گزارش كار و درآمد؛

آخرین وضعیت پرداخت وام كرونا

آخرین وضعیت پرداخت وام كرونا به گزارش کار و درآمد بعد از گذشت حدود ۷ ماه از آغاز فرآیند ثبت نام و اختصاص تسهیلات کرونا، تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان به متقاضیان تسهیلات پرداخت شده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، بعد از شیوع کرونا، اقتصاد اغلب کشورهای درگیر با چالش های بزرگی روبرو شده است؛ عمده ترین چالش پیش روی کشورها چه توسعه یافته و چه در حال توسعه مسئله در ارتباط با تعطیلی بنگاه ها و رشد روز افزون بیکاری است.
طبق اعلام منابع رسمی، تعداد بنگاه های صدمه دیده ذیل ۱۴ رسته منتخب و ۸۴۸ زیررسته ۳ میلیون واحد قرار گرفت که ۱.۳ میلیون واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و ۱.۷ میلیون واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند؛ همینطور در این واحدها ۲.۸ میلیون نفر بیمه شده و ۳ میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کار هستند.
در نمودار زیر مشاغل صدمه پذیر و تعداد شاغلانی که تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند نشان داده شده است.

بر همین اساس، دولت ها برای پیشگیری از ریزش شدید نیروی کار برنامه های مختلفی را در نظر گرفتند که در ایران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت تسهیلات به شرط حفظ نیرو و البته و کاهش زیان های وارده به کسب و کارها، کوشش کرد تا از ریزش خارج از قاعده افراد شاغل جلوگیری کند.
پس از تقسیم بندی واحدهای صدمه دیده، دولت اعلام نمود که تسهیلاتی را از ۱۶ تا بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد به صاحبان کسب و کار پرداخت خواهد نمود و دوره بازپرداخت تسهیلات، با احتساب دوره تنفس از اول آبان ماه و به مدت دو سال است. وثایق و تضامینی که برای دریافت تسهیلات از جانب بانک ها دریافت می شود، متفاوت و با عرضه سفته و معرفی ضامن خواهد بود. سقف مبلغ سفته هم ۱.۵ برابر اصل سود تسهیلات است.
با توجه به آمار متقاضیان و پرونده های ثبت نام شده در سامانه کارا و وضعیت رسته های صدمه دیده، جمع تسهیلات مورد نیاز، ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام گردید.
آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات کرونا
پس از گذشت حدود ۷ ماه از آغاز فرآیند ثبت نام و اختصاص تسهیلات، آنطور که عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است «از ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته، ۸ هزار میلیارد تومان به متقاضیان دریافت تسهیلات پرداخت شد؛ هم اکنون در مرحله اول هم ۲ هزار میلیارد تومان در بخش گردشگری، ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان در بخش فرهنگ و هنر و ۸۰۰ میلیارد تومان در بخش ورزش و ۳، ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش حمل و نقل پرداخت شده است و در مرحله دوم بعنوان بنگاه محوری در این چهار حوزه پرداخت می شود.»
منصوری همینطور تاکید کرده است که برای تثبیت اشتغال افراد صدمه دیده از کرونا طرح یارانه دستمزد و مشوق بیمه ای اجرا خواهد شد تا اگر فردی در این ایام بیکار شده باشد، بعد از بازگشت به کار سهم بیمه کارفرما و ۳۰ درصد دستمزد او توسط دولت پرداخت گردد.


منبع:

1399/10/20
14:06:44
0.0 / 5
723
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بیكاری
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است