عضو شورای عالی كار :

دومین جلسه كمیته دستمزد ۱۴۰۰ دوشنبه

دومین جلسه كمیته دستمزد ۱۴۰۰ دوشنبه عضو شورایعالی کار با اشاره به اینکه جلسه دوم کمیته دستمزد دوشنبه برگزار می شود، اظهار داشت: هنوز زیرساخت ها برای اجرای مزد منطقه ای فراهم نشده، ازاین رو اجرای این مولفه به سال جاری یا سال بعد نمی رسد.محمدرضا تاجیک در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد زمان برگزاری کمیته دستمزد عنوان کرد: جلسه دوم کمیته دستمزد دوشنبه هفته جاری برگزار می شود تا چارچوب های اولیه برای سال جدید مشخص شود.
عضو کارگری شورایعالی کار اضافه کرد: در جلسه قبلی بحث مزد منطقه ای از جانب نمایندگان کارفرماها عنوان شد. نمایندگان کارفرماها می گویند با عنایت به شرح ماده ۱۳۹ و ۱۴۰ قانون کار که به اجرای مزد منطقه ای اشاره دارد، باید برای سالجاری یا سال آینده به صورت پایلوت اجرا شود.
وی افزود: این در شرایطی است که هنوز زیرساخت های این کار در کشور به وجود نیامده است و حتی برای اجرای آزمایشی هم باید زیرساخت وجود داشته باشد. این مورد ابتدا باید در مرکز پژوهش های مؤسسه تأمین اجتماعی با همکاری مؤسسه کار و تأمین اجتماعی با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی بررسی شود چونکه برای تغییر رویه ها احتیاج به مطالعات بیشتر دارد.
تاجیک با اشاره به اینکه اجرای مزد منطقه ای به سال آینده نمی رسد، اظهار داشت: ۴۰ سال پیش مزد منطقه ای اجرا شد اما بازخورد خوبی نداشت ازاین رو لغو شد. در ذهن کارفرماها این است که تهران بالاترین تورم را دارد و استان های دیگر تورم پایین تری دارند و مزد کمتری باید بگیرند، این در شرایطی است که اولاً باید اشاره شود که تورم در استان های دیگر بعضاً بیشتر از تهران است و بعنوان مثال استان ایلام سال گذشته بالاترین نرخ تورم را داشت و از طرفی دیگر هم باید در نظر داشت که رکن اصلی تعیین مزد، هزینه سبد معیشت کارگران است.
نماینده کارگران در شورایعالی کار خاطرنشان کرد: در واقع زمانی می توان در مورد مزد منطقه ای صحبت کرد که بتوان هزینه حداقلی زندگی کارگر را تأمین کرد. هم اکنون طبق برآوردها هزینه سبد معیشت یک خانوار کارگری با بعد ۳.۳ نفر جمعیت، حدود ۱۰ میلیون تومان است. یعنی یک خانوار کارگری با متوسط تعداد ۳.۳ نفر اعضای خانوار، ماهانه ۱۰ میلیون تومان برای معیشت خود هزینه می کند.
تاجیک اظهار داشت: ما مخالف مزد منطقه ای نیستیم اما باید ابتدا با مطالعات گسترده، زیرساخت ها فراهم گردد و دستمزد به شکلی باشد که سبد معیشت کارگر را پوشش دهد؛ سپس مزد منطقه ای اجرا شود.

1399/10/22
14:10:27
0.0 / 5
967
تگهای خبر: قانون , كارفرما , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است