ابلاغ شیوه نامه طرح مشوق بیمه ای كارفرمایان

بازار كار فارغ التحصیلان داغ شد!

بازار كار فارغ التحصیلان داغ شد! به گزارش کار و درآمد وزارت کار در جهت تحرک بیشتر بازار کار، کاهش آثار منفی کرونا و تشویق کارفرمایان بنگاههای خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جدید و فارغ التحصیلان دانشگاهی، دستورالعمل اجرایی طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان را ابلاغ نمود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح مشوق بیمه کارفرمایی با هدف تحرک بخشی به بازار کار، پشتیبانی از کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از انتشار کرونا و ترغیب کارفرمایان کارگاه های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید دانشگاهی از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ گردیده است.

به باعث این طرح تمام کارگاه های خصوصی و تعاونی فعال و کارگاه های دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور، تحت پوشش طرح مشوق بیمه ای سهم کارفرما قرار می گیرند.

همچنین سن بکارگیری فارغ التحصیلان به ۳۸ سال افزایش یافته که مدت زمان خدمت نظام وظیفه هم به حداکثر سن افراد ذکور اضافه خواهد شد.

پروانه رضایی بختیاری ـ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در نامه ای به رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به اجرای طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان از آغاز دی ماه، این طرح را در جهت کاهش اثرات منفی کرونا بر کسب و کارها و بنگاههای اقتصادی دانسته است.

در این طرح سهمیه ۸۱۰ نفر اشتغال به استان تهران اختصاص یافته و بر مبنای شیوه نامه اجرایی طرح، به منظور کاهش رجوع افراد و نمایندگان کارفرمایان به ادارات تأمین اجتماعی در استانها، سهم بیمه کارفرما که معادل ۲۳ درصد است، به حساب شخص کارفرما واریز می شود.

آنطور که وی گفته با عنایت به دستورالعمل اجرایی طرح که اصلاح و ابلاغ گردیده، کارفرمایان کلیه کارگاهها و بنگاههای اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی که نیروی کار جدید و مورد نیاز خویش را از میان فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در تمام رشته های تحصیلی به کار گیرند، وجه حق بیمه سهم کارفرما به اضافه ۳ درصد سهم بیمه بیکاری که جمعا ۲۳ درصد حداقل مزد تعیین شده از جانب شورایعالی کار می شود را بابت نیروی جذب شده تا دو سال دریافت می کنند و این وجه ماهانه توسط وزارت کار به حساب آنها واریز می شود.

رضایی عدم محدودیت ظرفیت پذیرش نیروی کار جدید را از خصوصیت های این طرح برشمرده و پرداخت مستقیم وجه مشوق از جانب وزارت کار به حساب کارفرما، امکان بهره مندی واحدهای صدمه دیده از کرونا از مزایای طرح، به کارگیری مجدد نیروی بیکار شده قبلی و امکان استفاده از بیمه بیکاری برای افراد جذب شده درصورت بیکار شدن را از دیگر مزیتهای اجرای این طرح عنوان کرده است.

در طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان، نیروهای جدید نباید جایگزین نیروهای قبلی کارفرما شوند و ملاک جدید بودن نیروهای جذب شده، افزایش نیروها نسبت به فهرست بیمه دو ماه پیش از ثبت نام کارفرما است. بر اساس شیوه نامه اجرایی طرح مشوق بیمه کارفرمایی، در صورتیکه کارفرما نیروی کار جدید را از میان فارغ التحصیلان یا دانش آموختگان دانشگاهی دارای گواهی دوره کارورزی جذب نماید، در قالب آئین نامه اجرایی ماده ۷۱ قانون برنامه ششم به مدت ۲ سال از مزایای معافیت حق بیمه سهم کارفرما بهره مند خواهد شد.

کارشناسان تاکید دارند که با این طرح، کارفرمایان می توانند به هر میزان نیروی کار جدید مورد نیازشان را بدون محدودیت از بین فارغ التحصیلان با مدرک کارشناسی به بالا جذب کنند و از این طریق در تحرک بازار کار و کاهش آمار دانش آموختگان بیکار اثرگذار باشند.

در طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان، نیروی کار جدید باید دستکم مدرک تحصیلی کارشناسی و سن کمتر از ۳۸ سال داشته و حداکثر سابقه بیمه پردازی تأمین اجتماعی او کمتر از ۳۶ ماه باشد. نکته مهم این که نیروهای جدید، نباید جایگزین نیروهای قبلی کارفرما شوند و ملاک جدید بودن نیروهای جذب شده نیز، افزایش نیروها نسبت به فهرست بیمه دو ماه پیش از ثبت نام کارفرما است. داشتن مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور و کدبیمه کارگاهی هم از شروط برخورداری کارفرمایان از مزایای طرح مشوق بیمه ای است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، کارفرمایان و فارغ التحصیلان می توانند با رفتن به نشانی https: //moshavegh.mcls.gov.ir مراحل ثبت نام اولیه را دنبال کنند و بعد از بارگذاری قرارداد منعقده که لازم است بر پایه حداقل مزد مصوب شورایعالی کار باشد و با در نظر گرفتن تاریخ شروع قرارداد از ۱۳۹۹/۹/۱ اقدام نموده و از معافیت ۲۴ ماهه بهره مند شوند. متقاضیان همینطور می توانند برای استفاده از این طرح با واحد اشتغال اداره کار محل سکونت خود تماس حاصل کنند.

در حال حاضر ۳۱ استان کشور مشمول طرح مشوق بیمه ای کارفرمایی هستند و بیشترین تعداد افراد جذب شده متعلق به استانهای خوزستان، فارس و کرمانشاه بوده است.
1399/10/23
20:35:34
0.0 / 5
807
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است