یك اقتصاددان تشریح كرد؛

كسب و كارهایی كه به سمت ورشكستگی كامل پیش می روند

كسب و كارهایی كه به سمت ورشكستگی كامل پیش می روند به گزارش کار و درآمد اردبیل عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: محدودیت ها منجر به هدایت مشاغل از مرحله زیان دهی و نیمه تعطیلی به سمت ورشکستی و تعطیلی کامل می شود.


زهرا فتوره چی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: در موج های اول تا سوم شیوع کرونا، صاحبان مشاغل به سبب از دست دادن توانایی و ذخایر مالی از یک طرف قادر به پرداخت تعهدات مالی خود نبوده و از جانب دیگر، عدم دریافت بسته های حمایتی کافی نه فقط توان تاب آوری آنها را تضعیف کرده بلکه آنها را به سمت تعطیلی کامل و ورشکستگی هدایت می کند.

وی با اعلان اینکه تأثیر تداوم محدودیت های کرونائی بر فضای کسب وکار در مرحله فعلی وابسته به آستانه تحمل و تاب آوری مشاغل مختلف است، اشاره کرد: خیلی از مشاغل خصوصاً گروه شغلی سطح 2-4 به سبب عدم پیش بینی و عدم اطلاع رسانی دقیق تصمیمات، همین طور به سبب عدم تعطیلی بانک ها در محدودیت های کرونائی با وجود انجام خرید، تولید و داشتن موجودی کالاها، نتوانستند با تحقق فروش مورد انتظار خود، به تعهدات مالی خویش عمل کنند.

فتوره چی با اشاره به اینکه این مسئله به همراه افزایش پیش بینی نشده قیمت ها و کاهش قدرت خریدشان، منجر به بلاتکلیفی و کاهش خریدها و تولیدهای آتی آنها شده است، افزود: پیشی گرفتن هزینه های صاحبان کسب وکار بر درآمدشان و عدم جبران خسارت ها به وسیله بسته های مختلف پیشنهادی دولتی منجر به تعدیل نیروی کار خصوصاً در گروه کارهای گردشگری و هتلداری، فرهنگی، آموزشی، حمل و نقل، مبلمان، لوازم خانگی، پوشاک و سایر شده است.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه محقق اردبیلی افزود: بعضی از کسب وکارها با گذر از تعطیلی موقت بطور دائمی تعطیل شده اند و تنها کسب وکارهای گروه شغلی سطح یک از قبیل گروه مواد غذایی و دارویی و سایر به همراه کسب وکارهای آنلاین با وجود کاهش تقاضا به سبب تشدید تورم و کاهش قدرت خرید مردم تاحدی توانسته اند به فعالیت خود ادامه دهند.

بگفته این تحلیلگر اقتصادی، مشاغل غیررسمی که تحت پوشش بیمه و قانون کار نمی باشند با شدیدترین لطمه ها مواجه گشتند چونکه از حداقل حمایت های دولتی هم برخوردار نبودند و همین طور مشاغل با سبک مدیریت جسورانه نسبت به سبک مدیریت محتاطانه در ضمن این دوران با لطمه های جدی تری مواجه گشتند.
منبع:

1399/10/07
19:49:09
5.0 / 5
847
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اقتصاد , بانك
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است