حكایت سفره های خالی بازنشستگان

حكایت سفره های خالی بازنشستگان کار و درآمد: بوشهر بازنشستگی برای برخی اختتام خط است و برای برخی نقطه سر خط! واقعا تاریخ انقضای آدم ها چه موقع است؟ بازنشستگی واقعه مهمی در چرخه زندگی است که باید آنرا بپذیریم. بازنشستگی از آن دوره های زندگی است که مردم نگاه های مختلفی به آن دارند. اما همه آنها یک درد مشترک را فریاد می زنند و آن هم مشکلات و سختی هایی است که بعد از سی سال آزگار زحمت برای این مرز و بوم مرهمی بر دردهاشان ننهاده اند.


تولد، ازدواج، یافتن شغل مناسب و اموری از این دست مهم ترین برهه های زندگی به شمار می روند و هر دوره از زندگی نیز فرصت ها و چالش های خاص خودرا دارد. دوران بازنشستگی و سالمندی هم در انتظار همه انسان ها است.
می دانی از یک جایی به بعد باید بگویی و شنیده شوی، اما این روزها شنیدن تمام درددل های بازنشستگان پر از استرس و نگرانی است... در این گزارش با افرادی که سال هاست بازنشسته شده اند هم کلام شده ایم تا از سختی ها و تلخی روزگارشان با ما بگویند. با ایسنا همراه باشید...

از حرف تا عمل به همسان سازی
طاهره ۵۴ سال دارد. او درباره گرانی و تورم و تاثیرات آن بر بازنشستگان و مستمری بگیران به ایسنا می گوید: «زندگی من خیلی مشکل و دشوار می گذرد، تورم و گرانی این چند ماه اخیر کاملا ما را داغان کرد. قبلا می گفتیم مردم سفره هاشان کوچک شده اما الان سفره های همه ما خالی شده است، دیگر از پس مخارج روزمره و عادی زندگی مان بر نمی آییم.»
این بازنشسته اضافه کرد: «مدت هاست دغدغه اصلی بازنشستگان اجرای همسان سازی است. متاسفانه دولت در سال هایی که شرایط خوبی داشت همسان سازی را اجرا نکرد. حالا شرایط اقتصادی سختی را پشت سر می گذاریم ولی به هر حال باید آنرا اجرا نماید.»
از او می پرسم همسان سازی حقوق بازنشستگان تا چه اندازه کارآمد بود، مکثی کرد و اظهار داشت: «چه همسان سازی، چه تناسب حقوقی همه اش غیرواقعی است. هر حقوقی را ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان افزایش داده اند که با این میزان افزایش، هیچ همسان سازی و تناسب حقوقی صورت نگرفته است.»
طاهره در ادامه عنوان کرد: «این همسان سازی برای حقوق بالا یا حداکثر بگیران فایده دارد. برای ما حداقل بگیران با این تورم، کمرشکن و به اندازه ی سر سوزن فرق ندارد.»

سهم آزاد ۹۹ درصدی از تجویز دارو به بازنشستگان
او با اشاره به گرانی داروهای مصرفی اظهار نمود: «پزشکان من را به شکل آزاد ویزیت می کنند و تعرفه ۹۹ درصد داروهایی که برایم تجویز می شود، آزاد است. هزینه داروها بسیار زیاد است. مدتی دیسک کمر و تنگی نخاع دارم و به سبب گرانی داروها و ویزیت دیگر نمی توانم به دکتر مراجعه کنم. سال هاست چشم انتظار همسان سازی بوده ام و این هم نتیجه اش...»

از تورم ۲۲ درصد تا افزایش حقوق ۲۲ هزار تومانی
طاهره با اعتراض به وضع موجود بیان کرد: «زمانی که در بودجه ۱۴۰۰ نرخ تورم ۲۲ درصد پیش بینی شد، آیا واقعا درد جامعه را دیده اند!؟»
وی از افزایش قیمت اجناس در بازار اظهار داشت: «ماه گذشته مرغ کیلویی ۱۶ هزار تومان بود، ولی حالا کیلویی ۳۲ هزار تومان است، یک قالب پنیر ۷ هزار تومان می خریدم و الان۲۱ هزار تومان، شما به این موارد نرخ تورم ۲۲ درصد می گویید! واقعا نمی دانم روی چه حسابی می گویند تورم ۲۲ درصد هست و ۲۲ هزار تومان به حقوق ما اضافه می کنند.»


دخل و خرجی که جور نیست
این بازنشسته آموزش و پرورش توضیح می دهد: «با حقوق دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ماهانه زندگی می کنم. یک میلیون و هفتصد هزار تومان اجاره خانه ام می شود و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه آب و برق و تلفن را پرداخت می کنم یعنی در حقیقت ماهی ۳۵۰ هزار تومان برایم باقی می ماند حالا شما بگویید چگونه می توانم زندگی کنم! زندگی واقعا بر ما سخت می گذرد و نمی دانیم دردمان را به چه کسی بگوییم.»
طاهره عنوان می کند: «وام بازنشستگی سود ۱۷الی ۱۸ درصدی دارد که برای بازپرداخت آن بسیار گرفتار مشکل می شوم؛ چونکه با گرفتن وام باید تمام حقوقم را باید برای پرداخت کنار بگذارم و دیگر از پس هزینه کرایه خانه و زندگی بر نمی آیم. اگر وام نگیرم نمی دانم چگونه باید زندگی خودرا سپری کنم.»

تجربه مسئولین با حقوق بازنشستگان
وی در ادامه از انتظارات خود می گوید: «من از دولت هیچ توقعی ندارم فقط افرادی که قانون را تصویب می کنند همین حقوق را برای بازنشستگی خودشان در نظر بگیرند و یک ماه با این حقوق زندگی کنند و نتیجه را بگویند که چگونه توانستند با دریافتی دو میلیون ۳۵۰ هزار تومانی کرایه خانه، هزینه درمان، پول آب و برق و تلفن و تهیه خوراک را پرداخت کنند؟»
این بازنشسته آموزش و پرورش با صدایی پر بغض به سخنان خود اینگونه خاتمه داد: «من هر سال خانه ام را جا به جا می کنم وتمام ترسم از مبلغی است که قرار هست صاحب خانه افزایش دهد. او هم با مبلغ اجاره خانه امورات زندگی خودرا می گذراند و من هم از پس مخارج زندگی ام بر نمی آیم. کاش چاره ای برای این مشکلات پیدا شود.»

فشار به اقشار کم درآمد
مراد بازنشسته بعدی است که پای صحبت هایش می نشینیم. او که با مشکلات و سختی های زیادی رو به رو شده، به ایسنا می گوید: «تورم و گرانی روی زندگی روزمره بازنشستگان، و گروه های کم درآمد و حتی تعاملات اجتماعی آنها بسیار تاثیر گذاشته است. مشکلات مالی سبب مشکلات رفتاری و کاهش هم بستگی بین اعضای خانواده می شود و آرامش را از خانواده های باز نشسته می گیرد.»

از کنترل تورم تا شکوفایی جامعه
این مرد ۴۷ ساله از انتظارات خانواده خود و کنترل تورم و گرانی اظهار داشت: «زمانی جامعه به رشد و شکوفایی می رسد که با کنترل تورم شاهد افزایش حقوق قشرهای کم درآمد باشیم و یک بازنشسته بتواند تمامی نیازهای زندگی خودرا تامین کند.»
او با اشاره به همسان سازی و افزایش حقوق عادلانه ادامه می دهد: «همسان سازی حقوق بازنشسته ها و اجرائی شدن آن توسط دولت امسال یکی از آرزوهای بازنشستگان بود که سبب رضایت مندی و خوشی شد، اما با تورم فعلی، چندان تغییر و تحولی در حقوق باز نشستگان ایجاد نکرد.»

دوران بازنشستگی = دوران حمایت؟
مراد از تمام سختی هایی که با آنها دست و پنجه نرم می کند گفت و افزود: «مشکلات معیشتی بازنشستگان بعد از بازنشستگی بسیار زیاد است. فرزندان بازنشستگان نیاز به حمایت مالی دارند. زمانی که نیاز افراد خانواده تامین نشود؛ همبستگی از بین خواهد رفت و این شروع مشکلات خانوادگی است.»
وی با اشاره به دغدغه های سه دهه خدمت اضافه کرد: «بعد از سی سال خدمت بیمه های خدمات درمانی ما به شکلی است که پاسخگوی هزینه های اندکی است. اگر فرد بازنشسته به بیماری خاصی گرفتار شود و به پزشک متخصص مراجعه کند، خدمات درمانی به صورت آزاد در نظر گرفته می شود و قیمت و گرانی داروها را هم که می دانید.»

نامهربانی مسئولین با بازنشستگان
اما مسعود از مشکلات عدیده بازنشستگان یاد می کند و می گوید: «بازنشستگان هم چنان از مسئولین نامهربانی می بینند. اخیراً خط فقر در ایران را ده میلیون تومان اعلام نمودند که این موجب اختلال شدید در زندگی مردم شده است.»
او افزود: «دخل و خرج مردم با هم هماهنگ نیست. بازنشستگان در این روزهای وانفسای گرانی، گرفتار سختی زندگی شده اند و تحت تاثیر تورم و گرانی هر روز سفره هایمان کوچک تر می شود.»


اقتصاد کشور بیمار است
این شهروند عنوان می کند: «همسان سازی صورت گرفت وتا حدودی حقوق بازنشستگان افزایش پیدا کرد. ولی از آن جایی که نتوانسته اند بازار را کنترل کنند و باتوجه به این که اقتصاد کشور بیمار است، هیچ تاثیری در بهبود کیفیت زندگی بازنشستگان نداشته است.»

مشکلات بیمه ای، مهم ترین چالش
این شهروند بازنشسته اضافه کرد: «بازنشسته ها باتوجه به اقتضای سن شان بیشتر در معرض بیماری هستند و به بیمه طلایی نیاز دارند. آن چه که بازنشستگان برای درمان خود هزینه می کنند بیمه با تاخیر، آن هم تنها قسمتی از هزینه ها را پرداخت می کند.»

چشم انداز خوبی برای بهبودی اوضاع نمی بینم
مسعود مکثی کرد و اظهار داشت: «دیگر چشم انداز خوبی برای بهبود اوضاع نمی بینم. با این نرخ تورم در بودجه سال آینده یقیناً وضعیت بدتر و مردم گرفتار مشکلات عدیده ای خواهند شد. با این تورم خیلی اقلام از سبد غذایمان حذف شده، که خود موجب بیماریهای جسمی و روانی بازنشستگان می شود و سبب می شود باردیگر مشکلات جدیدتری رخ دهد.»
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مشکلات قشر بازنشسته از تبعیض در پرداختی به آنان تا تورم و گرانی ها و عدم تناسب میان حقوق دریافتی با هزینه های زندگی متفاوت می باشد. در ایام گذشته عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان کشور نیز در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه الان دریافتی کارگران با احتساب مزایا و سنوات به حدود سه میلیون تومان می رسد، اظهار داشته بود: «برای اینکه کارگران بتوانند معیشت بهتری داشته باشند، باید دریافتی آنها در سال آینده به حداقل پنج میلیون تومان برسد.»

گرانی به بهانه افزایش دستمزد
به گفته جواد اکبری، برمبنای قانون، نرخ دستمزد هر سال عموما برمبنای تورم و سبد هزینه زندگی خانوار تعیین می شود و اگر بخواهیم افزایش دستمزد سال آینده را فقط برمبنای نرخ تورم هم در نظر بگیریم باید ۴۵ درصد بیشتر شود، برای اینکه برمبنای آمارهای رسمی میانگین تورم امسال حدود ۴۵ درصد بوده و فکر می کنم سال آینده بیشتر هم بشود. همین طور پس از هر افزایش دستمزد به بهانه گران شدن مزد قیمت تمامی اجناس نیز فورا بالا می رود و مجموع این موارد افزایش دستمزد سال آینده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
ایشان سپس با اعلان اینکه افزایش دستمزد کارگران بازنشسته نیز متاثر از تصمیمی است که برای دستمزد سال آینده گرفته خواهد شد، تاکید کرده است: «کارگران بازنشسته هم چشم انتظار بهبود وضعیت معیشت خود هستند و امیدواریم به وضعیت زندگی آنها نیز توجه گردد.»
برمبنای آمار در ایران از حدود ۲۳ میلیون نفر جمعیت فعال، حدود هفت میلیون نفر بدون بیمه بازنشستگی هستند. باتوجه به این که شمار ورودی های جدید به صندوق های بازنشستگی کاهش یافته و از طرفی جمعیت سالمندی که بیشتر آنها جامعه بازنشستگان حقوق بگیر را تشکیل می دهد نیز رو به افزایش است، اما پرداخت مستمری بازنشستگان نسل های بعدی چگونه توجیه می شود و آینده جمعیت رو به افزایش سپیدمویان کشور چه خواهد بود؟...
گزارش از: «سید ریحانه دباغ»، خبرنگار ایسنا بوشهر
منبع:

1399/10/06
22:58:17
5.0 / 5
917
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است