جزییات پرداخت ۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات كرونا

كسب و كارهای لطمه دیده از كرونا چقدر وام گرفتند؟

كسب و كارهای لطمه دیده از كرونا چقدر وام گرفتند؟ کار و درآمد: با وجود گذشت یک سال از زمان شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و لطمه دیدن خیلی از مشاغل و کسب وکارها، دولت با پرداخت تسهیلات ویژه، اعطای وام های کم بهره و پیش بینی کمکهای معیشتی در جهت پشتیبانی از خانوارها و صنوف لطمه دیده از کرونا گام برداشت.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، از همان روزهای نخست شیوع کرونا، کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا به ریاست معاون اقتصادی رئیس جمهوری، نمایندگان دستگاههای اجرائی و صنوف تشکیل شد و بعد از شناسایی خانوارهای کم درآمد و کسب وکارهای لطمه دیده، بسته های چندگانه حمایتی متشکل از وام های بلاعوض یا بی بهره معیشتی، تسهیلات کم بهره حمایتی از کسب وکارها و مستاجران و مقرری بیمه بیکاری بیکارشدگان از کرونا را تدوین و به مشمولان پرداخت کرد.

در طول این مدت تسهیلات مختلفی به بخش ها و کسب وکارهای لطمه دیده کشور پرداخت شده و کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا برای پرداخت ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به لطمه دیدگان کرونا برنامه ریزی و اقدام نموده است. پرداخت تسهیلات کرونائی در چهار محور خانوارها، اشتغال محور، بنگاه محور و وام ودیعه مسکن صورت گرفته است.

در بخش خانوار، سرپرستان خانوار وام های یک میلیون تومانی دریافت نمودند، در بخش تسهیلات اشتغال محور، کسب وکارهای ۱۴گانه با ثبت نام در سامانه کارا، وام ارزان کرونائی گرفتند، در بخش تسهیلات بنگاه محور، بنگاه های فعال لطمه دیده از کرونا در حوزه های گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان به تناسب ابعاد و بازار بنگاه ها تسهیلات گرفتند و در بخش وام ودیعه مسکن نیز مستاجران، متناسب با شهرهای محل سکونت خود در کلان شهرها، مراکز استان و شهرستان ها از تسهیلات حمایتی بهره مند شدند.

۲۲۰۰۰ میلیارد تومان

در دوره نخست ارائه تسهیلات کرونائی یک میلیون تومانی به خانوار مجموعا ۲۲ هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت گردید.

۱۲۰۰۰ میلیارد تومان

در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونائی مجموعا درخواست ۱۲ هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی نیز در روند پرداخت قرار دارد و به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

۹۸۰۰ میلیارد تومان

در بخش کسب وکارهای ۱۴ گانه لطمه دیده از کرونا نیز در دور اول پرداخت ها که با عنوان «تسهیلات کرونائی اشتغال محور» انجام گرفته بود، تا حالا ۶، ۱ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن پروسه پرداخت پرونده های متقاضیان به ارزش ۳.۷ هزار میلیارد تومان، تا آخر سال این رقم مجموعا ۹.۸ به هزار میلیارد تومان می رسد.۳۵۰۰ میلیارد تومان

شرکت های بزرگ حمل و نقلی نیز که در دوره شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت ها متضرر شده بودند با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند. این شرکتها تا کنون ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونائی دریافت کرده اند و تا آخر سال با ارائه وثایق و تکمیل پروسه دریافت تسهیلات، ۱۶۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز دریافت خواهند کرد. به این بخش نیز مجموعا ۳۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

۷۳۰۰ میلیارد تومان

پرداخت وام ودیعه مسکن از پاییز امسال در دستور کار قرار گرفت و با ثبت نام متقاضیان دریافت این وام و نهایی شدن پروسه پرداخت به قسمتی از آنان، تا حالا ۳۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و ۳۵۰۰ میلیارد تومان نیز در پروسه پرداخت قرار دارد.

۴۰۰۰ میلیارد تومان

در حوزه تسهیلات بنگاه محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با ۱۵۰۰ میلیارد تومان، ۸۰۰ میلیارد تومان و ۱۷۰۰ میلیارد تومان مجموعا ۴۰۰۰ میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته اند که الان نیز در جریان پرداخت قرار دارد.

در حوزه پشتیبانی از مشاغل در دوران کرونا دولت ابتدا حمایت عام از کسب وکارها را در دستور کار قرار داد و در گام بعد کوشش کرد رسته های به شدت لطمه دیده از کرونا را مورد حمایت قرار بدهد بهمین منظور، بعد از تعیین و شناسایی ۱۴ رشته کسب وکار به شدت لطمه دیده برمبنای مواردی همچون درجه لطمه دیدگی اقدامات حمایتی از این گروه ها شروع شد.

در دوران کرونا شاغلین و صاحبان برخی مشاغل خاص همچون شرکتهای بزرگ حمل و نقل هوایی و ریلی از امتیازات و تسهیلات ویژه ای برخوردار شدند؛ در حوزه کارهایی نظیر گردشگری، بخشهای فرهنگی و هنری و مجموعه های ورزشی به سبب طولانی شدن کرونا، دولت برنامه های حمایتی جدید در قالب انواع معافیت ها، اعطای تسهیلات با دوره تنفس طولانی و تحریک تقاضا را طراحی نموده و در مجموع با اهتمام وزارت کار، همکاری شبکه بانکی و بانک مرکزی روند پرداخت تسهیلات دنبال شد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، صرفنظر از مجموعه اقدامات پیش گفته، دولت اقدامات حمایتی دیگری را در روزهای کرونا در دستور کار قرار داد که همچون آنها می توان به بازگشایی تدریجی و مرحله ای فعالیت ها و مشاغل، الزام به رعایت پروتکل های بهداشتی توسط صاحبان مشاغل و بنگاه ها، پشتیبانی از مشاغل مناطق آزاد تجاری، تمدید قانون استمهال بدهی بدهکاران بانکی جهت پشتیبانی از رونق تولید، تسهیل و پیش بینی فروش آنلاین کسب وکارها، پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و کسب وکارهای نوپا اشاره نمود.

منبع:

1399/11/10
23:56:58
0.0 / 5
771
تگهای خبر: آنلاین , اشتغال , اقتصاد , بانك
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است