مقام مسئول در مركز آمار:

تابستان سال جاری فقط ۴۱ و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود

تابستان سال جاری فقط ۴۱ و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود مدیرکل جمعیت و نیروی کار مرکز آمار با اشاره به اینکه بازار کار در ایران به شرایط فصلی وابسته است، اظهار داشت: در تابستان سال جاری از ۶۲ میلیون نفر جمعیت سن کار در ایران ۴۱.۸ درصد در بازار کار فعال بود.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، علی اکبر محزون چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی شبکه خبر اضافه کرد: در فصل تابستان سال جاری تنها ۴۱.۸ درصد جمعیت سن کار در کشور در بازار کار خویش را ارائه کردند و عده ای هم به دلایلی خویش را وارد بازار نکردند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که در نرم جهانی باید ۶۰ درصد جمعیت سن کاردر بازار کار فعال شوند.
وی با اشاره به اینکه در تابستان سالجاری در مجموع ۲۳ میلیون و ۵۴۲ هزار در کشور ما شاغل بودند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۴ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر در هفته بیشتر از ۴۴ ساعت کار کردند و ۳۴ درصد هم از این افراد کمتر از ۴۴ ساعت مشغول کار در بازار بودند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه نرخ بیکاری یک شاخص کلان اقتصادی در کشورها به حساب می آید، اظهار داشت: در مقایسه با تابستان سال قبل در فصل تابستان سال جاری شاغلین بازار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کمتر بودند.
محزونی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در تابستان سال جاری ۹.۵ درصد بود، اظهار داشت: این در شرایطی است که عدد متوسط نرخ بیکاری در خیلی از کشورهای جهان بین ۶ تا ۷ درصد است و ۹.۵ درصد عدد کمی نیست.
۷۰ درصد بنگاه ها در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند
یک کارشناس امور اقتصادی در این گفت وگوی تلویزیونی با تحلیل شاخصهای بازار کار ایران در تابستان سال جاری عنوان کرد: ۷۰ درصد بنگاه های تجاری در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند و تحریم ها و شرایط اقتصادی و کرونا سال جاری را به شدت صدمه پذیر کرده است.
فاطمه عزیزخانی اضافه کرد: بررسی ها نشان داده است که ۶۰ درصد شاغلین در ایران غیر رسمی هستند و در استان های مرزی و محروم این رقم به ۷۰ درصد می رسد.
وی با اشاره به اینکه ۳۷ درصد شاغلین در کشور ما به وجود آورنده شغل خود هستند، خاطرنشان کرد: این رقم در استان های مرزی و نقاط محروم کشور بیشتر از ۵۰ درصد است.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: وضعیت بازار کار در ایران خوب نیست و وظیفه مراکز علمی و پژوهشی است نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند تا تصمیم گیرندگان در مورد جمعیت غیر فعال پنهان و کاهش نرخ بیکاری در کشور تصمیم مناسبی بگیرند.

1399/09/29
14:46:38
5.0 / 5
676
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است