امیدواری برای كاهش هزینه های تولید مسكن

امیدواری برای كاهش هزینه های تولید مسكن احتمال ثبات نرخ ارز، فعالان حوزه ساخت و ساز را به تثبیت قیمت تمام شده مسكن امیدوار كرده و حتی برمبنای قول وزیر صمت، قیمت هر كیلوگرم فولاد از 12 هزار تومان به 9هزار تومان كاهش خواهد یافت.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، رزم حسینی، وزیر صنعت معدن و تجارت وعده داده طی مدت ۱۰ روز آینده قیمت هر کیلوگرم فولاد به زیر ۹ هزار تومان برسد. این خبر را نیکزاد نایب رئیس مجلس اعلام نموده و گفته است: همانطور که قبل از این وزیر توانست قیمت فولاد را از ۱۷ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان برساند بدین سبب ما به عملیاتی شدن این قول خوشبین هستیم.
از جانب دیگر احیانا قیمت سیمان در محدوده فعلی پاکتی ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان ثابت خواهد ماند. ۱۷مهرماه به علت افزایش قیمت کیسه های پروپیلن قیمت سیمان ۱۵ درصد افزایش پیدا کرد و به حدود ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان رسید. همین موضوع سبب بهم ریختگی بازار شده بود که الان حل شده و مسئولان امیدوارند نرخها در همین اعداد باقی بماند.
اواسط مهرماه، افزایش تدریجی قیمت مصالح ساختمانی، نگرانی سازندگان را از عمیق تر شدن رکود ساخت و ساز به دنبال داشت. سازندگان مدعی بودند که بازار آهن آلات، رانتی و انحصاری شده و نرخها در ایران از کشورهای حوزه خلیج فارس هم بالاتر رفته است. مضافا اینکه تهیه آهن آلات و فولاد کار آسانی نیست و سازندگانی که دستشان زیر سنگ است می گفتند که فروشندگان دائما دبه می کنند.
بنابراین محاسبه قیمت تمام شده هر متر مربع واحد مسکونی چندان آسان نیست. البته برخی سازندگان عنوان می کنند که قیمت تمام شده ساخت به بالای ۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و معین نیست دولت چگونه می تواند مسکن ملی را با قیمت متری ۲.۷ میلیون تومان به دست متقاضیان برساند.
قیمت میلگرد از کیلویی ۴۲۰۰ تومان در اواخر سال قبل در اواسط مهرماه به حدود ۱۴ هزار تومان و الان با مقاری کاهش به ۱۲ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است. قیمت سیم و کابل هم با افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی روبه رو شده و موتور آسانسور رشد ۴۰ درصدی را نشان داد. با نوسانات نرخ دلار، قیمت مصالح هم روز به روز در حال تغییر بود.
فعالان صنعت ساختمان می گویند که بهمن ماه سال قبل تا اختتام مرحله سفت کاری یک واحد مسکونی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تمام می شد اما الان فقط هزینه خرید و حمل میلگرد تا پای کارگاه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آب می خورد.
باتوجه به چشم انداز مثبت شرایط بین المللی کشور و امیدواری برای کاهش یا ثبات نرخ ارز، تثبیت نرخ مصالح ساختمانی می تواند انگیزه ساخت و ساز را افزایش دهد. مطابق آمار تعداد پروانه های ساختمانی صادره شهر تهران در شش ماهه نخست سال جاری ۱۴ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.1399/08/22
21:28:07
5.0 / 5
1420
تگهای خبر: تولید , صنعت , فروش , كارگاه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است