دژپسند به رهبر انقلاب نامه نوشت

دژپسند به رهبر انقلاب نامه نوشت کار و درآمد: وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه ای به محضر مقام معظم رهبری اقدامات انجام شده در مورد تسهیل فضای کسب وکار را تشریح نمود.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی اقدامات انجام شده در ارتباط با بهبود و تسهیل فضای کسب وکار را در قالب نامه ای به محضر مقام معظم رهبری ارائه نمود.
در این نامه که در تاریخ ۱۵ آذر ماه ارسال شده، آمده است: قبل از هر سخنی، تشکر خالصانه خود بابت توجه ویژه حضرتعالی به گزارش های در رابطه با حوزه بهبود محیط کسب وکار این وزارتخانه را ابراز می دارد و به استحضار می رساند: بعد از فرمایشات گرانقدرتان در تاریخ هفدهم اردیبهشت ماه سال جاری درباب انجام اقدامات مقتضی برای ارتقا امتیاز و رتبه جمهوری اسلامی ایران در شاخص سهولت انجام کسب وکار بانک جهانی در امتداد تحقق منویات حکیمانه حضرتعالی، اقدامات اجرائی به شرح زیر انجام پذیرفته است.
۱- در تاریخ ۱۰ خرداد ماه سال جاری پنجره واحد فیزیکی شروع کسب وکار در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و با همکاری آن اتاق، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان تامین اجتماعی، روزنامه رسمی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی کشور، افتتاح شد. در این پنجره واحد، عملیات ثبت شرکت، ثبت نام در نظام مالیاتی و انجام امور مالیاتی، تخصیص کد کارگاهی تامین اجتماعی، ثبت آگهی تأسیس در روزنامه رسمی و روزنامه های کثیرالانتشار و تحویل دفاتر پلمپ شده مالیاتی انجام می پذیرد. این خدمات در ابتدا تنها برای تأسیس شرکت های مسئولیت محدود بود که با مصوبه هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار این خدمات به شرکتهای سهامی خاص نیز تسری داده شده و در ادامه، ثبت تغییرات شرکتها و همین طور ثبت علایم تجاری نیز در دستور کار قرار گرفته است که به یاری خداوند تا آخر سال جاری این خدمات نیز به شکل گسترده به فعالین بخش خصوصی ارائه خواهد شد.
براساس آخرین گزارش بانک جهانی، پروسه شروع کسب وکار در شهر تهران، ۷۲.۵ روز به طول می انجامید و موجب افتخار است که اعلام نمایم تا تاریخ ۱۳۹۹/۹/۱۰ تعداد ۷۶۵ شرکت در این پنجره واحد به ثبت رسیده و میانگین زمانی انجام همه این اقدامات برای هر شرکت به کمتر از ۳ روز کاهش پیدا کرده است. البته با برنامه ریزی های صورت گرفته برای انجام اقدامات تکمیلی و بنیادی، به دنبال این هستیم که این زمان به ۱ روز کم شود. با توجه به تجربه موفق کسب شده در تهران، در تاریخ ۱۳۹۹/۵/۵ در ۴ شهر مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز نیز این پنجره های واحد فیزیکی به راه افتاده است که در مجموع در این شهرها نیز تا حالا تقریباً ۲۴۰ شرکت با میانگین زمانی ۳ روز ثبت شده اند. همچون اقداماتی که منجر به این کاهش زمان ارائه خدمات شده است می توان به ایجاد ارتباط الکترونیکی و تعامل بین سازمانی، حذف کد اقتصادی و جایگزینی آن با شناسه ملی و کد ملی اشخاص، تسهیل پروسه ثبت نام نظام مالیاتی و الکترونیکی شدن کامل این پروسه (که منجر به کاهش ۵۵ روزه زمان ارائه خدمات مالیاتی شده است) و همین طور ارائه خدمت مباشرت به صورت تخصصی و رایگان به ارباب رجوع اشاره نمود.
۲- با توجه به تخصصی بودن دعاوی تجاری و تأثیر آن در نماگر اجرای قراردادها از شاخص سهولت انجام کسب وکار بانک جهانی، در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۹ مجتمع قضائی تخصصی دعاوی تجاری با همکاری مشترک قوه قضائیه و این وزارتخانه در شهر تهران به راه افتاده است. بر طبق آخرین گزارش بانک جهانی، رسیدگی به یک دعوای تجاری در تهران ۵۰۵ روز زمان می برد و کیفیت رسیدگی قضائی نیز امتیاز ۵ از ۱۸ را داراست. بعد از افتتاح این مجتمع و با راه اندازی کارگروههای تخصصی حقوق تجاری که در آن صاحب نظران حقوق تجارت، دست اندرکاران قوه قضائیه، متخصصین بهبود محیط کسب وکار و فعالین اقتصادی بخش خصوصی حضور دارند، انتظار می رود نتیجه بررسی های منجر به اقدام این کارگروه های تخصصی، در فاز نخست زمان رسیدگی به پرونده های دعاوی تجاری به ۱۸۰ روز و کیفیت رسیدگی به امتیاز ۷ از ۱۸ برساند.
۳- علاوه بر ۲ مورد فوق الذکر، تدوین لایحه پشتیبانی از سهامداران خرد در این وزارتخانه و ارسال آن بوسیله هیأت محترم دولت به مجلس شورای اسلامی برای تصویب و همین طور انجام اقدامات مقدماتی برای تدوین لایحه وثایق بانکی نیز همچون اقداماتی است که در این خصوص صورت گرفته و همچنان نیز در دست پیگیری است. لازم به ذکر است که برمبنای نحوه ارزیابی بانک جهانی حداقل ۲ سال باید از پیاده سازی و اجرای هر اقدام اصلاحی بگذرد تا در ارزیابی محیط کسب وکار یک کشور لحاظ شود پس اثرات این اقدامات در امتیازدهی و رتبه بندی گزارش های بانک جهانی از ۲ سال آینده مشاهده خواهد شد.
شایان ذکر است در سال قبل علاوه بر این اقدامات، ۸ مورد اقدام اصلاحی اساسی دیگر که مورد تأیید رسمی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران و اتاق اصناف ایران بوده نیز صورت گرفته است که متأسفانه به سبب نگاه سیاسی بانک جهانی، مورد پذیرش آن بانک قرار نگرفته است. لکن آنچه در این میان اهمیت دارد، ارتقا سطح ادراک بهبود محیط کسب وکار در نزد مردم و فعالان بخش خصوصی است که خوشبختانه نظرسنجی های میدانی نشان میدهد این اتفاق مبارک با اقداماتی که شرح آن به محضرتان ارائه شد رخ داده است.
منبع:

1399/09/19
16:47:37
5.0 / 5
1302
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بانك , حقوق
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است