یك كارشناس مطرح كرد

كوتاهی بانك ها از وظایف خود در بخش مسكن

كوتاهی بانك ها از وظایف خود در بخش مسكن به گزارش کار و درآمد یک کارشناس بازار مسکن، به نقش تسهیلات بانکی در تولید واحدهای مسکونی اشاره و اشاره کرد: بانک ها مکلفند 20 درصد از مجموع تسهیلات خودرا به بخش مسکن اختصاص دهند؛ این درحالی است که برآوردها نشان میدهد این مهم توسط هیچیک از بانک ها (جز بانک مسکن)، رعایت نشده است.


محمد گلاب کش، در گفتگو با ایسنا با بیان این مطلب، اضافه کرد: برآوردها نشان می دهد، حدود ۶ درصد از تسهیلات بانک ها (جز بانک مسکن) در بخش مسکن پرداخت می شود و بدین سان حدود یک سوم تکلیف قانونی، تسهیلات بانکی در این بخش پرداخت می شود.
بگفته وی، در بانک مسکن بعنوان بانک عامل در حوزه مسکن، میزان تسهیلات به این حوزه بیش از ۹۵ درصد عنوان شده است.
گلاب کش، به سهم سالیانه بخش مسکن از تسهیلات بانکی اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق آمارهای انتشار یافته سالیانه بیش از ۹۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک ها پرداخت می شود و از لحاظ قانونی می بایست حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از این رقم در بخش مسکن پرداخت گردد.
وی، اضافه کرد: برآوردها اما نشان میدهد که در بهترین حالت حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از تسهیلات سالیانه بانک ها به بخش مسکن اختصاص مییابد. به عبارت دیگر، بانک ها حدود ۲۰درصد از تعهدات مربوطه را در این بخش رعایت می کنند.
این فعال بازار مسکن، اشاره کرد: بااینکه بر طبق قانون برای بانک هایی که ۲۰ درصد تسهیلات خودرا به بخش مسکن اختصاص ندهند جرایمی درنظرگرفته شده است، اما باتوجه به اینکه این جرائم اجرائی نمی شوند عملا فاقد اثرگذاری هستند.
گلاب کش، از تسهیلات بانکی بعنوان یکی از محرک های بسیار تعیین کننده در عرصه ساخت و ساز نام برد و اظهار داشت: متاسفانه در ایران تسهیلاتحوزه مسکن از یک طرف با محدودیت در میزان تسهیلات و از جانب دیگر نیز همراه با سود بالا و بروکراسی اداری است که سبب شده تا صنعت ساخت و ساز به شکل عجیبی از مزیت تسهیلات بانکی، بی بهره باشد.
منبع:

1399/11/14
12:00:59
0.0 / 5
709
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , صنعت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است