتر باشد، ارزش افزوده تولیدی بیشتر بوده و در نتیجه درآمد سرانه افزایش می یابد. همچنین، هر چه نسبت تسهیلات به سپرده به ۸۵ درصد نزدیکتر باشد، به مفهوم همراهی شبکه بانکی از بخش تولید در استان بوده و به افزایش درآمد سرانه استان کمک می نماید.
برای مشاهده متن کامل به اینجا مراجعه کنید.

1399/08/19
15:12:10
5.0 / 5
1368
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است