گزارش كار و درآمد؛

كلاف سردرگم نیشكر هفت تپه

كلاف سردرگم نیشكر هفت تپه كار و درآمد: شركت نیشكر هفت تپه همچنان درگیر حواشی است و كارگران باوجوداینكه مدتی دست از اعتصاب كشید بودند اما مجدداً به سبب مطالبه برخی خواسته هایشان به كف خیابان آمدند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با ۲۴ هزار هکتار گستره زمین های کشاورزی و کارخانه و حدود پنج هزار و ۵۰۰ نیروی رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در ۱۵ کیلومتری شهرستان شوش در شمال استان خوزستان واقع است.
کارگران شرکت نیشکر هفت تپه مدتی قبل پس از ماه ها اعتصاب و اعتراض به وعده ها، با به روز شدن پرداخت حقوق ها و همین طور خلع ید مالک فعلی که طی روند خصوصی سازی شرکت، مالک آن شده بود به سر کار برگشتند.
همه شرایط در حال رسیدن به نقطه مناسب بود چونکه نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با وعده خلع ید مالک فعلی و به روز شدن حقوق ها، کارگران را به آرامش و آغاز مجدد تولید در شرکت دعوت کرده بودند ولی دو موضوع باردیگر کارگران را به کف خیابان کشاند. اولی بازداشت چهار کارگر این شرکت و دومین موضوع تعلیق یا اخراج یا عدم امکان ورود ۱۵ کارگر به داخل شرکت بود.
بعدازاین موضوع کارگران باردیگر راه مطالبه گری را در کف خیابان دیدند و موضوع اعتصاب آنها باردیگر دستمایه جریان سازی شبکه های معاند نظام شد. در این میان سه نماینده تهران که همیشه پیگیر حل مشکل کارگران بودند، انگشت بهتان را به سمت استاندار خوزستان رفتند.
علت بازداشت کارگران چه بود؟
دادستان شوش ۱۳ آبان ماه امسال با تأیید خبر بازداشت برخی از کارگران نیشکر هفت تپه، اظهار داشت: با پیگیری های دستگاه قضائی استان خوزستان، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه حقوق خودرا تا مردادماه دریافت نمودند و مابقی حقوق آنان با پیگیری های صورت گرفته به تدریج پرداخت می شود.
مصطفی نظری درباب علت بازداشت برخی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه هم اضافه کرد: چند روز پیش تعدادی افراد سودجو و فرصت طلب با راه اندازی تجمعات کارگری و ایجاد هیاهو جلوی در کارخانه و جلوگیری از ورود مدیر اجرائی کارخانه، موجب ایجاد ناآرامی و اغتشاش شدند که با دستور قضائی قاضی کشیک بازداشت شدند پس باتوجه به عدم توانایی ارائه وثیقه در نظر گرفته شده، هنوز در بازداشت به سر می برند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شوش در ادامه اظهار نمود: باتوجه به فصل تولید و بهره برداری کارخانه و منویات مقام معظم رهبری که امسال را سال جهش تولید نام گذاری کرده اند و همین طور تأکیدات رئیس قوه قضائیه درباب پشتیبانی از تولید ملی، با هرگونه ایجاد ناامنی و ممانعت از تولید، برخورد قانونی مناسب می شود.
نظری اشاره کرد: حقوق و دستمزد شهریورماه کارگران آماده شده و به زودی پرداخت می شود و تا آخر سال پرداخت حقوق ها مستمراً و به روز انجام می شود پس کارگران شریف شرکت نیشکر هفت تپه ازاین جهت دغدغه ای نداشته باشند.
بعدازاینکه کارگران بازداشتی، آزاد شدند موضوع دیگری بر حواشی شرکت نیشکر هفت تپه اضافه گردید و آن هم راه ندادن ۱۵ کارگر از طرف مالکان شرکت بود که این مساله با اعتراض از طرف کارگران و نمایندگان مجلس مواجه گردید.
انگشت بهتان به سمت استاندار
سید نظام موسوی، نماینده تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پیامی در شبکه اجتماعی خود نوشت: «اکنون که ‎خلع ید مالک فاقد اهلیت شرکت ‎هفت تپه به مراحل نهایی نزدیک شده، استاندار خوزستان با امنیتی کردن فضا درصدد مانع تراشی در این راه است. امروز ۱۵ کارگر برخلاف قانون به دستور استاندار اخراج شدند».
موسوی در ادامه پیام خود خطاب به غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نوشته است: «با این اقدامات غیرقانونی فقط پرونده تحقیق و تفحص را سنگین تر می کنید».
احمد نادری، نماینده تهران نیز در پیامی در شبکه اجتماعی خود نوشت: «چند ساعتی از آزادی چهار کارگر ‎هفت تپه نگذشته که مالک متخلف و فاسد شرکت با همدستی بعضی از مقامات استان، ۱۵ نفر کارگر را به صورت غیرقانونی اخراج کرده است».

نادری نیز انگشت بهتان خودرا به سمت استاندار خوزستان نشانه رفته و نوشته است: «پرونده خودرا سنگین تر از اینکه هست نکنید. شک نکنید مجلس کوتاه نخواهد آمد».
دستور وزیر
انتشار خبر اخراج کارگران که بازتاب فراوانی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از معاون حوزه تخصصی خود خواست موضوع اخراج کارگران هفت تپه را هر چه سریع تر پیگیری و رسیدگی کند.
حاتم شاکرمی، معاون روابط کار دراین زمینه اظهار داشت: ۱۵ نفر از کارگران هفت تپه به سبب پرداخت نشدن اضافه کار خود در ماه گذشته، بدون مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به مدیریت مستقر در شرکت اعتراض کرده اند که اخراج آنها را به همراه داشته است.
شاکرمی اضافه کرد: باتوجه به این مساله و دستور ویژه وزیر، مقرر شد با پیگیری های صورت گرفته تا ۲۴ ساعت توافق میان کارگران و کارفرما حاصل شود. در غیر این صورت با شکایت کارگران تا ۴۸ ساعت آینده، رسیدگی به موضوع خارج از نوبت و بطور ویژه در دستور کار مراجع حل اختلاف کار استان قرار خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: البته کارفرما شکایتی را به اداره کار استان تسلیم کرده است که همین مورد می تواند مبنای ورود مراجع رسیدگی وزارت کار به موضوع شود.
حضور باردیگر نماینده ولی فقیه
به دنبال شدت یافتن اعتراض ها این دفعه هم همانند همیشه نماینده ولی فقیه در استان خوزستان خودرا به هفت تپه رساند و در جمع کارگران هفت تپه از پیگیری مطالبات آنها تا رسیدن به نقطه مطلوب آگاهی داد ولی به کارگران تصریح کرد که اعتراضات به شکلی نباشد که موجب شادی ضدانقلاب شود.
حجت الاسلام سید عبدالنبی موسوی فرد روز یکشنبه با حضور در جمع کارگران هفت تپه در مقابل این شرکت با اشاره به دغدغه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه درباب اخراج ۱۵ کارگر این شرکت اظهار داشت: این کارگران می توانند از فردا با دادن تعهد مانند سایر کارگران به شرکت مراجعه کنند و مشغول کار شوند.
وی با اعلان اینکه دشمن از رفع نشدن چالش های هفت تپه خوشحال است، افزود: مدل مطالبه گری نباید به شکلی باشد که دشمن از آن سوءاستفاده کند. همیشه آماده شنیدن مطالبات کارگران و پیگیری برای رفع آن ها هستیم.
امام جمعه اهواز با تاکید بر اینکه خلع ید مالک هفت تپه از این شرکت قطعی است ولی باید چرخه قانونی آن طی شود، اظهار داشت: مدیرعامل جدید توسط دادستان کل کشور معرفی شده که با وی همکاری نشد؛ اگر مقرر است مشکلات حل شوند باید همکاری لازم بین کارگران و مدیر جدید صورت گیرد.

وی با اعلان اینکه مشکلات هفت تپه تا حدی رفع شده است و حقوق کارگران با سرمایه مدیرعامل قبل پرداخت می شود، اضافه کرد: کارگران باید در فصل برداشت مشغول به کار شوند چونکه شرکت های نیشکر آغاز به برداشت کرده اند.
نماینده ولی فقیه در خوزستان اظهار نمود: اگر محصول هفت تپه زمین بماند کیفیت نخواهد داشت و در وضعیت سخت تحریم مشکلات شرکت بیشتر می شوند.
وی اضافه کرد: رئیس قوه قضائیه از سال قبل حدود یک هزار کارخانه تعطیل یا نیمه تعطیل را در سطح کشور شناسایی کرده تا طبق دستور مقام معظم رهبری نسبت به رفع موانع تولید آنها اقدام گردد.
مطالبه کارگران به دستگاه قضائی و مقام معظم رهبری منتقل می شود ولی کارگران نیز باید به یک نفر اعتماد کنند و همکاری لازم را دراین زمینه داشته باشند حجت الاسلام موسوی فرد بیان کرد: اگر هفت تپه رونق یابد کشور رونق می یابد البته کارگران در اولویت هستند و باید به مطالبات آنها نیز پرداخته شود.
وی با اشاره به دستاوردهای نظام اضافه کرد: همیشه عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری موفقیت های زیادی بهمراه داشته است که می توان به کسب رتبه نخست منطقه در حوزه دفاعی و رتبه های بالای علمی اشاره نمود.
امام جمعه اهواز با تاکید بر اینکه باید پیش از محاکمه جوانان هفت تپه، افراد نالایقی که سبب این مشکلات شده اند را محاکمه کرد، گفت: مطالبه کارگران به دستگاه قضائی و مقام معظم رهبری منتقل می شود ولی کارگران نیز باید به یک نفر اعتماد کنند و همکاری لازم را دراین زمینه داشته باشند.
خلع ید باید انجام شود
در همین زمینه سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خلع ید و تعیین جایگزین مدیریت فعلی شرکت هفت تپه -که تخلفات مختلفی نیز داشتند- تا اختتام آبان ماه صورت می پذیرد.
علی خضریان بعد از برگزاری نشست بررسی مشکلات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، اظهار داشت: پس از رسیدگی به موضوع کشت و به ثمر رسیدن موضوع پرداخت حقوق و دستمزدها کارگران شرکت هفت تپه، برای اولین بار تمامی دستگاه های نظارتی و امنیتی شامل سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد پذیرفتند تا اختتام آبان ماه خلع ید مدیریت فعلی انجام و جایگزین تعیین شود تا وضعیت هفت تپه از شرایط نامساعدی -که از سال ۹۴ گرفتار آن شده- بیرون رود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مقرر شد؛ سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد به صورت هفتگی گزارش اقدامات انجام شده در امتداد خلع ید را به مجلس عرضه نماید تا این مهم در زمان مقرر رقم خورد.
وی درباره شرایط انتخاب مالکان آتی این شرکت، توضیح داد: ازآنجاکه اداره این شرکت به تامین اعتبار مالی نیاز دارد باید بررسی شود؛ کدام یک از دستگاه های داوطلب برای تصدی بر آن، چنین توانی دارند و دقیقاً بنا بر این یک و نیم ماه برای تغییر متصدی زمان گذاشته شده است چونکه اگر این شرکت به دست یک بخش دولتی یا خصوصی داده شود -که توان تامین نیاز مالی شرکت را ندارد- مشکلی حل نخواهد شد.
فسخ قرارداد تصمیم قطعی دیوان محاسبات است
واگذاری هفت تپه که از سال ۹۴ صورت گرفت از سال ۹۴ با ۲۵ درصد کاهش قیمت رخ داد ولی اصلی ترین ایراد به این واگذاری نظارت بعد از واگذاری است که اهلیت خریدار برای دیوان محاسبات ثابت نشده است رئیس دیوان محاسبات نیز دراین زمینه درباره آخرین بررسی های دیوان محاسبات در زمینه پرونده هفت تپه، عنوان کرد: وظیفه ذاتی دیوان محاسبات نظارت دقیق بر عملکرد بودجه است. یکی از سرفصل های بودجه درآمدهای دولت بوده که فروش دارایی ها نیز زیرمجموعه آنست. واگذاری ها برمبنای اصل ۴۴ قانون اساسی در همین راستا است و واگذاری هفت تپه نیز بر همین مبنا بوده است.
بذرپاش افزود: واگذاری هفت تپه که از سال ۹۴ صورت گرفت از سال ۹۴ با ۲۵ درصد کاهش قیمت رخ داد ولی اصلی ترین ایراد به این واگذاری نظارت بعد از واگذاری است که اهلیت خریدار برای دیوان محاسبات ثابت نشده است.
وی دیگر ایراد در واگذاری هفت تپه را قیمت پایه واگذاری برشمرد و اظهار داشت: همین طور پایبند نبودن خریداران به تعهدات بعد از خرید نیز یکی دیگر از واگذاری هفت تپه است پس بنا بر این بعد از تحقیق و تفحص اعلام کردیم که فسخ قرارداد باید صورت گیرد و این تصمیم، تصمیم قطعی دیوان محاسبات است که به وزارت اقتصاد اعلام شده است.
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، حالا همه دستگاه های مرتبط به موضع نیشکر هفت تپه متفق القول بر خلع ید مالک فعلی شرکت و سپردن اداره امور به دست شرکتی توانمند تاکید دارند ولی بنظر می رسد در این میان هستند افراد و دستگاه هایی که تمایل به تحقق این امر ندارند.


منبع:

1399/08/23
18:41:28
5.0 / 5
1368
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , حقوق , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است