یك كارشناس مطرح كرد

مقطع فعلی می تواند شروع ركود مسكن باشد

مقطع فعلی می تواند شروع ركود مسكن باشد به گزارش کار و درآمد یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: مقطع کنونی می تواند شروع دوره رکود و ثبات قیمت سه تا پنج ساله بخش مسکن باشد، به شرطی که این حوزه از ناحیه عوامل سیاسی و اقتصاد کلان گرفتار شوک نشود.


حسن محتشم در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازار مسکن همیشه طی دهه های گذشته روال سینوسی داشته و به نظر من این روند همچنان سینوسی خواهد بود. از سه سال پیش یعنی اختتام سال ۱۳۹۶ که افزایش قیمت دلار شروع شد مسکن هم بعد از یک دوره رکود پنج ساله آغاز به افزایش قیمت کرد که تا دی ماه امسال ادامه یافت؛ هرچند سرعت رشد آن گرفته شده است.
وی ادامه داد: اینکه بازار مسکن از دو ماه قبل به آرامش قیمتی رسیده به ثبات نرخ ارز برمی گردد. دلار تا مرز ۳۰ هزار تومان بالا رفت اما الان حدود ۲۳ هزار تومان شده که نسبت به سه سال قبل حدودا شش برابر شده است. مسکن هم حدودا همین مقدار رشد کرد.
این کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه در بهمن ماه نیز با کسادی معاملات مواجهیم اشاره کرد: در بهمن سال های گذشته که به شب عید نزدیک می شدیم معمولا معاملات افزایش پیدا می کرد. یکی از دلیلهای این بود که متقاضیان می خواستند از تورم سال آینده مصون بمانند. اما الان حدودا به نیمه بهمن رسیده ایم و بازار در رکود قرار دارد. علت این است که متقاضیان واقعی توان خرید ندارند و سرمایه گذاران هم باتوجه به ثبات نرخ ارز برای خرید مسکن ریسک نمی کنند. این سبب شده که قیمت مسکن به ثبات نسبی برسد. در سال کالاها نیز شاهد ثبات نسبی قیمت هستیم.
محتشم ادامه وضعیت کنونی را مشروط به آرامش بازار ارز و شرایط سیاست خارجی دانست و اظهار داشت: مقطع کنونی می تواند شروع یک دوره رکود سه تا پنج ساله برای بازار مسکن باشد؛ به شرطی که این بازار از ناحیه سایر متغیرها همچون شرایط بین المللی گرفتار شوک نشود و شاهد افزایش قیمت ارز و طلا نباشیم. بعد ممکنست به تدریج سرمایه ها به بخش مسکن بیاید و معاملات کم کم افزایش پیدا کند. قسمتی از این ورود نقدینگی از بورس خواهد بود؛ برای اینکه به سبب روند کاهشی بازار سرمایه، سهامداران گرفتار دلزدگی شده اند.
وی با اعلان اینکه بخش مسکن با کمبود تولید مواجه می باشد که می تواند فشار تقاضا و افزایش قیمت مجدد را به دنبال داشته باشد اظهار داشت: دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن باید نگرشها به حوزه ساخت و ساز را تغییر دهد. توزیع ساخت در مناطق دارای تقاضای واقعی و کوچک سازی می تواند قسمتی از این تغییر باشد. مسکن باید از یک کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل گردد تا به آرامش برسد. در بخش تولید باید تمهیدات، تسهیلات لازم فراهم گردد تا سازندگانی که الان به سبب نااطمینانی از شرایط اقتصاد کلان و تورم حاکم بر این بخش، ریسک سرمایه گذاری را نمی پذیرند برای تعریف پروژه های جدید ترغیب شوند.
این عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران، با اهمیت ترین چالش حوزه ساخت و ساز را عدم ثبات قیمت زمین و مصالح ساختمانی دانست و اظهار داشت: سازندگان نمی دانند که مقرر است با چه قیمت تمام شده ای پروژه را به انتها برسانند و با چه قیمتی بفروشند. افزایش هزینه ها از ناحیه دستگاههای خدمات رسان مثل شهرداری، نظام مهندسی، تامین اجتماعی و مالیات از دیگر مشکلات حوزه ساخت و ساز است.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان میدهد.
منبع:

1399/11/14
22:29:40
0.0 / 5
560
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است