مركز پژوهش های مجلس:

نرخ بیكاری واقعی بهار سال جاری ۲۴ درصد و ۲ و نیم برابر آمار رسمی بود

نرخ بیكاری واقعی بهار سال جاری ۲۴ درصد و ۲ و نیم برابر آمار رسمی بود مركز پژوهش های مجلس اعلام نمود: نرخ بیكاری واقعی بهار سال جاری تحت تأثیر انتشار كرونا برابر با ۲۴ درصد و ۲.۵ برابر نرخ بیكاری اعلامی مركز آمار ایران است.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان «تحلیل شاخصهای بازار کار در فصل بهار ۱۳۹۹» به بررسی وضعیت بازار کار ایران در بهار ۱۳۹۹ پرداخت.
این گزارش نشان دهنده کاهش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری در بهار سال جاری نسبت به بهار ۱۳۹۸ است؛ اما با عنایت به این که در این فصل، جمعیت غیرفعال افزایش قابل توجهی داشته است، بنابراین کاهش نرخ بیکاری به علت کاهش نرخ مشارکت بوده است و بهبود این شاخص نمی تواند بهبود وضعیت بازار کار را نشان دهد.
درواقع در چنین شرایطی نرخ بیکاری شاخصی کاملاً گمراه کننده برای تحلیل آثار شیوع کرونا بر بازار کار است.

نتایج بررسی ها در گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان داده است از آنجایی که در ایران شاغلین مزد و حقوق بگیر درصد کمی از کل شاغلین را می سازند و عمده شاغلین به صورت کارکن مستقل فعالیت می نمایند، تاثیر شیوع کرونا بر بازار کار هم به جای آنکه در افزایش نرخ بیکاری قابل مشاهده باشد، در افزایش جمعیت غیرفعال و کاهش نرخ مشارکت نمایان شده است. نتایج محاسبات نشان داده است در صورتیکه افراد شاغل و بیکار اضافه شده به جمعیت غیرفعال همچنان در بازار کار باقی می ماندند، نرخ بیکاری در بهار ۱۳۹۹ به جای ۹.۸ درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به ۲۴ درصد می رسید.

بر طبق این گزارش هم اکنون دولت دو سیاست پرداخت تسهیلات بانکی و بیمه بیکاری را جهت مقابله با بحران بیکاری ناشی از بیماری کرونا مصوب و اجرا نموده است.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس بر مبنای بررسی مستندات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درمورد عملکرد دو سیاست مذکور نشان داده است که از سیاست پرداخت بیمه بیکاری به نسبت پرداخت تسهیلات، استقبال بیشتری شده است، چونکه دولت با عدم تعریف و لحاظ مکانیسم های تشویقی حفظ و صیانت از شاغلین برای بنگاه های اقتصادی، سیاست پرداخت بیمه بیکاری را در مقابل سیاست پرداخت تسهیلات قرار داده است و به جای اینکه این دو سیاست مکمل یکدیگر باشند جانشین هم شده اند.
ضمن آنکه همینطور علیرغم هدف حمایتی این دو سیاست، مناطق و استان های محروم به نسبت سایر استان ها، بهره مندی کمتری داشته اند. یکی از مهم ترین علل این امر بالا بودن سهم اشتغال غیررسمی در استان های محروم کشور است که در صورت ادامه این شرایط و عدم توجه در این خصوص، در آینده محرومیت این استان ها بیشتر و عمیق تر خواهد شد.

1399/09/10
16:33:10
5.0 / 5
1183
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است