یك كارشناس:

بازار مسكن تا شش ماه راكد خواهد بود

بازار مسكن تا شش ماه راكد خواهد بود به گزارش کار و درآمد یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه پس از خروج تقاضای مصرفی، از حدود یک ماه پیش تقاضای سرمایه گذاری هم از بازار ملک خارج شده است اظهار داشت: تا سه ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار می گیرد و قیمتها ثبات نسبی خواهد داشت.


مهدی روانشادنیا در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طی سه سال قبل در عین حال که قیمت مسکن در تهران ۵.۵ برابر شده قدرت خرید مصرف کننده افزایش نداشته است. در سه سال قبل نرخ رشد اقتصادی منفی بوده، درآمد خانوار کاهشی شده و توان مصرف کننده واقعی پایین آمده است. از ماه ها قبل پارامتر تقاضای مصرفی، عاملی برای افزایش قیمت نبوده اما نرخها بالا رفته است.
وی ادامه داد: آنچه طی ماههای اخیر سبب افزایش قیمتها در بازار مسکن شد تقاضای سوداگرانه و سرمایه گذاری بود. البته این گروه با کاهش ارزش پول ملی به دنبال ایجاد یک سپر تورمی بودند. پس از انتخابات آمریکا و با عنایت به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در بازه شش ماهه پیش رو بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی به سر خواهد برد. مصرف کنندگان که از قبل حضور نداشته اند، سرمایه گذاران برای ورود تعلل میکنند.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه احیانا تعداد معاملات در بازه زمانی شش ماهه آینده در مقایسه با میانگین ۱۰ ساله کمتر باشد اظهار داشت: درمورد قیمتها با عنایت به رفتار معمول بازار مسکن وارد دوره ثبات نسبی قیمتی شده ایم که از تورم عمومی جا می ماند. این به معنای کاهش ارزش واقعی قیمت مسکن می باشد. مگر اینکه اتفاق ویژه ای در حوزه ارز بیفتد. اما اگر روند بازار همانند آنچه طی یک ماه اخیر اتفاق افتاده ادامه پیدا کند انتظار داریم تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ شاهد ثبات نسبی قیمتها و کاهش معاملات باشیم.
روانشادنیا ضمن اشاره به کاهش ۱۴ درصدی ساخت و ساز طی نیمه نخست سالجاری نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ اظهار داشت: به علت موانع زیاد محیط کسب و کار صنعت ساختمان همچون طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه های ساختمانی و دست و پاگیر بودن مقررات، به اندازه کافی سرمایه گذاران در این صنعت با ریسک مواجهند. اگر ریسک سیستماتیک مثل شوکهای سیاسی هم اضافه شود در سرمایه گذاری دست نگه می دارند تا وضعیت انتخابات سال آینده مشخص شود. بنابراین نمی توان به رشد محسوس ساخت و ساز در بین مدت امیدوار بود.
این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این سؤال که آیا بودجه انبساطی دولت می تواند به رشد قیمت مسکن بیانجامد اظهار داشت: هم اکنون مسئله اصلی مجاب شدن سرمایه گذاران و افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان بازار مسکن می باشد که در هر دو بخش تحرک چندانی دیده نمی گردد. از سوی دیگر وضعیت بازارهای موازی و مبحث تحولات سیاسی که در پیش داریم پارامترهای تعیین کننده تری است. همانطور که گفتم معتقدم بازار مسکن تا شش ماه آینده در یک ثبات قیمتی و رکود معاملاتی قرار می گیرد.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان داده است. این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سالجاری تا کنون بوده است. معاملات هم در هشتمین ماه از سالجاری به صورت محسوسی کاهش پیدا کرد. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.
منبع:

1399/10/02
17:29:46
5.0 / 5
917
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , درآمد , سرمایه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است