كارگران سه ساله خانه دار می شوند!

كارگران سه ساله خانه دار می شوند! به دنبال امضای تفاهم نامه سه جانبه میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران ایران، ساخت 10 هزار واحد مسکونی برای کارگران در شهرهای جدید کلید خورد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، به سبب تفاهم نامه ای که سال قبل میان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید، قرار شد ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان در دستور کار قرار گیرد و تمهیدات لازم در این خصوص پیش بینی شود.

در این راستا بتازگی تفاهم نامه سه جانبه ای میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه اسکان منعقد شده که برمبنای آن، اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران (اسکان) مدیریت ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی را برعهده گرفته که ۱۰ هزار واحد آن حداکثر ظرف مدت ۳۶ ماه در ۱۲ شهر جدید راه اندازی خواهد شد و کارگران شهرهای جدید در استان های آذربایجان شرقی، البرز، اصفهان، بوشهر، تهران، سمنان، خراسان رضوی، فارس، مرکزی و سیستان و بلوچستان از اجرای این تفاهم نامه بهره مند خواهند شد.

آنطور که صادقی فر ـ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ می گوید با امضای این تفاهم نامه سه جانبه نخستین قرارداد اجرای طرح اقدام مسکن ملی ویژه مشمولان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی با هدف ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید شروع می شود.

او می گوید: آن دسته از مشمولین که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام و بعد از تأیید و احراز شرایط، آورده اولیه خودرا واریز کرده باشند در اولویت واگذاری هستند و در فاز بعد، تعاونی های مسکن واحدهای تولیدی و صنعتی در اولویت قرار می گیرند.

معاون وزیر کار ابراز امیدواری کرده باتوجه به سرعت عمل اتحادیه اسکان و همکاری مطلوب شرکت عمران شهرهای جدید در شناسایی زمین با ستاندن مجوزهای لازم طی هفته های آتی عملیات ساخت واحدهای مسکونی برای کارگران آغاز شود.

در طرح راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگری که تفاهم نامه آن دی ماه سال قبل به امضا رسید، وزارت راه و شهرسازی متعهد شده در حوزه مسکن کارگری نسبت به تجهیز منابع و زمین اقدام نماید. وزارت کار نیز بوسیله سازمانهای زیرمجموعه و منابع بانک های عاملی که در اختیار دارد به تامین مالی و آورده متقاضیان کمک خواهدنمود.در حال حاضر ظرفیت های قانونی بسیاری برای تامین مسکن کارگران وجود دارد. فعالان کارگری معتقدند در ماده ۱۴۹ قانون کار برای تامین مسکن کارگران تکالیفی بر عهده جامعه کارفرمایی گذاشته شده است که می توان با استناد به این ماده قانونی، از ظرفیت شهرکهای صنعتی بهره برد و کارفرمایان را برای تامین زمین و مسکن کارگران مشارکت داد.

محمد جعفر کبیری ـ معاون امور تعاون وزارت کار در گفت و گو با ایسنا، از اختصاص خط اعتباری ۷۵۰۰ میلیارد تومانی به ۷۵ هزار تعاونی مسکن با اولویت تعاونی های مسکن کارگری آگاهی داده و می گوید: بانک توسعه تعاون این تسهیلات را با اولویت مسکن کارگری اختصاص داده و به طور متوسط به ازای هر واحد مسکونی ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پیش بینی شده است. مدت بازپرداخت تسهیلات مذکور ۱۰ ساله بوده که با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار در اختیار افراد قرار داده می شود.

کارگران مشمول می توانند هم در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی های مسکن درآیند. به سبب این طرح زمین در اختیار تعاونی های مسکن کارگری قرار می گیرد و از زمینهای جوار شهرکهای صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می شود.

وی درباره نحوه عضویت کارگران و ثبت نام در این طرح می افزاید: بیشتر کارگران یا عضو تعاونی ها هستند یا تشکل کارگری دارند و می توانند بوسیله آنها برای ثبت نام و عضویت اقدام نمایند ولی چنانچه عضو هیچ تعاونی مسکن یا تشکل کارگری نباشند می توانند درخواست خودرا به کارفرمایان عرضه کنند و یک تعاونی مسکن تشکیل دهند و در نهایت بوسیله سامانه جامع هوشمند بخش تعاون بدون مراجعه حضوری تعاونی خودرا به ثبت برسانند.

کبیری می گوید: کارگران مشمول این طرح می توانند هم در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی های مسکن درآیند. به سبب این طرح زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می گیرد و از زمینهای جوار شهرکهای صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می شود.

واگذاری زمین در طرح اقدام ملی مسکن، به سه شیوه اجاره بلندمدت ۹۹ ساله، فروش اقساطی و واگذاری مشارکتی خواهد بود که با مذاکرات انجام شده و در امتداد تجمیع منابع برای تسهیل در ساخت واحد مسکونی، بهره مندی افراد به شیوه اجاره طولانی مدت ۹۹ ساله خواهد بود. جامعه هدف طرح، کارگران هستند و بر این اساس وزارت کار شناسایی خانوارهای فاقد مسکن را برعهده دارد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، به دنبال امضای تفاهم نامه سه جانبه اخیر و برنامه دولت برای تامین مسکن کارگران و بازنشستگان، عملیات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ویژه مشمولان قانون کار و تامین اجتماعی با تلاش وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی در عرض سه سال آینده اجرا می گردد که گام بزرگی در جهت تسهیل شرایط خانه دار شدن کارگران و راه اندازی واحدهای مسکونی مناسب و ارزان خواهد بود.
1399/09/15
23:27:31
5.0 / 5
1291
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است