چرا باید كله كوه خانه بسازیم؟

چرا باید كله كوه خانه بسازیم؟ به گزارش كار و درآمد رئیس كانون شورای اسلامی كار البرز با اعلان اینكه اساسنامه مسكن در تمام كشورها مشخص است و افزایش عجیب وغریب قیمت مسكن تنها در كشور ما دیده می شود، اظهار داشت: اگر قرار بود با افزایش عرضه مسكن، قیمت خانه پایین بیاید و كارگران و كارمندان خانه دار شوند، پدیده وجود خانه های خالی از سكنه در تهران و كلان شهرها را شاهد نبودیم.علی اصلانی ـ در گفت و گو با ایسنا درباره ورود گروههای کارگری و اقشار کم درآمد به عرصه ساخت مسکن ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: اگر به دنبال ساختن مسکن اجتماعی هستیم و می خواهیم آحاد جامعه خانه دار شوند باید زیربنای ساخت مسکن را اصلاح نماییم و زمین رایگان و وام ارزان بدهیم تا مردم از عهده ساخت مسکن برآیند.

زمین رایگان را جایی ندهیم که آباد شدنش سالها طول بکشد

وی در پاسخ به این پرسش که اگر زمین رایگان اختصاص پیدا کند، گروههای کارگری و کارمندی قادر به ساخت مسکن خواهند بود؟ اظهار داشت: زمین در جایی باید اختصاص داده شود که امکانات اولیه جهت زندگی در آن وجود داشته باشد چرا باید کله کوه خانه سازی نماییم یا جایی که فاقد جاده و آب و گاز و برق است زمین بدهیم که سالها طول بکشد تا آباد شود؟

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز اشاره کرد: هم اکنون زمینهای اوقافی و زمینهای بسیاری در اختیار دستگاههای دولتی است که می توان آنها را به شکل ۹۹ ساله واگذار و کارگران را بوسیله تشکیل تعاونی های مسکن و اختصاص وام ارزان خانه دار کرد.

اصلانی با اشاره به اصل ۳۱ قانون اساسی اشاره کرد: برابر قانون، تامین مسکن آحاد جامعه همچون کارگران و روستاییان برعهده دولت می باشد و در قانون کار هم پیش بینی شده که کارفرمایان می توانند برای کارگران خود مسکن بسازند اما دولتها به تدریج ساخت مسکن را از حیطه خود خارج کردند و در اختیار انبوه سازان گذاشتند ولی با این کار مشکل مسکن طبقات ضعیف و کم درآمد جامعه و کارگران حل نشد.

کارگران پول ساخت و خرید خانه را ندارند

وی با اعلان اینکه ساخت خانه پول می خواهد و کارگران با حقوق ناچیز قادر به ساخت و ساز نیستند، افزود: هیچ کارگری نمی تواند با دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حتی در حاشیه شهرها خانه بخرد چه برسد به اینکه خانه بسازد. اجاره بهایی که کارگران می پردازند بیش از نصف حقوق و دریافتی آنها را شامل می شود و در خیلی از مواقع از عهده تامین هزینه های زندگی بر نمی آیند.

این مقام مسئول کارگری درعین حال از ارسال فرم های تامین مسکن توسط ادارات کل کار سراسر کشور به کارخانه ها آگاهی داد و اظهار داشت: بوسیله وزارت کار فرم هایی به ادارات کار استانها ارسال شده تا آنرا برای توزیع بین کارگران در اختیار کارخانه ها بگذارند و کارگران فاقد مسکن ثبت نام کنند.

اساسنامه مسکن در همه کشورها مشخص است

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز درباره افزایش عرضه مسکن و تاثیر آن بر کاهش قیمت خانه، اظهار داشت: زمانی افزایش عرضه، تقاضای بازار را پاسخ می داد ولی در وضعیت حاضر هرچه عرضه مسکن بیشتر شود کمکی به کاهش قیمت نمی نماید. اگر قرار بود این اتفاق بیفتد وجود چند میلیون خانه خالی از سکنه در تهران و کلان شهرها را شاهد نبودیم.

اصلانی با اعلان اینکه در تمام کشورها اساسنامه مسکن مشخص است، اظهار داشت: معتقدم افزایش عجیب وغریب قیمت مسکن تنها در کشور ما دیده می شود پس پیشنهاد می شود برای حل مشکل مسکن در کشور، شرایط ساخت و تامین مسکن در کشورهای دیگر مورد مطالعه و مقایسه قرار گیرد.

منبع:

1399/09/07
23:53:15
5.0 / 5
1355
تگهای خبر: تعاونی , جامعه , حقوق , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است