سایه محو مالیات بر بازار مسكن

سایه محو مالیات بر بازار مسكن اثرگذاری طرح مالیات بر خانه های خالی باتوجه به آنكه هنوز قانونی دراین زمینه وجود ندارد در حد هیجان كوتاه مدت بود؛ برای اینكه از بهمن ماه پارینه كه سامانه املاك و اسكان رونمایی شده و حتی از اواخر تابستان كه نخستین پیامكها به مالكان بیش از یك واحد ارسال شده هم قیمت رشد داشته و هم معاملات كاهش یافته است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مالیات خانه های خالی باتوجه به آنکه هنوز قانون آن به تصویب نرسیده حالت اجرائی به خود نگرفته است. البته وزارت راه و شهرسازی از چند ماه قبل برای اجرائی شدن این طرح دست به کار شده و روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پیامک به دارندگان بیش از یک واحد مسکونی ارسال کرده است.
با آنکه روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید طرح مالیات بر خانه های خالی هنوز به تصویب نرسیده است. هرچند اواخر شهریورماه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از ارسال ۱۰۹ هزار پیامک به مالکان خانه های خالی برای تعیین تکلیف این واحدها آگاهی داد. صاحبان این واحدها می بایست وضعیت سکونت خانه خودرا مشخص و در صورت اشتباه بودن پیامک، اعتراض خودرا با ویرایش اطلاعات در سامانه املاک واسکان به ثبت برسانند.
با وجود آنکه ۱۰۹ هزار واحد شناسایی شده تناسبی با ۲.۶میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه طبق آمار ۱۳۹۵ ندارد، بنظر می رسد همان اوایل به لحاظ روانی در بازار مسکن موثر بود و موجب شد برخی مالکان خانه های خالی، واحدهای خودرا در قالب فروش یا اجاره به بازار عرضه کنند.
محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته که بعد از بحث مصمم شدن اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، عرضه مسکن ۳۰ درصد افزایش یافته است که از آمار اتحادیه مشاوران املاک قابل مشاهده می باشد.
با آنکه اثرگذاری کوتاه مدت و هیجانی مالیات بر خانه های خالی بر افزایش عرضه ملک در بازار را نمی توان با صراحت نفی کرد، آمار ماه های اخیر نشان دهنده روند کاهشی معاملات ملک بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی معاملات مسکن شهر تهران در مردادماه ۹۱۰۰ فقره بوده که در شهریورماه به ۸۴۰۰ و در مهرماه به ۸۷۰۰ واحد رسیده است. قیمتها نیز به ترتیب در هر ماه ۱۰.۵، ۵ و ۱۰ درصد افزایش یافت و به میانگین ۲۶.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید. به بیان دیگر قیمت مسکن در تهران طی سه ماه ۲۵ درصد رشد کرد.
البته از حدود سه هفته قبل تحت تاثیر اتفاقات سیاسی، تمایل برای فروش مسکن افزایش و خرید کاهش یافته است؛ بطوریکه بازار مسکن در تهران و شهرهای اطراف آن در حالت رکود قرار دارد.
به هر ترتیب باتوجه به وجود ۲.۶ میلیون مسکن خالی در کشور که ۴۹۰ هزار واحد آن در استان تهران قرار دارد، اجرای کامل قانون مالیات بر خانه های خالی می تواند منجر به ورود این واحدها به بازار مصرف و ایجاد تعادل نسبی در بازار مسکن شود؛ هرچند بررسی ها نشان میدهد عمده واحدهای خالی از نوع بزرگ متراژ، لوکس و نیمه لوکس است و اقشار پایین و حتی متوسط توانایی خرید آنرا ندارند.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح مالیات بر خانه های خالی بعد از تصویب مجلس و ارسال به شورای نگهبان با ۱۶ ایراد مواجه گردید، باردیگر به شورا ارسال و هنوز به مجلس عودت داده نشده است. با این وجود تا کنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای ستاندن مالیات از جانب وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است. بعد از ایرادات شورای نگهبان و برمبنای آخرین اصلاح صورت گرفته توسط مجلس شورای اسلامی در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (۷) ماده ۱۶۹ مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد بعنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره (۱۱) ماده ۵۳ این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.1399/09/03
22:44:28
5.0 / 5
1341
تگهای خبر: اتحادیه , بانك , درآمد , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است